Komputery

Ekran

przeczytasz w 2 min.

Oba komputery dysponują odblaskowym ekranem, który jednak wykonany jest ze szkła, a nie tworzywa sztucznego, jak w większości monitorów i notebooków. Dzięki temu jego powierzchnia jest wyjątkowo gładka.

W 20'' modelu iMaca zastosowano matrycę TN, natomiast w 24'' lepszą S-IPS. Obie mają drobne problemy z równomienością podświetlenia, co biorąc pod uwagę cenę komputera oraz prestiż producenta, trochę psuje ogólne pozytywne wrażenia.

Równomierność podświetlenia ekranu TN w iMacu 20''

Równomierność podświetlenia ekranu S-IPS w iMacu 24''

Regulacja ekranu odbywa się przy pomocy klawiatury lub odpowiedniego ekranu Preferencji Systemowych. Podczas zmiany jasności na ekranie pojawia się specyficzne OSD (wyświetlane nie przez elektronikę matrycy, lecz przez system operacyjny) - działa ono zarówno pod Mac OS X, jak i Windows.

Po kilku minutach pracy wyraźnie widać różnice pomiędzy matrycami. S-IPS w 24'' iMacu wyświetla lepszy, bardziej klarowny obraz, lepiej nasycone kolory, ma też znacznie lepsze kąty widzenia. Z kolei TN w modelu 20'' oferuje takie sobie kąty widzenia i nieco lepszy czas reakcji, przez co ruchome obiekty pozostawiają na ekranie mniejsze smugi.

Krzywa kolorów zmierzona kolorymetrem na iMacu 20'' (TN) przy jasności ~143 cd/m2

Krzywa kolorów zmierzona kolorymetrem na iMacu 20'' (TN) przy maksymalnej jasności

Testy kolorymetrem potwierdzają to, co widać od razu po włączeniu obu iMaców. Jak widać, matryca TN w 20'' nie odwzorowuje barw idealnie. Za to S-IPS w 24'' iMacach nie ma czego za bardzo pod tym względem zarzucić - kolory są naprawdę dobre.

Co ciekawe, na iMacu 24'' nie udało się uzyskać optymalnej jasności 140 cd/m2 - po ustawieniu minimalnej jasności w preferencjach systemu uzyskałem 189 cd/m2.

Krzywa kolorów zmierzona kolorymetrem na iMacu 24'' (S-IPS) przy minimalnej jasności - 189 cd/m2

Krzywa kolorów zmierzona kolorymetrem na iMacu 24'' (S-IPS) przy maksymalnej jasności

Jeśli chodzi o jasność maksymalną, iMac 24'' wyprzedza swojego młodszego brata, ale nieznacznie - oba wyniki: 372 cd/m2 (24'') i 341 cd/m2 (20'') są naprawdę dobre.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login