Klimatyzator przenośny - jaki wybrać do domu?
Ciekawostki

Klimatyzator przenośny - jaki wybrać do domu?

przeczytasz w 3 min.

Jaki klimatyzator pozwoli ci przetrwać upalne dni w domu lub w biurze? Mamy pięć propozycji z różnych kategorii cenowych – to urządzenia dostosowane do pomieszczeń o różnej wielkości i do różnych potrzeb. Wierzymy, że znajdziesz wśród nich coś dla siebie.

Na upały – klimatyzator przenośny. Jaki wybrać?

Gdy upały nie dają wytchnienia, a coś wypadałoby jednak w tym domu porobić (home office w końcu stał się dla wielu chlebem powszednim), trzeba pomyśleć o rozwiązaniu. Jednym z najlepszych będzie klimatyzator – dzięki niemu w mig zrobi się w mieszkaniu przyjemnie (albo przynajmniej dostatecznie przyjemnie). 

Podczas gdy najczęściej w domach i biurach ratujemy się wentylatorami, to nie należą one do najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z niesamowicie wysokimi temperaturami. Klimatyzatory to co innego – potrafią szybko i sprawnie schładzać powietrze w pomieszczeniach, ale z drugiej strony: ich instalacja bywa skomplikowana, a ceny – zdecydowanie nie na kieszeń statystycznego Polaka. Na szczęście są też proste klimatyzatory przenośne i kilka takich postanowiliśmy Wam polecić.

Jaki klimatyzator przenośny do mieszkania? Oto ranking 2021:

Zanim skupimy się mocniej na poszczególnych modelach, warto ustalić kilka kwestii. Po pierwsze: klimatyzator przenośny wymaga odprowadzania gorącego powietrza – rurę należy wyprowadzić przez okno, otwór wentylacyjny lub przez ścianę. Po drugie: takie urządzenia bywają głośne, przez co nie najlepiej sprawdzają się na przykład w pokoju dziecięcym czy sypialni. Wreszcie, po trzecie: nawet efektywne energetycznie modele mogą mieć znaczący wpływ na wysokość rachunków za prąd – warto mieć to na uwadze.

Dobry klimatyzator do domu? Mamy pięć propozycji: 

Columbia Vac KLC7000 – tani klimatyzator do pokoju

Ocena benchmark.pl
 • 4,6/5

Na początek coś, co nieszczególnie nadwyręży domowy budżet. Columbia Vac KLC7000 kosztuje niewiele ponad tysiaka, ale dobrze sprawdzi się w niewielkim pokoju (około 10-15 metrów kwadratowych). Jego instalacja jest prosta, podobnie jak późniejsze korzystanie, a do sterowania możesz wykorzystać albo przyciski na samym urządzeniu, albo też bezprzewodowego pilota. Prędkość nawiewu można regulować w zakresie dwóch stopni, a oprócz tego możesz jeszcze skorzystać z timera lub funkcji opóźnionego startu. Nie zabrakło też trybu nocnego.

Najważniejsze cechy:
 • Rodzaj klimatyzatorapodłogowy, przenośny
 • Wydajność chłodzenia7000 BTU
 • Funkcje AGDchłodzenie, tryb pracy nocnej, osuszanie
 • Liczba prędkości2
 • Moc792 W
 • Maksymalna głośność65 dB

Camry CR 7907 – dobry klimatyzator do kawalerki

Ocena benchmark.pl
 • 4,6/5

Camry CR 7907 sprawdzi się w kawalerce z otwartą kuchnią – obniża temperaturę i osusza powietrze. Ten klimatyzator jest przystosowany do pracy w pomieszczeniach do 30 metrów kwadratowych i cechuje się przy tym wydajnością na poziomie 12 000 BTU, co oznacza wysoką skuteczność. Oferuje trzy prędkości wentylatora i trzy tryby pracy, a czasomierz od 1 do 24 godzin pozwala na dostosowanie jego działania do swojego planu dnia. Może i niczym szczególnym się nie wyróżnia, ale za to zdecydowanie można na nim polegać.

Najważniejsze cechy:
 • Rodzaj klimatyzatorapodłogowy, przenośny
 • Wydajność chłodzenia12000 BTU
 • Funkcje AGDchłodzenie, osuszanie
 • Liczba prędkości3
 • Moc1350 W
 • Maksymalna głośność65 dB

Whirlpool PACW29COL – inteligentny klimatyzator do domu

Ocena benchmark.pl
 • 4,6/5

Szósty Zmysł sprawia, że klimatyzator Whirlpool PACW29COL automatycznie dobiera optymalne parametry działania – dzięki czemu tobie jest po prostu dobrze. Co więcej, czujnik temperatury znajduje się nie przy urządzeniu, lecz w pilocie, więc potrzebne dane są zbierane zaraz przy tobie. W razie czego możesz jednak wziąć sprawy w swoje ręce i ustawić jeden z 3 trybów prędkości, a gdy potrzeba błyskawicznych efektów, możesz skorzystać z funkcji Jet. Dodatkowym atutem jest technologia Auto Clean – po wyłączeniu klimatyzatora, ten automatycznie suszy parownik, aby zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów.

Najważniejsze cechy:
 • Rodzaj klimatyzatorapodłogowy, przenośny
 • Wydajność chłodzenia9000 BTU
 • Funkcje AGDchłodzenie, ogrzewanie, tryb pracy nocnej, osuszanie
 • Liczba prędkości3
 • Moc2800 W
 • Maksymalna głośność64 dB

Sencor SAC MT9020C – optymalny klimatyzator do mieszkania

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Jeśli masz większe wymagania, to polecamy klimatyzator Sencor SAC MT9020C. Korzystając z elektronicznego panelu lub pilota zdalnego sterowania, możesz sobie wybrać jedną z 3 prędkości nawiewu albo też aktywować tryb auto, w którym urządzenie samo dobiera optymalną szybkość do warunków, jakie panują w pomieszczeniu. Wysoka efektywność to istotny plus tego sprzętu, który poza ochładzaniem powietrza, także je osusza. Problemu nie stanowi też przenoszenie klimatyzatora ani korzystanie z niego w porze snu, a to za sprawą dobrze pomyślanego trybu nocnego.

Najważniejsze cechy:
 • Rodzaj klimatyzatorapodłogowy, przenośny
 • Wydajność chłodzenia9000 BTU
 • Funkcje AGDchłodzenie, oczyszczanie, swing, tryb pracy nocnej, osuszanie
 • Liczba prędkości3
 • Maksymalna głośność65 dB

Electrolux EXP34U338HW – klimatyzator do większych pomieszczeń

Ocena benchmark.pl
 • 4,6/5

Gdy rozglądasz się za sprzętem, który poradzi sobie w nieco większym pomieszczeniu – tak do 50 metrów kwadratowych – to zerknij na tę propozycję. Electrolux EP34U338HW to klimatyzator o wysokiej wydajności. Możesz wybrać jedną z trzech prędkości albo też zdać się na urządzenie, aktywując tryb automatyczny. Przy tym wszystkim jest to sprzęt energooszczędny (o czym najlepiej świadczy klasa energetyczna A+). Co więcej, ten model dobrze sprawdza się też wtedy, gdy potrzebujesz nie obniżyć, lecz podwyższyć temperaturę w mieszkaniu.

Najważniejsze cechy:
 • Rodzaj klimatyzatorapodłogowy, przenośny
 • Wydajność chłodzenia12000 BTU
 • Funkcje AGDchłodzenie, ogrzewanie, tryb pracy nocnej, osuszanie
 • Liczba prędkości3
 • Moc2800 W
 • Maksymalna głośność64 dB

A jak schłodzić mieszkanie za mniej niż 1000 złotych?

Jednym z niewielu klimatyzatorów kosztujących mniej 1000 złotych, a mimo to godnych polecenia, jest Kalorik ACM 1010. To opcja, która sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu – na przykład w gabinecie, jeśli dysponujesz takim w swoim mieszkaniu. Nie ma co spodziewać się spektakularnych efektów, ale ten sprzęt jak najbardziej pomoże ci przetrwać lipcowe i sierpniowe upały. 

Przy ograniczonym budżecie, a przede wszystkim przy ograniczonej przestrzeni, można też pomyśleć o kupieniu klimatora. To coś więcej niż wentylator, ale mniej niż klimatyzator. Chłodzenie odbywa się w tym przypadku poprzez odparowywanie wody, a nie sprężanie i rozprężanie chemicznych czynników chłodniczych. Plusem jest to, że powietrze jest przy okazji nawilżane, minusem – niższa wydajność i brak możliwości ustalenia konkretnej temperatury. Gdybyśmy mieli polecić coś z tej kategorii, to nasz wybór padłby albo na Camry CR 7095, albo na Ravanson KR-1011 (który kupisz już za niespełna 300 zł). 

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  baertus11
  1
  Świetnie, proszę jeszcze dopisać, że klimatyzatory przenośne są o wiele głośniejsze niż typu split (jednostka z sprężarką za ścianą na zewnątrz) oraz problem największy - rura odprowadzająca z klimatyzatora przenośnego ciepłe powietrze. Klimatyzator przenośny produkuje (poprzez działanie sprężarki) dużo ciepłego powietrza, które musi być odprowadzone! Jesli ma się normalne okno (nie dachowe) to jeszcze ok, są odpowiednie rękawy, natomiast do okien dachowych - uuu bida. Przestrzegam przed podłączaniem do systemu wentylacji (robionej marketowymi białymi rurami i kształtkami do wentylacji) - znam naocznie przypadek, że podłączony klimatyzator przenośny do takiej instalacji po 2 dniach pracy spowodował swoim odprowadzanym powietrzem odkształcenia kształtek w systemie wentylacji...
  • avatar
   digitmaster
   0
   Dla tych, którzy nie chcą wydawać paru tysi (za porządną klimę np. od Mitsubishi trzeba dać te 4k) na klimatyzację z prawdziwego zdarzenia (jednostka naścienna + wymiennik na zewnątrz) tanim i dobrym rozwiązaniem jest najzwyklejsza folia przeciwsłoneczna, która odbija promieniowanie podczerwone. Ponadto podnosi ona poziom prywatności w mieszkaniu, ponieważ z zewnątrz bardzo mało widać (o ile nie zapalimy światła) i tylko nieznacznie ogranicza spektrum światła widzialnego które wpada do mieszkania.
   • avatar
    Irrlicht
    0
    Przenośne klimatyzatory to rozpaczliwa prowizorka, której nie należy używać bez głębokiego namysłu. Pal sześć hałas, ale wyprowadzenie rury przez okno tak, żeby oknem nie wchodziło więcej ciepła, niż jest zabierane przez klimatyzator jest trudne w porywach do nierealne. W praktyce trzeba by takie rozwiązanie brać pod uwagę przy montażu okien i mieć jakieś nieduże skrzydło, gdzie da się z sensem zaimprowizować przepust rury a i to trzeba pamiętać, że w miejsce wyrzuconego powietrza skądś napłynie jakieś inne i lepiej, żeby było chłodne (split nie ma tego problemu).
    • avatar
     marcin1ja1
     0
     Przenośny klimatyzator do mieszkań to wielkie nieporozumienie. Jeżeli nie masz dziury w ścianie do której możesz odprowadzić ciepłe powietrze to tylko się rozczarujesz.
     • avatar
      Pit82
      0
      Jeżeli nie jesteście pod ścianą finansowo - i jesteście w stanie wydać te 3.5-4k to warto założyć split'a, przerabiałem temat w zeszłym roku, miałem klimę przenośną pożyczona na kilka miesięcy, głośna, gorąca i niepraktyczna. Jak macie rurę wylotową w oknie to jest problem, w momencie jak jest zmiana pogody, gwałtowny wiatr, pada deszcz lub jest burza, trzeba rurę schować, uszczelkę z okna zdjąć, by móc okno zamknąć... inaczej możne dojść do niemiłej niespodzianki po powrocie do domu. Klima typu split nawet najtańsza jest lepsza, po pierwsze skutecznie schłodzi, bo ma minimum te 3.5KW, może działać w nocy w trybie cichym, wtedy jest niemal bezgłośna, do tego splity mają też często funkcje np. grzania, sprawdziła się zimą, w dosłownie kilka minut jest ciepło w mieszkaniu, fajnie się wstaje z łózka do ciepłego mieszkanka, można sobie sterować klimatyzacją przez internet z apki, wracać do schłodzonego domu latem, ciepłego zimą.
      • avatar
       zack24
       -2
       Lubię ciepełko. Czekam 11 miesięcy, żeby w naszym klimacie mieć 1 miesiąc GORRRACYCH dni, to po co to marnować?
       • avatar
        pablo11
        0
        Żaden z wymienionych klimatyzatorów nie jest godny polecenia. Nie są w stanie wydajnie pracować bez wentylacji nawiewnej, co w niektorych przypadkach może okazać sie opłakane w skutkach. Jak juz brać przenośny klimatyzator, to taki z rurą która pobiera powietrze i taka która je wyrzuca. Wszystkie z tu wymienionych klimatyzatorów mają tylko jedną rure. Klimatyzatory przenośne pobieraja w dodatku kilkukrotnie wiecej energii na ten sam efekt, co te typu split. Bo ciepło którego chcemy sie pozbyć wraca nieszczelnościami i mierną jakością dołaczonych przewodów wentylacyjnych.
        • avatar
         Łukasz Rajzer
         0
         Zgadzam się z przedmówcami, że jeśli tylko mamy warunki, to wybierzmy splita. Klimatyzatory przenośne są uciążliwe. Dołożenie 1-2 tys. zł da nam mniejsze rachunki, nie zaburzy wentylacji, mniejszy hałas. Jeśli musimy, to jeszcze ciekawym, bo małym a mocnym modelem przenośnego jest Fersk Vind 2 HEPA Wifi. Poza 4-ema funkcjami oczyszcza jeszcze powietrze. Dodatkowo jest jeszcze seria klimatyzatorów z opcją postawienia na balkonie - dostępne pod wieloma markami, choć pochodzące z tych samych fabryk.