Systemy operacyjne

Szybkość uruchamiania i jakość działania systemu

przeczytasz w 2 min.

Windows 8 uruchomiony z Kingstona uruchamiał się w naszych testach bardzo szybko – niemal tak szybko jak z wewnętrznego, wydajnego dysku SSD. Typowy czas startu samego systemu wynosił około 8 sekund.

Komfort codziennej pracy z wszystkimi typowymi aplikacjami naprawdę nas zaskoczył. Wydajność i czas dostępu do pamięci były tak dobre, że właściwie nie odczuwaliśmy żadnego dyskomfortu w stosunku do pracy na wewnętrznym dysku SSD. System z całą pewnością działał lepiej niż na tradycyjnym dysku HDD. W pamięci instalowaliśmy np. pakiet biurowy, przeglądarki WWW, programy narzędziowe, benchmarki, sterowniki, kopiowaliśmy pliki i odtwarzaliśmy multimedia – wszystko działało po prostu dobrze. Nic nie wskazywało na to, że system uruchomiony został z zewnętrznego nośnika podpiętego do USB.

Część osób nurtować może pytanie o bezpieczeństwo danych zgromadzonych na nośniku. Jak się okazuje producent pomyślał również o tym. W przypadku wyjęcia nośnika z portu USB system Windows wstrzymuje całkowicie swoje działanie (ekran zamraża się). Powtórne rozpoczęcie działania możliwe jest wyłącznie po umieszczeniu pamięci w dokładnie tym samym porcie USB w czasie krótszym niż 60 sekund. Jeśli pamięcią zainteresuje się osoba niepowołana, która wyciągnie nośnik z gniazda USB i zechce użyć go w innym komputerze to będzie musiała przedostać się przez zabezpieczenia ustawione przez użytkownika (hasło). Pliki szyfrowane mogą być technologią BitLocker.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej w czasie pracy na Kingstonie nie mamy dostępu do dysków wewnętrznych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby do komputera podłączyć dyski zewnętrzne i pendrive-y na USB.

Test wydajności nośnika

Wewnątrz urządzenia o pojemności 32 GB znaleźć można mostek USB 3.0 – SATA firmy Genesys Logic, kontroler LSI SandForce SF-2241VB2-SPC oraz cztery moduły 25-nanometrowej synchronicznej pamięci NAND (nominalnie po 8 GB każdy). Kingston DataTraveler Workspace 32 GB spisywał się świetnie nie tylko w czasie realnego użytkowania - testy syntetyczne również potwierdziły jego wysoką wydajność.

ATTO Disk Benchmark v2.47

ATTO – odczyt
[MB/s] więcej = lepiej

 
 blok 128 KB 217
 blok 8192 KB 255

 

ATTO – zapis
[MB/s] więcej = lepiej

 
 blok 128 KB 236
 blok 8192 KB 249

Producent obiecuje maksymalną wydajność na poziomie 250 MB/s zarówno przy zapisie jak i odczycie i niniejszy benchmark to potwierdza.

CrystalDiskMark 3.0.1

CrystalDiskMark - odczyt
[MB/s] więcej = lepiej

 
 Sekwencyjny: 242
 4KQD32: 17

 

CrystalDiskMark - zapis
[MB/s] więcej = lepiej

 
 Sekwencyjny 232
 4KQD32: 36

W tym benchmarku przy zapisie i odczycie sekwencyjnym wyniki przekraczały odpowiednio 230 i 240 MB/s. Nie ma na co narzekać.

HD Tune Pro 4.61 (File Benchmark)

HD Tune Pro 4.61 - odczyt
[MB/s] więcej = lepiej

 
 blok 128 KB 192
 blok 8192 KB 243

 

HD Tune Pro 4.61 - zapis
[MB/s] więcej = lepiej

 
 blok 128 KB 204
 blok 8192 KB 239

Ponownie wyniki przekraczające 230 i 240 MB/s. Kingston DataTraveler Workspace to nośnik o wysokiej wydajności.