Jaki projektor do domu? Najlepsze rzutniki do filmów i gier, w różnych przedziałach cenowych
Projektory

Jaki projektor do domu? Najlepsze rzutniki do filmów i gier, w różnych przedziałach cenowych

przeczytasz w 10 min.

Zastanawiasz jaki projektor do domu kupić? Szukasz ciekawego rzutnika do zabawy, oglądania filmów czy wyświetlania prezentacji? Sprawdź polecane przez nas modele o rozdzielczości HD, FullHD i 4K

Branża telewizorów w ostatnich latach mocno wyewoluowała. Nie chodzi tu tylko o wdrożenie rozdzielczości wyświetlania 8K i rozpowszechnienie się na dobre 4K jako standardu dla nowych urządzeń w rozsądnej dla konsumenta cenie. Sporo zmieniło się także w świecie technologii wyświetlania, które są stale udoskonalane, by zapewnić jeszcze lepsze odwzorowanie kolorów, pracę w trybie HDR.

Na tym tle branża projektorowa trochę przyhamowała dlatego wśród polecanych produktów są też starsze pozycje. Nasz ranking projektorów 2022 obejmuje rzutniki do domu podzielone na kilka kategorii, które ułatwiają dobranie produktu zależnie od potrzeb.

Zakres cenowy obejmuje produkty w cenie od 1800 złotych do kilkunastu tysięcy, czyli w zakresie akceptowalnym przez sporą grupę konsumentów.

Branża projektorów trochę się zastała, najważniejsza zmiana to projektory UST ze Smart TV

W projektorach teoretycznie w ciągu ostatnich dwóch lat nie mieliśmy wielkiego przełomu, chyba że zaliczyć do tej kategorii otwarcie się rynku na projektory ultrakrótkiego rzutu. Rynek powoli zdobywają takie konstrukcje, które nie są tanie (średnio to wydatek kilkunastu tysięcy złotych), ale są w stanie pełnić rolę funkcjonalnej alternatywy dla telewizora 4K, przy jednocześnie znacznie większej przekątnej wyświetlanego obrazu w tym samym segmencie cenowym.

Optoma CinemaX P2
Optoma Cinemax X2, czyli klasyczny przykład projektora UST o rozdzielczości 4K

Bardzo tanich projektorów ultrakrótkiego rzutu z 4K nie ma, ale już przy rozdzielczości FullHD kupimy urządzenia w cenie sporo poniżej 10 tysięcy złotych. Owszem nie są to budżetowe projektory, ale to też rozwiązania skrojone na obraz co najmniej 100 cali i więcej, zaspokajające zarazem spore wymagania odbiorcy, który chce mieć alternatywę dla dużo droższego z kolei telewizora o podobnie dużej przekątnej ekranu.

Projektory HD i FullHD? Pojawiają się nowe modele, bez rewolucji, ale jest dużo lepiej

Na pierwszy rzut oka najmniej wyewoluowały tradycyjne projektory FullHD, które wydają się w zasadzie rozwojowymi wersjami swoich poprzedników. Mimo to z wydajniejszymi i jaśniejszymi lampami, dopracowanym odwzorowaniem kolorów. Trafił do nich także Android TV, a zintegrowana komunikacja Wi-Fi i Miracast nie jest już tylko drogim dodatkiem, pozwalając w praktyce na wyświetlanie obrazu także wprost z telefonu czy tabletu

Sporo inwencji producenci wykazują także w przypadku projektorów przenośnych z taka rozdzielczością. Dotyczy to szczególnie walorów wizualnych i ergonomii użytkowania takiego projektora. Interesuje was tani projektor do domu? Ponad FullHD tu nie wyjdziemy, a w segmencie sporo poniżej 1500 złotych, już HD będzie luksusem.

BenQ GS30
BenQ GS30 może pracować w dowolnej pozycji

Projektory 4K to dziś najlepsze projektory do domu. W rozsądnej cenie wciąż ze sprzętowym skalowaniem rozdzielczości. Natywne 4K kosztuje

W segmencie projektorów 4K wciąż mamy w segmencie cenowym poniżej kilkunastu tysięcy złotych projektory, które wykorzystują do uzyskania wspomnianej rozdzielczości wyświetlania, technikę skalowania sprzętowego.

Ta technika również ulega doskonaleniu, więc w przypadku 4K postęp jest bardziej zauważalny niż dla FullHD, gdzie wiele już nie da się uczynić dla detaliczniejszego obrazu. Wciąż trzeba pamiętać, że trudno jednoznacznie wybrać to najlepsze rozwiązanie. Użytkownicy mogą subiektywnie wskazywać na podbijanie rozdzielczości w projektorach DLP, ale w praktyce bliższy jakości 4K wynikowy obraz daje technologia 3LCD. Bo trzeba pamiętać, że nie tylko cyferki decydują o tym jaka jest faktycznie postrzegana rozdzielczość obrazu, a także to jak sprawuje się optyka, jak wypada odwzorowanie barw, kontrastu i jasności barw. Pod tym ostatnim względem Epson jest nie do pobicia.

Projektor instalacja
Przy zakupie projektora, szczególnie wyższej klasy, warto zastanowić się jak go umieścimy w pomieszczeniu. To właśnie te dodatkowe funkcje, jak przesuwna oś optyczna, korekcja zniekształceń kadru, mogą wyróżniać poszczególne modele i wpływać na ich cenę

To status quo nadal trwa, bo nawet Epson LS12000, którego jakość 4K rzuca na kolana, stosuje wciąż technologię przesuwania pikseli do podbijania rozdzielczości. Natomiast królem natywnego, a nie skalowanego, 4K w projektorach tego typu, z technologią SXRD wciąż pozostaje Sony.

Podobnie jak przy FullHD postęp w projektorach sprzętowo podnoszących 4K dotyczy także jakości odwzorowania kolorów, obsługi funkcji HDR i jeszcze wyższej jasności przy jednocześnie dłuższej pracy na lampie bez zauważalnej degradacji jakości wyświetlania. A ponieważ 4K jest obecnie najważniejszą w branży rozdzielczością, to takich modeli w nowych odsłonach pojawia się najwięcej.

Zwyczaje użytkownika istotne dla producentów projektorów

Producenci przykładają coraz większą wagę do zainteresowań użytkownika, dlatego nie tylko Kino domowe, ale i rozrywka w postaci gier znajduje odzwierciedlenie w funkcjach i parametrach projektorów (niskie opóźnienie, wysoka częstotliwość odświeżania).

Projektory Full HD, czyli sprzęt dla mniej wymagających lub z mniejszym budżetem

Ceny projektorów zaczynają się od kwot znacznie poniżej tysiąca złotych, jednakże w tym zestawieniu skupiamy się na urządzeniach, które oferują rozdzielczość FullHD. A to zwykle oznacza wydatek co najmniej 1600 złotych do nie więcej niż 3000 zł. W najniższej kwocie możemy liczyć na wspomnianą rozdzielczość przy wykorzystaniu technologii DLP, ale też niewiele więcej. Niemniej nawet taki zakup nie powinien nas rozczarować.

Przy wyższym budżecie pomimo wciąż tej samej rozdzielczości, dostajemy lepsze kolory i dodatkowe funkcje w projektorze, na przykład wbudowana komunikację Wi-Fi. Jeśli jesteśmy zwolennikami świetnej kolorystyki obrazu nawet kosztem mniej ciemnych czerni, to idealnym wyborem jest tu urządzenie Epsona. W przypadku tych projektorów warto zwrócić uwagę na możliwość lub jej brak wyprowadzenia dźwięku do zewnętrznego głośnika. Ale też na koszty eksploatacji, tutaj ponownie Epson zwraca na siebie uwagę, niskimi kosztami i prostotą wymiany źródła światła.

Projektory 4K i do Kina Domowego, czyli te najlepsze projektory do domu

Choć w telewizorach już możemy cieszyć się rozdzielczością 8K w przypadku projektorów, które są w zasięgu konsumenta, wciąż najlepszym standardem jest 4K. I jest to standard, który wciąż wiąże się z użyciem lamp wyładowczych, gdy mowa o kinie domowym i standardowym rzucie projektora przy jednocześnie rozsądnej cenie. Laser to już znacznie wyższe koszty.

Możemy tu wybierać zarówno spośród starszych jak i nowszych konstrukcji. Najważniejszym pytaniem na jakie trzeba sobie odpowiedzieć przed zakupem takiego projektora, oprócz sprawdzenia czy dysponuje on oczekiwanymi przez nas funkcjami poprawy obrazu i dźwięku (a nie każdemu jest to potrzebne), jaką oferuje on jasność i technologię wyświetlania. W tym drugim przypadku mamy 3LCD, które jest autorską technologią Epsona stosowaną w jego projektorach oraz DLP, które stosuje większość innych producentów. Dopóki nie zdecydujemy się wydać więcej niż 18 tysięcy złotych (tyle kosztuje Sony VPL-VW290ES), to 4K jest wciąż rozdzielczością uzyskiwaną przez sprzętowe skalowanie.

Prawda jest jednak taka, że za dużym wydatkiem jakim jest zakup projektora Sony stoją też zwykle oczekiwania związane z przystosowaniem pomieszczenia do jego pracy. Tańsze projektory bez natywnego 4K, ale z obsługą takich sygnałów jak i HDR, są bardziej pobłażliwe i przede wszystkim sporo jaśniejsze, co umożliwia użycie ich w zwykłym pomieszczeniu, a nie mini salce kinowej. Nie można zapominać także o dużych kosztach eksploatacji, bo Sony VPL-VW290ES ma lampę, a nowa kosztuje prawie tyle co prosty projektor FullHD.

Projektory przenośne z Androidem i projektory typu AiO

Projektor domowy niekoniecznie oznacza zaraz projektor do filmów, który stale zajmuje jedno miejsce. Może się bowiem okazać, że chcemy taki projektor przenieść do innego pomieszczenia, zabrać na działkę, a nawet na wakacje. I ustawić w docelowym miejscu, które niekoniecznie jest przygotowane na takie urządzenie. Dlatego od razu zaświeca się nam lampka w głowie, taki projektor powinien mieć zasilanie bateryjne. Jednak kosztem zastosowania takiego zasilania jest stosunkowo niska jasność projektora. Rekompensuje ją trwałe, zwykle LEDowe źródło światła, i platforma Android TV, która umożliwia korzystanie z szerokiego wyboru aplikacji nie tylko do oglądania filmów, ale i zabawy. Można też poszukać przenośnych projektorów bez akumulatora, jak propozycja Xiaomi, które z kolei oferują już sporą jak na charakter urządzenia jasność. Jeszcze lepszym wyborem będzie Epson EF-12, gdyż tutaj mamy połączenie technologii 3LCD i laserowego źródła światła, co w tak małej konstrukcji sprawdza się wyjątkowo dobrze.

Projektor laserowy ultrakrótkiego rzutu, czyli obraz rzucany na ścianę

Jeśli chcemy zdecydować się na projektor z laserowym (LEDowym) trwałym źródłem światła i nie ma być to urządzeniem kompaktowe typu AiO, to najlepszą propozycją będą projektory ultrakrótkiego rzutu. Łączą one trwałość źródła światła, z rozbudowanymi funkcjami modyfikacji obrazu i zazwyczaj także z obsługa platformy Smart TV lub Android TV. Taki projektor stawiamy tuż pod ścianą lub w niewielkiej od niej odległości, co pozwala uniknąć przesłonięcia strumienia świetlnego przez przechodzące osoby i zapewnia doświadczenie z użytkowania podobne jak w telewizorze (projektory uruchamiają się natychmiastowo). W tej kategorii projektorów możemy zdecydować się na rozdzielczość FullHD, mają ją proponowany Xiaomi i Epson EH-LS300W, ale lepiej dołożyć i kupić projektor 4K. To oczywiście wciąż 4K uzyskiwane przez sprzętowe podbicie rozdzielczości, ale różnica jest od razu zauważalna i uzasadnia wydatek 10 tysięcy i więcej za taki projektor jak Samsung LSP7T The Premiere czy Epson EH-LS500B.

Najciekawsze projektory w poszczególnych kategoriach

Optoma HD146X

Ocena benchmark.pl
 • 4,3/5

Niewielki projektor, którego jasność zapewni nam wygodne oglądanie filmów także w ciągu dnia, przy umiarkowanej ilości światła z otoczenia, czy przy włączonym oświetleniu w pomieszczeniu. Mimo, że jest to tylko FullHD, możemy liczyć na ostry obraz i bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Nie musimy także martwić się o żywotność lampy, szczególnie korzystając z trybu ECO, który przy wysokiej jasności jest w pełni użyteczny.

Najważniejsze cechy:
 • Rozdzielczość projektora1920 x 1080 px
 • Waga2800 g

Epson EH-TW740

Ocena benchmark.pl
 • 4,3/5

Projektor z uznanej serii, która wyróżnia się świetną kolorystyką wyświetlanego obrazu i bardzo dobrą jasnością w całym zakresie barw dzięki technologii 3LCD. Również w tym przypadku, żywotność lampy nie jest problemem, a jej ewentualna wymiana nie jest kosztowna. W razie potrzeby z projektora możemy wyprowadzić dźwięk dzięki złączu mini-jack. Projektor ma zintegrowaną osłonę obiektywu, która jednocześnie działa jako wyłącznik dźwięku i obrazu.

Najważniejsze cechy:
 • Rozdzielczość projektora1920 x 1080 px
 • Waga2800 g

Optoma UHD35

Ocena benchmark.pl
 • 4/5

Jedna z najlepszych ekonomicznych propozycji w segmencie dobrych projektorów 4K. Znajdziemy w nim wszystkie potrzebne nam rozwiązania. Począwszy od wszystkich najpotrzebniejszych wejść i wyjść, poprzez niskie opóźnienie wejściowe i odświeżanie 240 Hz (czyli coś dla graczy), a skończywszy na wsparciu technologii HDR i HLG podczas wyświetlania obrazu. Jednocześnie jest to projektor bardzo jasny (3600 lm) przy stosunkowo niewielkich rozmiarach.

Najważniejsze cechy:
 • Rozdzielczość projektora3840 x 2160 px
 • Waga3900 g

To droższa propozycja w segmencie projektorów 4K, lecz mimo tradycyjnego wyglądu, projektor z wbudowaną platformą Android TV i związaną z tym obsługą aplikacji oraz bezprzewodowym dostępem do sieci. Dzięki temu nie musimy kłopotać się z podłączaniem dodatkowych urządzeń odtwarzających obraz. W razie potrzeby jest tu nawet głośnik stereo. Projektor wyposażono w mechanizm przesuwnej osi, co ułatwia jego instalację pod sufitem. W menu znajdziemy nie tylko funkcje obsługi HDR, ale także upłynniacz ruchu.

Mi Smart Projector 2 Pro

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Przypominający kostkę lub głośnik Bluetooth projektor, który możemy uznać za przenośny o ile w docelowym miejscu znajdziemy źródło zasilania. Stosunkowo duża jasność jak na rozmiar urządzenia (zalecana przekątna obrazu to 120 cali) i rozdzielczość FullHD zapewniają przyzwoity komfort oglądania filmów. Projektor jest w pełni samodzielny dzięki systemowi Android TV.

Najważniejsze cechy:
 • Rozdzielczość projektora1920 x 1080 px
 • Waga3700 g

Epson EF-12

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Stosunkowo niewielki projektor 3LCD FullHD przeznaczony do intensywnego użytkowania. Wyposażony w trwałe laserowe źródło światła o jasności 1000 lm, a także głośnik Yamaha. System Android TV z obsługą asystenta i wsparcie dla technologii Chromecast ułatwiają korzystanie z projektora w terenie jednakże i w tym przypadku konieczne jest pobliskie źródło zasilania.

Najważniejsze cechy:
 • Rozdzielczość projektora1920 x 1080 px
 • Jasność1000 lumenów
 • Waga2100 g

BenQ X1300i

Ocena benchmark.pl
 • 4,3/5

W przeciwieństwie do klasycznych projektorów, ten ma kształt kostki. Jest to projektor skierowany do graczy (niskie opóźnienie wejściowe i funkcje wspierające komfort grającego), wyposażony w technologię 4LED, która poprawia jasność projektora (3000 lm) w stosunku do klasycznych systemów projekcyjnych 3LED. To projektor kompletny, z platformą Android TV, wbudowanymi głośnikami stereo treVolo i stosunkowo cichy nawet podczas pracy przy pełnej jasności.

Najważniejsze cechy:
 • Rozdzielczość projektora1920 x 1080 px
 • Waga6400 g

Xiaomi Mi Laser Projector

Ocena benchmark.pl
 • 4,2/5

Ekonomiczna oferta dla osób, które poszukują projektora ultrakrótkiego rzutu (do ustawienia pod ścianą) i są w stanie zaakceptować rozdzielczość wyświetlania FullHD. Mimo to, projektor ma laserowe źródło światła o jasności 5000 lm, które zapewnia sporą jasność obrazu nawet przy sporej przekątnej (od 42 do 150 cali). To projektor w pełni multimedialny, z Androidem, Wi-Fi i Bluetooth. Jego przednie głośniki stereo mogą działać także samodzielnie po połączeniu z telefonem.

Najważniejsze cechy:
 • Rozdzielczość projektora1920 x 1080 px
 • Waga7000 g

Epson EH-LS300W

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Jeśli chcecie łączyć krótki rzut z wysoką jasnością obrazu to Epson może być dobrym wyborem dzięki technologii 3LCD. To wciąż projektor FullHD, ale o bardzo dobrych parametrach obrazu. Tak jak każdy inny projektor tego typu, wyposażono go w głośnik (w tym przypadku Yamaha) z możliwością samodzielnej pracy poprzez Bluetooth. Jest tu także Wi-Fi, obsługa Chromecast i Android TV, by projektor samodzielnie stanowił kompletne centrum domowej rozrywki.

Najważniejsze cechy:
 • Rozdzielczość projektora1920 x 1080 px
 • Waga7200 g

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jarekuk
  2
  Dla mnie bardzo wazna jest glosnosc projektora a o tym w ogole nie wspominacie. Halas z projektora potrafi denerwowac bo nie zawsze glosniki sa wlaczone aby zagluszac wszystko. Przetesowalem sam sporo projektorow i te tanie do 6000zl 4k to czesto slaba inwestycja i stare paroletnie modele fullhd daja znacznie lepszy rezultat.
  • avatar
   q3aki
   1
   Mam xgimi halo o bardzo sobie chwalę. Przede wszystkim za mobilność No i ciche działanie, na jednym ładowaniu lekko 3-4h działa. System płynny, zero przycinek.
   • avatar
    JaYmZ
    0
    Pamięta ktoś z Was PRLowski rzutnik Ania (https://c.allegroimg.com/original/0c6f29/7760ff0b4c8aa1044e9ac546f75c), który grzał się niemiłosiernie i umożliwiał oglądanie klisz na ścianie lub prześcieradle? Teraz technologia poszła mocno do przodu. Wielu ludzi woli kupić porządny rzutnik zamiast telewizora.