Laptopy

Podsumowanie

przeczytasz w 7 min.

Od początku wiadomo było, że przewagę ma notebook droższy i lepiej wyposażony. Pytaniem otwartym było to, jak duża jest to przewaga i jak się ona ma do różnicy w cenie obu laptopów. Obecnie na polskim rynku znalazł się jedynie Acer Aspire 5940G. Jego posiadacz musi wyłożyć kwotę około 5000 zł.
Aspire 8940G jest jeszcze niedostępny w naszym kraju, ale przewiduje się, że różnica w cenie może wynosić około 1500 zł. Za taką kwotę można już złożyć naprawdę "wypasiony" komputer stacjonarny o znacznie większych możliwościach. Opłacalność takiego zakupu jest więc dyskusyjna, bo jest to sprzęt po prostu drogi.

Temat Hyper Threadingu wciąż pozostaje otwarty. Dzisiejsze gry nauczyły się już wykorzystywać czterdzeniowe procesory, ale na obsługę 8 wątków najwyraźniej musimy jeszcze poczekać. Korzyść z HT zauważymy głównie w testach syntentycznych. Zapewne zaawansowane aplikacje użytkowe (rendering 3D, wirtualizacja) wykazałyby, że HT się przydaje, jednak niewiele osób wykorzystuje do takich zastosowań komputery przenośne.

Testy te pokazują jak niezwykle wydajnymi maszynkami potrafią być dzisiejsze notebooki. Z drugiej strony widać, że nawet mobilne procesory Core i7 nie potrafią sprawić, by komputery przenośne zbliżyły się do wyników osiąganych przez nowoczesne komputery stacjonarne. Oczywiście można sięgnąć po laptopy wyposażone w jeszcze mocniejsze procesory (mobilny Intel Core i7 Extreme) i układy graficzne (choćby GeForce GT 250M), ale jest to już zabawa dla miłośników ekstremalnych sportów portfelowych.

Jako zamienniki komputerów stacjonarnych oba laptopy Acera powinny sprawdzić się znakomicie. Jeśli chodzi o działanie w podróży jest tu nieco gorzej. Pomijając rozmiar modelu 8940G, są to komputery po prostu łase na energię i ich czas pracy na bateriach nie imponuje.

Wedle producenta maksymalny czas pracy obu modeli na bateriach wynosi około 3 godzin. Przy ich maksymalnym wykorzystaniu czas ten może zmniejszyć się nawet trzykrotnie. Ośmiokomorowa bateria daje delikatną przewagę większemu z notebooków, ale wątpliwe by dodatkowe parę minut więcej zrobiły komukolwiek różnicę. 

Nie omieszkaliśmy także sprawdzić zapotrzebowania na moc obu z laptopów. Testy odbywały się przy wyjętych bateriach. Większy potrzebuje więcej energii, nic w tym dziwnego. Tym niemniej w przypadku obu modeli maksymalny zmierzony pobór energii to około 80W. A jest to przecież pobór energii razem z monitorem. Na polu "energooszczędności" notebooki mają ogromną przewagę nad komputerami stacjonarnymi.

Bogate wyposażenie i naprawdę spora moc obliczeniowa sprawiają, że są to znakomite notebooki dla zastosowań multimedialnych. Osobną kwestią jest cena laptopów tej klasy.

Artykuł przygotowali:

  • Marcin Jaskólski
  • Sebastian Swarcewicz

  Podsumowanie: Acer Aspire 5940G
 

plusy:
• Elegancki i stonowany design
Bogate wyposażenie w porty
Procesor Core i7
Wyposażenie dodatkowe (tuner TV, kamera HD)
Cicha praca
Wygodne użytkowanie

Jakość wykonania

 minusy:
• Krótki czas pracy na baterii
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 5000 zł

Ocena: Acer Aspire 5940G
Jakość wykonania:
dobra
Wygląd i ergonomia:
dobra
Klawiatura:
Touchpad:
super
dobra
Wymiary i waga:
dobre
Czas pracy na baterii:
 zadowalający
Oprogramowanie:
zadowalające
Jakość obrazu LCD:
dobra
Wydajność:
super
Wydajność 3D:
zadowalająca
Głośniki/dźwięk:zadowalająca
Głośność/cicha praca:
dobre
Ogólna ocena:


  

 

  

  Podsumowanie: Acer Aspire 8940G
 

plusy:
• Elegancki i stonowany design
Bogate wyposażenie w porty (HDMI, DisplayPort, e-SATA)
Wydajny procesor Core i7
Układ graficzny o dobrej wydajności
Ekran FullHD

Pełnowymiarowa klawiatura
Znakomite wyposażenie (Blu-ray, tuner TV, kamera HD)
Cicha praca
Jakość wykonania

 minusy:
• Krótki czas pracy na baterii
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ???

Ocena: Acer Aspire 8940G
Jakość wykonania:
dobra
Wygląd i ergonomia:
dobra
Klawiatura:
Touchpad:
super
dobra
Wymiary i waga:
 zadowalający
Czas pracy na baterii:
 zadowalający
Oprogramowanie:
zadowalający
Jakość obrazu LCD:
dobra
Wydajność:
super
Wydajność 3D:
 dobra
Głośniki/dźwięk: dobry
Głośność/cicha praca:
dobra
Ogólna ocena: