Jaki grill elektryczny kupić - TOP 5
Opiekacze, tostery i grille

Jaki grill elektryczny kupić - TOP 5

przeczytasz w 4 min.

Sezon na grillowanie już się rozpoczął, więc warto pomyśleć nie tylko o samej czynności, ale także o tym, by była ona jak najmniej uciążliwa dla otoczenia. Dlatego wybieramy się na zakupy grilla elektrycznego.

Oferta grillów elektrycznych w sklepach jest bardzo szeroka i lepiej nie podchodzić do zakupu bez wyposażenia się przynajmniej w podstawowe informacje na temat takich urządzeń. A także wiedzy, dlaczego grille elektryczne są uważane za dobry wybór.

Najlepsze grille elektryczne:

Smak to kwestia indywidualna

Kwestię smaku potraw z grilla klasycznego, czyli takiego, przy którego użytkowaniu jest sporo dymu, a grilla elektrycznego, który jest mniej uciążliwy dla otoczenia, pozostawiamy na boku. Smak to kwestia indywidualna, a opinia grillowych wyjadaczy, że grill elektryczny nie gwarantuje takich przyjemności smakowych jak grill klasyczny, jest równoważona przez opinię, która temu przeczy.

Grill elektryczny to najlepszy sposób, by nie podpaść sąsiadom, być w zgodnie z przepisami spółdzielni i wspólnot, a także nie naruszyć ogólnego zakazu używania otwartego ognia na balkonie.

Grill elektryczny no… jest elektryczny

Argument, że grill elektryczny nie wymaga węgla (a także podpałki oraz ewentualnie aluminiowych osłonek na grillowanie potrawy) czy też gazu w butli (w przypadku grilla gazowego) tak jak grill klasyczny, o który trzeba zadbać, niekoniecznie jest trafiony, bo grill elektryczny potrzebuje z kolei prądu, a ten trzeba zapewnić.

Miejsce grillowania musi być więc w zasięgu gniazdka elektrycznego. Grill elektryczny (taki, który polecamy) powinien mieć moc przynajmniej 1000 W lub gdy jest to grill ogrodowy 1500 W (maksymalna moc grilli zwykle nie przekracza 3000 W). Niższa moc utrudni dobre i szybkie rozgrzanie. To oznacza, że zasilenie z przenośnego źródła energii będzie wyzwaniem. Dlatego grillować elektrycznie w plenerze, z dala od domu, będzie ciężko.

Grill elektryczny jest bezpieczniejszy dla otoczenia, jak i zdrowia

Fakt, że użytkowanie grilla elektrycznego nie skutkuje zanieczyszczeniem otoczenia dymem i nie generuje nadmiernej ilości śmieci (grill elektryczny łatwiej wyczyścić, szczególnie gdy ma tackę odciekową na tłuszcz), sprawia, że grill elektryczny jest wygodnym i bezpieczniejszym urządzeniem. Również dla naszego zdrowia, gdyż bezdymne grillowanie minimalizuje powstawanie rakotwórczych substancji w trakcie grillowania, a potrawy z grilla elektrycznego mają niewiele tłuszczu.

Grill elektryczny łatwiej utrzymać w czystości, nie ma w nim dymu, sadzy, przygotujemy nim zdrowsze potrawy, można go użyć, gdy pozwalają na to rozmiary, także wewnątrz pomieszczeń.

Grill elektryczny możemy używać komfortowo nie tylko na balkonie, czy w przydomowym ogródku, ale też wewnątrz pomieszczeń. A to oznacza, że sezon na elektryczne grillowanie można rozciągnąć na chłodne miesiące roku. Można zresztą dobrać grill o odpowiednim do naszych oczekiwań rozmiarze strefy grzejnej (warto przy tej okazji zastanowić się, w jakim miejscu będziemy najczęściej użytkować nasz grill). Tak jak w grillu klasycznym, modele przeznaczone do pracy na zewnątrz (zwykle o większej mocy i z pojemniejszą powierzchnią do przygotowywania potraw), mają opcję nóżek (w zestawie lub do dokupienia). Dobry producent powinien zapewnić także osłonę przeciwwiatrową.

Typ strefy grzejnej, czyli jak będziemy używać grill elektryczny

Grille elektryczne mogą być bowiem wyposażone w grzałki (podobnie jak grill w piekarniku, a to oznacza, że trudno będzie odprowadzić tłuszcz), ale też płyty grzejne (jak w opiekaczu, są łatwe w myciu). Grill elektryczny, podobnie jak klasyczny, może być też wyposażony w pokrywę. Może ona pełnić rolę dociskową i jednocześnie dysponować powierzchnią grzejną, albo jedynie zakrywać miejsce, gdzie grillujemy potrawy. Są też tak zwane grille raclette, które mają specjalną przestrzeń pod górną powierzchnią do grillowania, w której umieszcza się tacki do zapiekania potraw w serze czy z dodatkiem jaj.

Grill po rozłożeniu
Niektóre grille elektryczne można rozłożyć

O tym też pamiętaj kupując grill elektryczny

Wybierając grill elektryczny zwracamy uwagę na moc, rozmiar i kształt strefy grzejnej. Warto też upewnić się (zależnie od potrzeb), czy nasz faworyt ma:

  • odpowiednio duży zakres regulacji temperatury, czasem grille są wyposażone w czujniki, które dokładnie informują o temperaturze potrawy czy gotowości do pracy,
  • konstrukcję łatwą w czyszczeniu - dobrze, by elementy, na których grzejemy, były pokryte powłokami nieprzywierającymi, w niektórych modelach można myć oddzielnie elementy grzejące,
  • możliwość wymiany płyt grzejących, to pozwala dostosować lepiej grill do różnego typu żywności, niektóre grille pozwalają na pełne otwarcie górnej pokrywy i zwiększenie w ten sposób powierzchni roboczej,
  • funkcje automatyzujące grillowanie, przydatne szczególnie wtedy, gdy nie jesteśmy mistrzami kuchni czy też grilla.

I gdy to wszystko już ogarniemy, to sprawdźmy, czy (szczególnie wybierając najtańsze konstrukcje) nasz grill ma przycisk do włączania. W ten sposób łatwiej zadbamy o bezpieczeństwo, gdy skończymy korzystać z urządzenia. Choć gdy nie używamy grilla dłużej i tak należy wyciągnąć wtyczkę z kontaktu.

Bosch TFB3302V

To najtańszy grill elektryczny w naszym zestawieniu. W atrakcyjnej cenie dostajemy wysokiej klasy produkt z regulowaną mocą grzania do 1800W. To najpopularniejszy typ grilla elektrycznego z klapą, która zapewnia grzanie z obu stron. Płyty grzejne (można je wymieniać) pokryte są powłoką nieprzywierającą, a charakterystyczne rowki zapewniają odprowadzenie tłuszczu. Można je po skończeniu grillowania umyć w zmywarce.

Powierzchnia grzejna to 680 cm2, ale można ją zwiększyć rozkładając grill (nie będzie wtedy kontaktowego ogrzewania z obu stron). Nie ma tu automatyki, jest to urządzenie o maksymalnej prostocie użytkowania.

Bosch TFB3302V

Tefal Optigrill+ GC712D

W przypadku tego grilla możemy już liczyć na automatyczne programy, które dostosują pracę urządzenia do jednego z 6 typu potraw. Grill ma także funkcję wykrywania grubości i liczby produktów, które umieściliśmy na powierzchni grzejnej, która współdziała ze wspomnianą automatyką. Grill sygnalizuje kolorowym oświetleniem etap pracy urządzenia. Grill wyposażono w tackę odciekową na tłuszcz.

Możemy również rozgrzewać produkty mrożone lub zdać się na ręczne ustawienie jednej z 4 temperatur (maksymalna moc grzania to 2000W). Powierzchnia robocza grilla to 600 cm2, czyli nieco mniej niż w opisanym powyżej Boschu. Producent oferuje także akcesoria, w tym wymienialne płyty do pieczenia, a także zestaw płyt do gofrów i przyrządzania pieczonych ciast i przekąsek.

Tefal Optigrill+ GC712D

Tefal OptiGrill Elite XL GC760D

To grill kontaktowy, którego moc grzania (2020W) jest nieznacznie większa niż wyżej opisanego modelu tej samej firmy, za to mamy znacznie większą powierzchnię grillowania, która wynosi 800 cm2. Więcej jest także programów automatycznych (16), a na dodatek oprócz funkcji wspierających prawidłowe grillowanie różnych potraw mamy inteligentnego asystenta grillowania.

Podobnie jak Tefal Optigrill+ GC712D, także i ten model dysponuje wymiennymi płytami grzejnymi, tacką na tłuszcz oraz możliwością mycia elementów w zmywarce.

Tefal OptiGrill Elite XL GC760D

Unold 58565

To atrakcyjny cenowo grill stojący, który możemy użyć na balkonie lub w ogródku, ale po zdjęciu podstawy także w pomieszczeniu. Jedynym mankamentem jest tu dość krótki przewód zasilający, dlatego potrzebny będzie przedłużacz.

Powierzchnia grillowania to 910 cm2. Mamy tu dodatkowe półki na potrawy, osłonę przeciwwiatrową i regulację temperatury. Wszystkie elementy grilla Unold, czyli płyty, pojemnik na tłuszcz, tacę odciekową, oprócz grzałki, można umyć w zmywarce. Grill ma moc 1600W. Całość wraz z opakowaniem waży 5,3 kg.

Unold 58565

Weber Q 1400

To w naszym zestawieniu najmocniejszy model. Powierzchnia grillowania to aż 1376 cm2, czyli ponad dwa razy więcej niż najtańszego tutaj Boscha. Grill kształtem przypomina klasyczne węglowe grille, jest wyposażony w rączki do przenoszenia (waży prawie 13 kg). To konsekwencja wykonania elementów grzejących z żeliwa. Pokryte są one emalią porcelanową.

Moc grzania tego grilla to 2200 W. Wyposażono go w grzałkę, a także tacę ociekową na tłuszcz, którą możemy po zakończeniu grillowania wyjąć i umyć. Urządzenie wyposażono w pokrywę, dla zapewnienia stałej temperatury grillowania, choć nie jest to urządzenie kontaktowe jak grille Bosch i Tefal.

Weber Q 1400

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    zack24
    1
    Jeśli ma być elektryczny, to tylko kontaktowy. Pozostałe do ścierwo. Ten Tefal GC712D sprawdziłem osobiście i jest spoko, chociaż i tak mało go używamy. Inne grille elektryczne mają źle zaplanowaną gospodarkę ciepła. Przy grzałce pali, a nieco dalej jest zimny. Z resztą prawdziwe testy a nie artykuł sponsorowany znajdziecie na YT. Jest tego trochę. Tefal ma problem z jakością. Po niecałych 2 latach użytkowania, bardzo widać po nim zużycie.
    • avatar
      aendrju
      1
      Bazar jednym słowem. Gdzie benchmarki sprzętu. Porównanie czasu grillowania, zużycia prądu. Ten portal dawno powinien się nazywać inaczej. Mydło-powidło.pl
      • avatar
        piterk2006
        0
        Nie warto bulić 1500zł za drogie grille bo te po 300zł oferują to samo, a jak się zepsuje to po 2 latach kupicie nowy (ekologia...).
        Jedyne do czego moim zdaniem warto dopłacić to oddzielna regulacja temperatury. Wtedy do zagrzania 1 kotleta tylko otwieracie grilla i używacie jednej płytki zamiast marnować prąd na grzanie dwustronne.