SSD

OCZ Agility 3 120GB SSD - Test, Cena

przeczytasz w 3 min.

OCZ Agility 3

Podstawowa specyfikacja

Interfejs:SATA III (6 Gb/s)
Format wielkości:2,5”
Pojemność:120 GB
Deklarowany odczyt maks.: 525 MB/s
Deklarowany zapis maks.:500 MB/s
Deklarowany IOPS - odczyt:20 000
Deklarowany IOPS - zapis:50 000
Deklarowany pobór prądu:2,7 W
Deklarowany MTBF:2 miliony godzin
Deklarowany czas dostępu:poniżej 100 µs
Waga:77 g

» Zobacz pełną specyfikację na stronie producenta

 

Seria Agility 3 pod względem architektury wewnętrznej jest niemal identyczna jak droższe modele Vertex 3. Użytkownik otrzymuje ten sam kontroler SandForce SF-2281, oferujący między innymi wsparcie dla funkcji TRIM, Garbage Collection, NCQ i SMART.

Co więcej, również firmware obsługujący komponenty jest bardzo zbliżony do Verteksów, a deklarowane wartości transferów są na tyle wysokie, że powstaje pytanie: czy warto wydawać 200 czy 300 złotych więcej, tylko po to aby otrzymać odrobinę większą wydajność? Na to pytanie odpowiedzą testy, które zamieszczamy na dalszych stronach.

OCZ Agility 3

Prezentowany model to nośnik o pojemności 120 GB, wyposażony w 16 kości NAND MLC (standard ONFI 1.0), wykonanych w procesie technologicznym 25 nm. Ich producentem jest firma Micron. Każda kość ma nadrukowaną informację o swojej pojemności – w tym przypadku jest to 64G (64 Gb), czyli 8 GB. Łącznie daje to 128 GB, ale w praktyce przestrzeń dostępna dla użytkownika wynosi 111,8 GB (około 12,7% przestrzeni zapasowej).

Nośnik skierowany jest do osób, które cenią sobie wysoką wydajność, ale nie wymagają, aby sprawność była najwyższa na rynku, tym bardziej że w celu cięcia kosztów użyto tutaj asynchronicznych pamięci NAND, które cechują się mniej więcej czterokrotnie mniejszą przepustowością na kanał w porównaniu do modeli Vertex 3 (synchroniczne, ONFI 2.0). Jak widać pozory mogą mylić – Agility 3 to dysk ze średniej, a nie górnej półki, mimo że podstawowe dane na to nie wskazują.

OCZ Agility 3

Agility 3 dostępny jest w wersjach o pojemności 240, 120 i 60 GB, ale pamiętać należy, że technologia SandForce RAISE (Redundant Array of Independent Silicon Elements), która ma za zadanie zabezpieczyć użytkownika przez gwałtowną utratą danych, wymusza poświęcenie całej kości NAND do wykorzystania jako przestrzeń zapasowa.

W tym przypadku jednak kość to 8 GB, czyli aż 1/8 całej pojemności. Do tego dochodzi kolejne 6,3% standardowej przestrzeni zapasowej, co oznacza, że kupno wersji 60-gigabajtowej jest najmniej opłacalne (dość wysoki koszt w przełożeniu na każdego realnie dostępnego GB).

OCZ Agility 3

Jakość wykonania jest równie wysoka jak w przypadku modelu Vertex, ale w opakowaniu zabrakło metalowej przejściówki do formatu 3,5 cala oraz śrubek.

Ocena:
Wydajność - odczyt:
dobry
Wydajność – zapis:
dobry
Jakość wykonania:dobry plus
Wyposażenie:
słaby plus
Opłacalność:
dobry plus
Ogólna ocena:
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 710 - 790 zł