Systemy operacyjne

Ułatwienia w korzystaniu z telefonu

przeczytasz w 3 min.

Ustawienia telefonu z WP8

Wiele osób może zniechęcać do korzystania z telefonu pracującego pod kontrolą Windows Phone 8 mała wielkość czcionek w opisach kontaktów, odebranych telefonów czy w otrzymanych wiadomościach elektronicznych lub SMS-owych. Również sporym utrudnieniem potrafi być mała jasność ekranu. Na szczęście bardzo łatwo można te parametry zmienić. Otwórz menu Ustawień i odszukaj, a następnie puknij funkcję „ułatwienia dostępu”.

Ustawienia telefonu z WP8

Przede wszystkim wybrana funkcja pozwala na zmianę wielkości napisów wyświetlanych w mailach, kontaktach, SMS-ach czy odebranych wiadomościach. Żeby zmienić tę wielkość po prostu przeciągnij palcem suwak umieszczony poniżej pola z przykładowym tekstem. Możesz równocześnie obserwować w tym polu, jak zmienia się wielkość napisów.

Ustawienia telefonu z WP8

Jeżeli nie chcesz zwiększać tekstów, chociażby dlatego, że utrudnia to czytanie dłuższych wiadomości, to możesz poprawić ich czytelność włączając opcję Wysoki kontrast. Telefon nie będzie wówczas wyświetlał kolorowych elementów interfejsu w kolorze lecz wyświetli je jako białe. Interfejs może będzie wydawał się nieco ubogi za to wszystkie napisy będą dobrze czytelne.

Ustawienia telefonu z WP8

Innym rozwiązaniem, ułatwiającym odczytanie małych napisów jest ich chwilowe powiększenie. Musisz jednak w ustawieniach telefonu włączyć opcję Powiększenie. Od tej chwili wystarczy, że pukniesz dwukrotnie ekran dwoma palcami na raz, a wybrany fragment ekranu zostanie wyświetlony w powiększeniu. Ponowne wykonanie tej czynności przywróci standardowy rozmiar elementom ekranu.

Jasność ekranu

Ustawienia telefonu z WP8

Jedną z ważniejszych opcji sterujących praca telefonu jest „jasność”. Za pomocą tej funkcji możesz decydować o jasności wyświetlanego obrazu. Tym samym masz istotny wpływ na komfort pracy z telefonem, a równocześnie możesz ograniczyć pobór energii i wydłużyć czas, przez jaki nie będzie potrzebne ładowanie akumulatora. Po wybraniu polecenia „jasność” możesz włączyć opcję Dopasuj automatycznie lub ręcznie wybrać z listy Jasność jeden z trzech poziomów jasności.

Kopia zapasowa

W przypadku gdy korzystasz z telefonu do łączenia się z Internetem utwórz konto w serwisie Microsoftu (www.live.com). Możesz przy tym skorzystać ze swojego adresu mailowego, za pomocą którego będziesz po prostu logował się do konta Microsoftu. Posiadając takie konto możesz korzystać z funkcji automatycznego zapisywania kopii zapasowej, w której zachowane będą ustawienia telefonu oraz zgromadzone na nim pliki. Dane te będzie można odzyskać z chwilą, gdy konieczne będzie ponowne skonfigurowanie telefonu.

Pamiętaj, że po włączeniu funkcji tworzenia kopii zapasowej, telefon automatycznie, co siedem dni, zapisuje w Internecie taką kopię. Jeżeli nie będzie mógł przy tym skorzystać z połączenia typu WiFi to prześle dane za pomocą połączenia telefonicznego, co może słono kosztować. Jeżeli więc rzadko korzystasz z połączeń WiFi to lepiej wyłącz tworzenie kopii zapasowych i włączaj tą funkcję tylko wówczas gdy telefon jest podłączony do Interentu przez WiFi.

Ustawienia telefonu z WP8

Do tworzenia kopii zapasowej potrzebne jest połączenie z kontem Microosftu i musisz takie konto stworzyć (np. na stronie www.live.com). Jeżeli masz już konto Microsoftu, a nie jest ono jeszcze skonfigurowane w telefonie to uruchom funkcję Ustawienia i puknij w polecenie „poczta+konta”. Następnie puknij w polecenie „dodaj konto”. Wybierz właściwą nazwę konta i podaj adres e-mail, jakim logujesz się na konto Microsoftu. Wpisz też hasło, jakie chroni dostęp do tego konta.

Ustawienia telefonu z WP8

Otwórz menu Ustawienia i puknij polecenie „kopia zapasowa”. Sprawdź, jakie elementy są zapisywane w kopii zapasowej i w przypadku, gdy korzystasz z przesyłania danych poprzez połączenie telefoniczne wyłącz zapisywanie zbędnych danych. Najlepiej będzie jak zaczniesz od pierwszej z opcji, czyli „aplikacje+ustawienie.

Ustawienia telefonu z WP8

Jeżeli nie chcesz na stałe włączać tworzenia kopii zapasowej aplikacji i ustawień to możesz ręcznie uruchomić tworzenie takiej kopii. Po prostu puknij przycisk „utwórz kopię”. Jeżeli pukniesz w przycisk „zaawansowane” to będziesz mógł usunąć już utworzone kopie zapasowe i w ten sposób zwolnić miejsce w chmurze internetowej. Pamiętaj tylko, że same aplikacje nie są zapisywane w chmurze. Telefon zapisuje tylko informację o tym, jakie aplikacje zostały pobrane i jak są skonfigurowane. Przy odzyskiwaniu danych trzeba te aplikacje pobrać ponownie.

Ustawienia telefonu z WP8

Funkcja definiowania kopii zapasowej SMS’ów pozwala nie tylko uruchomić tworzenie kopii zapasowej ale też włączyć możliwość korzystania z czatu na Facebooku. Dodatkowe opcje umożliwiają włączenie funkcji, dzięki której przesłana zostanie wiadomość potwierdzająca dostarczenie oraz otrzymanie SMS’ów i MMS’ów. Możesz także włączyć grupowanie wiadomości w jedną konwersację typu MMS.

Ustawienia telefonu z WP8

Bardzo ważne jest odpowiednie skonfigurowanie kopii zapasowej zdjęć i filmów. Bez tego może się kiedyś okazać, że nigdy nie została wykonana kopia tych plików. Dlatego zaraz po rozpoczęciu korzystania z telefonu powinieneś otworzyć menu Ustawienia i wybrać funkcję „kopia zapasowa”. Następnie puknij polecenie „zdjęcia” i ustal, z jaką jakością mają być przesyłane do chmury internetowej zdjęcia oraz filmy. Może się to okazać przydatne w najmniej spodziewanych momentach.

Polecamy:
Synchronizacja ustawień systemu Windows 8Office na smartfonie z Windows Phone 8Zarządzanie dyskami w Windows 8
Synchronizacja ustawień systemu Windows 8Office na smartfonie z Windows Phone 8Zarządzanie dyskami w Windows 8

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wiesiors4
  5
  Droga Redakcjo Benchmarka, ile M$ zapłacił Wam, za umieszczanie lawiny artykułów o Windowsie 8?
  Co do interfejsu, to jest on przejrzysty, ale wygląda "smutno" i "banalnie". Za smartfon z windą ja podziękuję ;)
  • avatar
   Madzina
   2
   Strasznie surowy ten windows phone 8 w porównaniu np do androida :|
   • avatar
    tanakov
    2
    Jedno pytanie.. Czy ten "przejrzysty" interface ma możliwość dostosowania rozmiaru czcionki????

    Nie każdy ma problem ze wzrokiem i nie każdego rajcuje posiadanie nagłówka "kontakty" na 1/4 ekranu
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     ale żeby tapety nie było w trybie oczekiwania chociaż :/
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      Kiedy artykuł "Jak się zalogować na FaceBook'a w Windows Phone 8". Bo już tydzień się męczę i dojść do tego nie mogę :( albo "Jak odebrać telefon w Windows 8" bo już znajomi nadają, że nie odbieram telefonów i mnie wszystkie imprezy omijają :(
      • avatar
       jurek53
       1
       "Droga Redakcjo Benchmarka, ile M$ zapłacił Wam, za umieszczanie ..." nawet jeśli zapłacili to odrobina wiedzy nigdy nikomu nie zaszkodziła
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Całkiem przejrzysty interfejs.
        • avatar
         piotrek84g
         0
         Nie ma to jak pukać własny telefon.

         Nie ma tam przypadkiem priorytezacji połączenia z internetem lub jakiegoś warunkowego połączenia przez WiFi i operatora dla wybranych aplikacji i funkcji?
         Jak wygląda sprawa aktualizacji? Działa po WiFi czy wymaga komputera? O ile działa, bo coś mi się obiło o uszy, że MS olał aktualizację Windows7.
         • avatar
          steelek
          0
          Ciekaw jestem, czy mozna juz ustawiac dzwonki dluzsze niz 31 sekund XD

          Nie lubie sponsorowanych artykulow. A ten niewatpliwie nim jest. System chodzi kiepsko (sprzedaz), i zaraz po wpadkach iOS6 jest chyba drugim systemem z ktorego pol internetu leje, ale marketing musi byc.
          • avatar
           Ardoos
           0
           "Dużym ułatwieniem dla użytkownika jest zgromadzenie wszystkich funkcji odpowiedzialnych za działanie telefonu w jednym menu o nazwie Ustawienia."

           To naprawdę kolosalne osiągnięcie godne odnotowania ;)
           W takim razie gdzie wg. redakcji mam szukać ustawień w innych systemach? Wszystkie urządzenia z których do tej pory korzystałem, a nie miały one cudownego Windowsa 8 na pokładzie posiadały równie pomysłowe "menu o nazwie Ustawienia".
           • avatar
            marrcus
            0
            rety ale odrzucający wygład, wyglada jak z początku lat 00
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Nie mam opcji 'ułatwianie dostępu' .... Nie wiem jak to się stało, ale chyba zniknęła, bo zmieniałam rozmiar czcionki, a teraz nie mogę tego cofnąć... Proszę, pomóżcie