Projektor do domu - najlepsze rzutniki do filmów i gier, w różnych przedziałach cenowych
Projektory

Projektor do domu - najlepsze rzutniki do filmów i gier, w różnych przedziałach cenowych

przeczytasz w 6 min.

Zastanawiasz jaki projektor do domu kupić? Szukasz ciekawego rzutnika do zabawy, oglądania filmów czy wyświetlania prezentacji, sprawdź nasze polecane modele. Znalazły się tu propozycje tanie, jak i do kina domowego.

Jaki projektor wybrać?

W poprzednim zestawieniu polecanych projektorów do domu prezentowana była szeroka oferta produktowa począwszy od miniaturowych, czasem wręcz zabawkowych, urządzeń, po droższe projektory do kina domowego w cenie nie przekraczającej 5000 zł. Tym razem skupimy się tylko na urządzeniach pełnowymiarowych, gdyż oferta niewielkich projektorów znacznie się poszerzyła, również pod względem zakresu cenowego. Zasługują one na oddzielne zestawienie.

Natomiast wśród projektorów domowych, rozrywkowych i do kina domowego, bezpiecznym maksymalnym pułapem cenowym jest 3000 zł dla projektorów FullHD (4000 zł jeśli szukamy wypasionych nowości) oraz 6000 złotych gdy chcemy myśleć o rozdzielczości 4K podobnie jak w telewizorach. W ciągu ostatnich dwóch lat ta rozdzielczość wyświetlania dobrze zadomowiła się w segmencie poniżej 10000 złotych, a stopniowo poszerza się oferta w cenie poniżej 5000 złotych. Powoli odpowiedź na pytanie, czy warto kupić projektor 4K, podobnie jak w przypadku telewizorów staje się twierdząca.

Nie są to projektory o natywnym 4K, a jedynie skalowanym, jednak jakość skalowanego obrazu jest dziś tak dobra, że wystarczy, by zakup był uzasadniony. W zakresie cenowym do 6000 zł nie możemy nadal liczyć na projektory laserowe (najtańsza propozycja marki Xiaomi wciąż jest dużo droższa), a LEDy spotkamy głównie w niewielkich przenośnych projektorach - przykład BenQ GS2.

Poniższe zestawienie jest uniwersalne, dlatego każdy znajdzie tu coś ciekawego. Jest zarówno jasny projektor w cenie około 1000 zł, jak i bardzo dobry projektor FullHD za około 2400 zł oraz projektory 4K. Te ostatnie to już widełki cenowe od 4000 zł wzwyż. W tej kategorii możemy liczyć na najwięcej nowości i zmian. Producenci podnoszą jasność projektorów 4K, dodają ciekawe funkcje poprawiające obraz. Ciekawostką są projektory Optoma z odświeżaniem obrazu o częstości 240 Hz. Choć działa ona tylko dla FullHD, może zainteresować fanów dynamicznych gier.

Tani projektor do domu

Domowe projektory o rozdzielczości FullHD do 4000 zł

Projektory 4K w cenie do 6000 zł

Jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry projektor?

Dziś nie warto już kupować projektorów o rozdzielczości mniejszej niż FullHD do domu. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy mamy bardzo skromny budżet, a zależy nam na dużej przekątnej obrazu, albo kupujemy mikroprojektor.

W zakresie cenowym do 3000 złotych (lub minimalnie więcej) możemy mieć już spore wymagania. Rozdzielczość FullHD, wydajna lampa (w trybie Eco - 6, 8 czy 10 tysięcy i więcej godzin), dobre odwzorowanie kolorów (zgodność z REC.709 wskazana) to cechy, z których nie musimy rezygnować. Nie przywiązujmy za to uwagi do kontrastu, gdyż podawane przez producentów wartości mają przede wszystkim zachęcić nas do zakupu, a nie potwierdzić faktyczne osiągi (dotyczy to każdego sedmentu cenowego).

Pamiętajmy by na liście złącz znalazł się przynajmniej jeden port HDMI. Przydatne jest też złącze USB w funkcją zasilania (podłączymy za jego pomocą moduły Wi-Fi, np. Chromecast), a wyjście audio gdy chcemy podłączyć bezpośrednio głośniki. Jeśli chcemy mieć audio Bluetooth to albo szukamy projektora typu smart, albo inwestujemy w adapter Bluetooth dla dźwięku.

Sprzęt dla graczy musi cechować się niskim opóźnieniem (tzw. input lag). Tryb wyświetlania Gra, który znajdziemy w menu każdego domowego projektora, niekoniecznie będzie to gwarantować.

Projektory do kina domowego powinny być urządzeniami cichymi, niekoniecznie wysokiej jasności. Warto wybierać spośród tych, które zapewniają ostry i płynny obraz i świetną reprodukcję barw (łatwo powiedzieć, trudniej wskazać konkretny model). Przydatna będzie tu nie tylko obsługa trybu REC.709 (pełne wsparcie REC.2020 w naszym pułapie cenowym to wciąż marzenie), HDR w przypadku projektorów 4K, ale tez inne funkcje, których celem jest upłynnianie obrazu lub jego optymalizacja.

Na koniec warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy szukamy projektora 3LCD czy DLP. Te pierwsze sprawdzą się w jaśniejszych pomieszczeniach, druga kategoria pozwoli uzyskać mocniejsze czernie. To zasada, która pozostaje niezmienna od lat. W budżecie do 6000 zł nadal musimy kierować się zasadą coś za coś, ale zważywszy, że filmy ogląda się w specyficznych warunkach (ciemne pomieszczenie), to jakiego wyboru nie dokonamy na pewno będziemy zadowoleni. Szczególnie, że nie musimy już ograniczać się do rozdzielczości FullHD, ale mamy szeroką ofertę projektorów 4K. Przekątną uzyskiwanego obrazu (i zapewnianą w ten sposób rozrywką) przebijemy wszystkie dostępne w takiej cenie telewizory.

  Tani projektor do domu

  Ricoh PJ-S2440

  Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5

  Projektor SVGA o proporcjach obrazu 4:3, który nie grzeszy może rozdzielczością, ale świetnie sprawdzi się w środowisku biznesowym lub jako superbudżetowe domowe urządzenie. Dzięki zastosowaniu technologii DLP możemy liczyć na głębokie czernie, a jasność 3000 ANSI lumenów pozwala na używanie w dość jasnych pomieszczeniach. Plusem urządzenia są dodatki - osłona obiektywu i przenośna torba. Panel ze złączami jest niewielki, ale mieści wszystkie najważniejsze złącza.

  Najważniejsze cechy:
  • Rozdzielczość projektora1280 x 800 px
  • Jasność3000 lumenów
  • Waga2600 g
  • Głośność standard/głośność ECO31 dB

  ART Z3100

  Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5

  Trwałość źródła światła obliczona na 20 tysięcy godzin w projektorze za mniej niż tysiąc złotych. To możliwe dzięki zastosowaniu mocnej lampy LED, której maksymalna jasność wynosi około 2800 ANSI lumenów. To sporo jak na niewielki projektor, który obsługuje rozdzielczość 1280 x 800 pikseli. Z perspektywy domowego użytkownika to niewiele, ale rekompensuje to cena i praktyczność konstrukcji w różnorakich zastosowaniach - można go spokojnie ustawić w dziecięcym pokoju. Projektor ma wbudowany prosty odtwarzacz multimedialny dla plików audio, wideo i obrazów.

  Najważniejsze cechy:
  • Rozdzielczość projektora1280 x 800 px
  • Jasność2800 lumenów
  • Waga3500 g

  Jaki projektor o rozdzielczości FullHD

  Optoma HD27e

  Ocena benchmark.pl
  • 4,1/5

  Mimo upływu lat, projektor wciąż godny polecenia. Wyróżnia się zarówno sporą jasnością, ostrym obrazem, jak i cichą pracą wraz z dobrym odwzorowaniem kolorów (zgodność barw bliska REC.709). Jego zaletą jest spora jasność (maksymalnie 3400 ANSI lumenów) nawet w trybie Eco, w którym projektor jest praktycznie niesłyszalny, a lampa bardzo trwała. Optoma HD27e to urządzenie, które należy ustawiać stosunkowo daleko od ekranu.

  Najważniejsze cechy:
  • Rozdzielczość projektora1920 x 1080 px
  • Waga2870 g
  • Głośność standard/głośność ECO25 dB

  Optoma HD29H

  Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5

  Jeśli jednym z kluczowych elementów, które bierzecie pod uwagę przy projektorze, jest opóźnienie wyświetlanego obrazu to warto dołożyć nieco, by kupić ten model projektora. To wciąż ekonomiczne rozwiązanie, o klasycznym dla tej marki (i nie tylko tej) wyglądzie. Choć rozdzielczość wyświetlania to FullHD, oprogramowanie projektora zaakceptuje nawet sygnał 4K z HDR i wyświetli go po przeskalowaniu do niższej rozdzielczości. Projektor dedykowany jest graczom, dzięki niewielkiej głośności sprawdzi się też w każdym innym multimedialnych domowym zastosowaniu.

  Najważniejsze cechy:
  • Rozdzielczość projektora1920 x 1080 px
  • Jasność3400 lumenów
  • Waga2870 g
  • Głośność standard/głośność ECO25 dB

  BenQ TH585

  Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5

  Gamingowy projektor ze stajni BenQ. Ten projektor DLP ma praktycznie te same parametry co odpowiednik marki Optoma, jedynie lampa jest trochę jaśniejsza (3500 ANSI lumenów). To również uniewersalny projektor, który w razie potrzeby zaakceptuje sygnał 4K i przeskaluje go przed wyświetleniem w natywnej rozdzielczości FullHD. Projektor domowy, ale w razie potrzeby można go użyć również w środowisku biznesowo-edukacyjnym (ma wszystkie niezbędne w tym przypadku złącza).

  Najważniejsze cechy:
  • Rozdzielczość projektora1920 x 1080 px
  • Jasność3500 lumenów
  • Waga2790 g
  • Głośność standard/głośność ECO35/29 dB

  Epson EH TW-650

  Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5

  Gwiazda wszelkich rankingów ekonomicznych projektorów FullHD, które zapewniają wysokiej klasy obraz. Model 3LCD, który ma już swoje lata, ale wciąż świetnie sprawdzi się jako zastępstwo dużego telewizora, a także towarzysz konsoli lub multimedialnego odtwarzacza i narzędzia do strumieniowana danych. Projektor wyposażono we wbudowane Wi-Fi, które pozwala wyświetlać treści z urządzeń mobilnych lub z komputera (nie jest to jednak strumieniowanie). Epson EH TW-650 w umiarkowanej cenie oferuje wyjątkowo naturalny obraz (jasność 3100 ANSI lumenów) zarówno w jasnych jak ciemnych partiach obrazu (te drugie są oczywiście jaśniejsze niż w DLP, ale rekompensuje to ostrość obrazu i jakość kolorów).

  Najważniejsze cechy:
  • Rozdzielczość projektora1920 x 1080 px
  • Jasność3100 lumenów
  • Waga2700 g
  • Głośność standard/głośność ECO37/28 dB

  Jaki domowy projektor 4K

  Optoma UHD30

  Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5

  Najtańszy projektor rozrywkowy, którzy pozwala na oglądanie filmów wyświetlanych w rozdzielczości 4K, albo granie w rozdzielczości FullHD przy odświeżaniu obrazu 240 Hz i z niewielkim opóźnieniem około 16 ms. To brat modelu UHD42, od którego różni się przede wszystkim możliwościami montażowymi. Jeśli ustawienie projektora nie jest dla was problemem, to jakość obrazu w obu przypadkach będzie podobna. Jest to projektor DLP o jasności 3400 ANSI lumenów, co pozwoli wykorzystać go w pomieszczeniach z pewną ilością światła zastanego. Zaletą projektora jest też cicha praca.

  Najważniejsze cechy:
  • Rozdzielczość projektora3840 x 2160 px
  • Jasność3400 lumenów
  • Waga3900 g
  • Głośność standard/głośność ECO28 dB

  BenQ TK800M

  Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5

  Doskonała propozycja na pierwszy projektor 4K DLP. Nie należy mylić tego projektora z modelem TK800, który jest starszy i oferuje trochę słabszą jakość obrazu. Jasność lampy wynosi 3000 ANSI lumenów. Projektor powinien ucieszyć zwolennika rozrywki w każdym wydaniu. Szczególnie istotne są tu tryby wyświetlania zoptymalizowane dla imprez sportowych (tryb Sport i Piłka nożna).

  Najważniejsze cechy:
  • Rozdzielczość projektora3840 x 2160 px
  • Jasność3000 lumenów
  • Waga4200 g
  • Głośność standard/głośność ECO33/29 dB

  BenQ TK810

  Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5

  Choć numerek większy tylko o 10 od powyżej opisanego BenQ TK800M, to jest to projektor DLP dalece wygodniejszy w użytkowaniu. Poczynając od wyższej nieznacznie jasności lampy (3200 ANSI lumenów), poprzez wbudowany upłynniacz ruchu, a skończywszy na wbudowanym oprogramowaniu Android z obsługą sklepu z aplikacjami Aptoide TV. Tym samym BenQ TK810 jest nie tylko projektorem 4K, ale też projektorem z funkcjami Smart TV. Moduł Wi-Fi dostępny jest w zestawie. Z projektora możemy korzystać nie tylko jako z kompletnej platformy dostępowej do serwisów VOD, ale też jako odtwarzacza multimedialnego. W obudowę wbudowano głośniki stereo oraz moduł Bluetooth do podłączenia zewnętrznych.

  Najważniejsze cechy:
  • Rozdzielczość projektora3840 x 2160 px
  • Jasność3200 lumenów
  • Waga4200 g
  • Głośność standard/głośność ECO32/30 dB

  Epson EH-TW7000

  Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5

  Jeśli oczekujecie połączenia technologii 3LCD i wyświetlania w rozdzielczości 4K ze wsparciem dla HDR10, a jednocześnie ceny, która nie rzuca na kolana, to rozsądnym wyborem będzie Epson z serii 4K PRO-UHD. Możemy tu spodziewać się świetnego odwzorowania kolorów, ich mocnego nasycenia i jak zawsze jaśniejszych niż przy DLP czerni, ale na poziomie, który w pełni nas zadowoli. Projektor ma lampę o jasności 3000 ANSI lumenów, ale dużo lepiej poradzi sobie z wyświetlaniem obrazu w jasnych pomieszczeniach niż projektor DLP o tej samej, a nawet sporo większej jasności. Oryginalnym dodatkiem jest moduł Bluetooth, by podłączyć soundbar.

  Najważniejsze cechy:
  • Rozdzielczość projektora3840 x 2160 px
  • Jasność3000 lumenów
  • Waga6600 g
  • Głośność standard/głośność ECO32/24 dB

  Optoma UHD51

  Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5

  Podobny cenowo do Epsona, projektor dla osób, które liczą na maksimum doznań w cenie, która przyszło im zapłacić. Tym razem dostajemy technologię DLP, w wyjątkowo dobrym wydaniu. Z jasnością 2400 ANSI lumenów, ten model Optomy skierowany jest przede wszystkim do miłośników kina domowego. W menu znajdziemy funkcję upłynniania obrazu, a nawet symulacji HDR dla obrazu SDR. Tak jak w innych projektorach tej marki, możemy tu liczyć na dużą trwałość lampy o ile nie będzie ona eksploatowana wyłącznie przy maksymalnej jasności, a raczej w trybie ekonomicznym lub z optymalizacją jasności.

  Najważniejsze cechy:
  • Rozdzielczość projektora3840 x 2160 px
  • Jasność2400 lumenów
  • Waga5220 g
  • Głośność standard/głośność ECO27 dB

  A gdy limit cenowy nie gra roli?

  Wtedy możemy nie tylko pofolgować swoim odczuciom wizualnym, ale również estetycznym. I na dodatek możemy już liczyć na bardzo cichą pracę projektora. Poniższe przykłady pokazują jak szeroki zakres cenowy ma cała kategoria projektorów domowych.

  Pierwszy to LG HU80, w którym równie istotną rolę co dobra jakość obrazu odgrywa ciekawe wzornictwo. To projektor wyposażony w laserowe źródło światła i wspierający wyświetlanie treści 4K. Wygląda podobnie do konsoli Xbox Series X, a na dodatek ma chowany w obudowie przewód zasilania i rączkę do przenoszenia jak popularne niegdyś komputery do lan-party. Za ten projektor w najnowszej wersji trzeba zapłacić około 8500 złotych.

  To niewiele, jeśli spojrzymy się na koszt Sony VPL-VW270ES, który jest najtańszym z laserowych projektorów z natywnym 4K. A może najlepszym z najtańszych? W każdym razie to już projektorowa ekstraklasa, w której nie obejdziemy się bez pomieszczenia przeznaczonego do filmowej rozrywki.

  Komentarze

  7
  Zaloguj się, aby skomentować
  avatar
  Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
   asnex
   1
   Użytkuje na codzień BenQ W1210ST, w pełni zadowolony jestem z niego. Ostry i naturalny obraz z projektora i super niski inputlag przy graniu. Mogę potwierdzić, że jest godny polecenia na tle konkurencji.
   • avatar
    szymcio30
    1
    Gdzie projektory z obsługą HDR??
    • avatar
     asnex
     1
     Artykuł sponsorowany znów? Przy publikacji artykułu na liście znajdował się również BenQ W1210ST a po kilku dniach został zastąpiony jakimś innym za którego inny producent zapłacił więcej siana za reklamę? No ciekawiej się zrobiło a sądziłem, że nie jest tu tak popularna korupcja a wyszło o :D
     • avatar
      wolak
      -1
      z projektorami to jak z samochodami każdy ma swojego faworyta. a zasada jest prosta cena= jakość nie kupimy mega wypasa za niska cenę i odwrotnie
      • avatar
       kalkulatorek
       -3
       Dobry projektor do filmów, z opcją 3D to wydatek ok 10k zł. Czy warto ? Moim zdaniem tak.
       • avatar
        Obiektor
        0
        przeczytalem i dalej nie wiem dla tego tutaj zapytam (nie znam sie ni wzab na tych projektorach) z ciekawosci, czy taki projektor tez posiada jak monitor odswizanie obrazu?