Monitoring IP - kamera dla każdego Etrovision EV8782A
Monitoring IP

Monitoring IP - kamera dla każdego Etrovision EV8782A

przeczytasz w 4 min.

Mała, nie rzucająca się w oczy kamerka zewnętrzna Etrovision EV8782A-B dla każdego.

Jako, że posiadam serwer Synology i używam go dosyć intensywnie, doszedłem do wniosku że najwyższa pora wykorzystać go jeszcze bardziej i zainstalować monitoring. Przejrzałem co jest na rynku dostępne, aż w końcu mój wybór padł na kamerę zewnętrzną Etrovision EV8782A-B. Była mała, zgrabna i nie rzucająca się w oczy, a do tego dystrybutor zgodził się wypożyczyć ją na tygodniowe testy z możliwością zwrotu, więc pomyślałem, czemu nie spróbować:) Kamera, którą dostałem działa w rozdzielczości 1280x1024, co daje wyrazisty, czysty obraz nawet z większej odległości w dzień, a dzięki wbudowanej diodzie pracującej w podczerwieni, także w nocy. 

Karton nie robił wrażenia, ale jak to się mówi nie liczy się szata, tylko co w środku. W opakowaniu znalazłem samą kamerę, kołki mocujące, zasilacz wraz z przejściówką, płytkę z oprogramowaniem oraz skróconą instrukcję instalacji. Tak jak wspomniałem wcześniej, faktycznie kamera jest małych rozmiarów (dla przykładu zdjęcie z padem od Xbox), ale jednocześnie jej obudowa jest bardzo solidna. Do tego posiada w komplecie uchwyt w którym schowane są kable, co utrudni ewentualne próby ich uszkodzenia. Uchwyt jest trzyosiowy zapewniający dogodne zamontowanie kamery w każdej pozycji.

Zabrałem się za studiowanie instrukcji instalacji i zacząłem krok po kroku drogę do szybkiego uruchomienia kamery. Instalacja była banalnie prosta, podłączyłem kabel sieciowy do mojego switcha i do kamery, następnie podłączyłem zasilacz. Skorzystałem z bardzo intuicyjnego w obsłudze oprogramowania, które szybko wyszukało kamerę w sieci, pomimo że miała inną adresację sieci IP niż mój komputer. Program pozwolił w pięciu kliknięciach ustawić prawidłowy adres IP i mogłem zacząć zabawę z kamerą. Pierwsze co przykuło moją uwagę i w sumie było jednym z czynników wyboru, to to że kamera działa nie tylko w przeglądarce Internet Explorer, ale także na Chromie i Firefoxie oraz że interfejs jest całkowicie spolszczony, co jest niewątpliwie wielkim plusem. 

Podstawowy interfejs kamery okazał się bardzo intuicyjny. Pokazuje najważniejsze informacje, czyli rozdzielczość i ilość klatek na sekundę, status zainstalowanej karty SD i kontrolkę działania funkcji wykrywania ruchu. Umożliwia włączenie podstawowych funkcji takich jak nagrywanie na wybranym nośniku (karta SD, folder FTP lub udział sieciowy), zrobienie zdjęcia w wybranym momencie, tryb pełnego ekranu i zmianę strumienia wideo. Z poziomu interfejsu głównego możemy przejść do konfiguracji ścieżki oraz do ustawień. Przydatna jest konfiguracja ścieżki, ze względu na możliwość zmiany protokołu przesyłanego obrazu co znacząco ułatwi nam przekierowanie obrazu na zewnątrz naszej sieci. Dzięki temu można mieć podgląd przez Internet z każdego miejsca i to nie tylko przez komputery stacjonarne, ale także przez urządzenia mobilne (na iPhone śmiga aż miło). A dzięki funkcji DDNS nie musimy mieć stałego adresu IP, aby zawsze móc odszukać swoją kamerę w sieci.

Przechodząc do ustawień, pierwsze co widzimy to tematycznie posegregowanie opcje konfiguracji takie jak system, sieć, wideo, ustawienia zdarzeń oraz logi systemowe. Aby nie zanudzać czytelników opisami „przyrody” niczym z „Chłopów”:) opiszę najważniejsze funkcje, które moim zdaniem są interesujące. 

Po pierwsze bezpieczeństwo, bo chyba z tego powodu kupujemy takie cuda jak kamery IP. To, że kamera jest udostępniona w Internecie, to nie znaczy że każdy ma do niej dostęp. Możemy zabezpieczyć się przede wszystkim loginem i odpowiednim hasłem. Do tego możemy zablokować niepowołane adresy IP albo w drugą stronę zezwolić na dostęp tylko określonej  grupie adresów.  Dla ochrony prywatności  możemy skorzystać z 5 masek, którymi zasłonimy obszary na obrazie, które nie chcemy monitorować (czyli np. okna naszego mieszkania) lub po prostu chronimy czyjąś prywatność.

Po drugie obsługa karty microSD. Dzięki tej funkcji nie musimy mieć nawet rejestratora gdyż zgodnie z założoną przez nas konfiguracją na kartę możemy nagrywać sygnał video uruchamiany z wyzwalacza (wykrywanie ruchu, zanik sieci) lub np. z harmonogramu. Krótko mówiąc możemy ustawić system tak, aby obraz był nagrywany na kartę tylko wtedy kiedy jesteśmy w pracy lub wtedy, kiedy mamy awarię sieci i niedostępny jest rejestrator sieciowy. To samo dotyczy zdjęć, które co określony czas (np. 6 godzin) mogą być zapisane na kartę lub jakieś miejsce sieciowe. Ta funkcja jest przydatna aby dokumentować jakąś budowę lub wrzucić obraz na naszą stronę internetową.

Po trzecie różne ustawienia obrazu dla trybu dziennego i nocnego. Jak wiadomo w dzień i w nocy są inne warunki, w związku z tym   nie można znaleźć jednych ustawień na całą dobę nie tracąc na jakości obrazu. Dzięki funkcji zaimplementowanej w kamerze Etrovision nie dość, że możemy skonfigurować w jakich warunkach zostanie włączony tryb nocny, to jeszcze możemy ustawić praktycznie wszystkie istotne parametry, czyli czy obraz ma być czarnobiały czy kolorowy, ,  szybkość migawki, funkcje WDR (czyli wide dynamic range – podobnej do znanego z aparatów funkcji HDR), poziom redukcji szumów, ostrość, jasność, kontrast i nasycenie obrazu. Krótko mówiąc mamy możliwość uzyskania dobrego, możliwie najbardziej optymalnego  obrazu tak w dzień jak i w nocy.

Po czwarte konfiguracja zdarzeń. Kamera Etrovision umożliwia reakcję na zdarzenia takie jak zanik sieci oraz wykrywanie ruchu, poprzez zastosowanie trzech niezależnych stref. Kiedy zostanie wykryte któreś z powyższych następuje z góry ustawiona reakcja, np. nagrywanie obrazu na kartę SD, powiadomienie email o np. wejściu do strefy chronionej, wysłanie obrazu (zarzutu z kamery) na miejsce dostępne przez http lub zrobienie zdjęcia i wysłanie go e-mailem na wybrany adres. Np. jeśli kamera wykryje ruch może przesłać do nas maila ze zdjęciem w celu indentyfikacji obiektu.

Tak jak wspomniałem wcześniej obraz video przesyłany z kamery jest wyraźny i przejrzysty. Zastosowana rozdzielczość 1280x1024 daje obraz 4 razy większy niż w kamerach analogowych, w których zastosowano rozdzielczość 640x480. To daje nam 4 razy więcej szczegółów niż w kamerze analogowej. Nawet z kilkunastu metrów nie mamy problemu z identyfikacją obiektów, a dzięki zastosowaniu diod podczerwieni, uzyskujemy wyraźny obraz nawet w nocy. Poniżej przesyłam kilka print screen-ów.

Kamera posiada jeszcze sporo przydatnych funkcji o których można by jeszcze sporo opowiadać, ale pewnie zanudziłbym Was i nikt by nie chciał czytać tego artykułu do końca. 

Jak się pewnie domyślacie, kamera została już u mnie, ponieważ z Synology stworzyły dobraną parę, ale to już materiał na kolejny artykuł. 

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    1
    Całkiem fajny sprzęt ale ta cena - 1500 zł! To jest warte więcej niż mój DS212j z dwoma dyskami 2TB.