Komputer domowy również warto zabezpieczyć

Komputer domowy również warto zabezpieczyć

przeczytasz w 2 min.

Wielu użytkowników uważa, że pracując na własnym, domowym komputerze, nie będzie miało żadnych problemów.

Wielu użytkowników uważa, że pracując na własnym, domowym komputerze, nie będzie miało żadnych problemów. To prawda, ale tylko w wypadku, gdy na komputerze zainstalowane są oryginalne aplikacje, nie jest on podłączony do sieci i nie korzystamy na nim z nośników pożyczonych od innych użytkowników.

Gdy jednak zamierzamy korzystać z dobrodziejstw internetu, łączyć się z serwisami, pobierać pliki, wysyłać i odbierać korespondencję e-mail, a także korzystać serwisów społecznościowych, to wtedy możemy poważnie pomyśleć o zabezpieczeniu się przed pułapkami czyhającymi na nieświadomych użytkowników.

Niemal każdy program, a także system operacyjny, w mniejszym lub większym stopniu naraża nas na problemy związane z ochroną danych, a także innymi niepożądanymi działaniami cyberprzestępców.

Oprogramowanie antywirusowe i silne hasła to podstawa

Gdy tylko podłączymy laptopa czy komputer stacjonarny do internetu, to zanim zaczniemy ściągać muzykę, filmy, czy grać po sieci, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo instalując darmowy lub płatny pakiet antywirusowy. Oprócz bezpłatnych rozwiązań, które oferuje między innymi AVG czy Avira, warto rozważyć zakup pełnego pakietu, takiego jak choćby Norton 360.

Bezpłatne i płatne programy radzą sobie zazwyczaj bardzo dobrze z filtracją i kasowaniem wirusów, kontrolowaniem zawartości załączników w poczcie elektronicznej, czy programami, które mogą uruchamiać się automatycznie po odwiedzeniu odpowiednio przygotowanych przez cyberprzestępców stron internetowych. Płatne pakiety mają dodatkowo moduły ochrony rodzicielskiej, które są w stanie odfiltrować z witryn sieciowych treści, które nie są przeznaczone dla dzieci. Dodatkowo pozwalają na kontrolę czasu, jaki dzieci spędzają przy komputerze, a także miejsc, których nie powinny odwiedzać. Mają one także znacznie bardziej rozbudowane inne moduły, które mogą uchronić dane przed wykradaniem – firewalle. Te także występują w bezpłatnych wersjach, a jednym z prostszych w obsłudze jest Zone Alarm.

Bezpieczeństwo w domu

Wirusy i próby włamywania się do komputera poprzez tak zwane tylne furtki w aplikacjach (chroni nas przed tym firewall – o ile jest on zainstalowany w systemie) to nie jedyne problemy domowego użytkownika.

Obecnie w wielu domach internet dostarczany jest zarówno przez sieci kablowe, jak i operatorów takich jak Orange (neostrada), Netia, Dialog i innych. W wielu przypadkach stajemy się użytkownikami modemów z routerami, które są w stanie rozdzielić sygnał za pomocą przewodów, lecz coraz częściej wykorzystujemy ich możliwości przesyłania danych poprzez sieć WiFi. Warto pamiętać, że sygnał naszej sieci WiFi ma zasięg większy niż ściany mieszkania czy domu. Jeśli zapomnimy ustawić odpowiednio mocne hasło warunkujące dostęp do sieci, to może się tak zdarzyć, że nie dość, że ktoś z zewnątrz będzie mógł korzystać z połączenia internetowego, ściągając treści zabronione prawem, lub dokonując czynów karalnych, ale może równie dobrze wykradać prywatne dane z komputerów i innych urządzeń podłączonych do sieci.

Wiele modemów i routerów przy pierwszym uruchomieniu żąda zmiany standardowego hasła na dowolne, ale warto pamiętać, że powinno być ono na tyle mocne, długie i skomplikowane (wiemy, że trudno jest je zapamiętać), aby potencjalny cyberprzestępca zniechęcił się i aby sieć była bezpieczna.

Monitoring mile widziany

Niewątpliwym dobrodziejstwem powszechnego dostępu do internetu jest możliwość zabezpieczenia domu czy biura za pomocą kamer podłączanych do komputerów lub bezpośrednio do sieci przewodowo lub bezprzewodowo poprzez WiFi. Dzięki takiej kamerze (np. D-link DCS-932L) możemy mieć możliwość podglądu tego, co dzieje się w pomieszczeniu lub przed budynkiem (to zależy tylko od naszej inwencji i potrzeb) poprzez logowanie się w specjalnym systemie na stronie WWW, zarówno za pomocą komputera lub smartfona, czy też tabletu w dowolnym miejscu na świecie.

  • Zapraszamy do strefy bezpieczeństwo - zbieramy dla Ciebie informacje i porady dotyczące anonimowości w sieci, ochrony danych osobowych, bezpiecznego surfowania, ochrony przed spamem, kontroli rodzicielskiej, bezpiecznych zakupów w sieci, legalności, ewentualnych zagrożeń.