Kingston DataTraveler Workspace - Windows 8 z nośnika USB
Systemy operacyjne

Kingston DataTraveler Workspace - Windows 8 z nośnika USB

przeczytasz w 2 min.

Windows uruchamiany w 8 sekund wprost z małego dysku USB? To możliwe dzięki nośnikowi firmy Kingston. Prezentujemy jego pełen test.

Windows 8 to system nowoczesny oraz działający sprawnie na szerokiej gamie konfiguracji sprzętowych. Działa sprawnie zarówno na tabletach, laptopach, ultrabookach, jak i najwydajniejszych komputerach biurkowych. Możliwości systemu nie kończą się jednak na prostych zastosowaniach domowych. Idealnym przykładem jest Windows 8 Enterprise skierowany w głównej mierze do korporacji. Edycja ta ma kilka cech bardzo istotnych dla odbiorców biznesowych, ale jedną z ciekawszych jest możliwość tworzenia nośnika z certyfikatem Windows To Go.

W tym właśnie momencie na scenę wkracza główny bohater naszej recenzji – Kingston DataTraveler Workspace. Urządzenie może sprawiać wrażenie zwykłego, przeciętnego pendrive-a, ale zapewniamy – nośnik nie należy do szaraczków. Tak naprawdę mamy tutaj do czynienia z wydajnym dyskiem SSD wykorzystującym interfejs USB 3.0 do komunikacji z komputerem. Kingston wprowadził na rynek urządzenie, które nie ma być docelowo wykorzystywane do przenoszenia muzyki, filmów, zdjęć i innych dokumentów. Zamiast tego na nośniku możemy zainstalować w pełni funkcjonalną wersję Windowsa 8 i uruchomić ją na dowolnym komputerze certyfikowanym do użytku z Windowsem 7 lub 8.

Pełna sprawność działania Windows To Go osiągana jest wyłącznie w czasie korzystania z nowego, szybkiego interfejsu USB 3.0, ale USB 2.0 jest akceptowalne. Nie możemy jednak użyć dowolnego pendrive-a - wymagane jest certyfikowane urządzenie o wysokiej wydajności, a takowych na polskim rynku nie ma zbyt wiele. Kingston DataTraveler Workspace jest więc swego rodzaj rodzynkiem wyróżniającym się bardzo niewielką obudową i poręczną obudową, niską wagą oraz imponującą wydajnością.

Podstawowa specyfikacja:

Wymiary:75,29 mm x 22,98 mm x 16,44 mm
Typ pamięci:SSD z certyfikatem Windows To Go
Pojemność:32, 64, 128 GB
Interfejs:USB 3.0 (kompatybilny z USB 2.0)
Deklarowany zapis:250 MB/s
Deklarowany odczyt:250 MB/s
Zapis losowy (4k):9800 IOPS
Odczyt losowy (4k):3750 IOPS
Wymagany system:Windows 8 Eterprise (32 lub 64-bit)
Inne cechy:obsługa TRIM, S.M.A.R.T, BitLocker, Trusted Boot

Nie możemy też korzystać z byle jakiego systemu operacyjnego. Dysk Windows To Go utworzony może być wyłącznie w Windowsie 8 Enterprise, inne edycje (w tym Pro) nie oferują takiej funkcjonalności.

Jakość Wykonania

Kingston DataTraveler Workspace 32GB

Na temat jakości materiałów i ich spasowania rozpisywać się nie trzeba się rozpisywać. Mamy tutaj do czynienia z urządzeniem wysokiej klasy, wykonanym z wytrzymałych tworzyw sztucznych. Dzięki temu Kingston powinien znieść trudy codziennej, intensywnej eksploatacji. Sam wtyk USB jest zamocowany solidnie. Osobom, które nie są pewne czy w ich komputerze obecny jest port USB 3.0 przypominamy, że takowe złącze jest zazwyczaj wyróżnione kolorem niebieskim lub oznaczone skrótem SS (SuperSpeed).

Kingston DataTraveler Workspace 32GB

Przed instalacją

Przed utworzeniem nośnika powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach. Po wystartowaniu Windowsa 8 Enterprise z nośnika USB dostęp do plików zgromadzonych na dysku twardym jest wyłączony. Podobnie sytuacja wygląda gdy podepniemy nośnik do działającego już systemu – wtedy nie będziemy mogli korzystać z niego jak z typowego pendrive-a.

Windows 8 uruchomiony z USB nie będzie też wspierał hibernacji, funkcji przywracania systemu, ani przywracania ustawień. Sklep również jest nieaktywny ze względu na kwestie prawne (licencjonowanie aplikacji). Poza tym ograniczeń jest niewiele. Możemy instalować oraz wykorzystywać programy dokładnie tak jak robilibyśmy to na wewnętrznym dysku SSD. System wykorzystywał będzie wewnętrzne komponenty komputera również w sposób analogiczny – jeśli Windows 8 funkcjonuje na danym komputerze wprost z dysku bez żadnych problemów, to istnieje nikłe ryzyko, że z Kingstona będzie działał wadliwie.