UPS

Kształt sinusoidy i podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Producent w specyfikacji podaje, że przy pracy z zasilania sieciowego, wyjściowy kształt fali napięcia jest taki jak na wejściu, zaś w przypadku przejścia na pracę z baterii zamienia się ona w przebieg prostokątny. Nie ma tutaj więc żadnych niedomówień.

Kształt fali możecie zaobserwować na poniższych screenach wykonanych oscyloskopem Siglent SDS1202CNL+. 

Kształt sinusoidy na wyjściu Legrand Keor Multiplug 800VA

Kształt sinusoidy na wyjściu Legrand Keor Multiplug 800VA

Kształt sinusoidy na wyjściu Legrand Keor Multiplug 800VA

Czy można mówić o zaskoczeniu tym typem fali? Nie sądzę. W tej kategorii cenowej, raczej innego typu nie uświadczymy. Zaś biorąc pod uwagę zastosowanie do jakiego ten zasilacz został zaprojektowany, tj. podtrzymywanie zasilania komputera, monitora (czyli urządzeń z zasilaczami opartymi o przetwornice impulsowe, którym nie przeszkadza kształt napięcia zasilającego), nie powinno się to wiązać z żadnymi problemami.

Podsumowanie

Legrand Keor Multiplug 800VA to zasilacz, jak wspominałem na początku, nietypowy. Okazuje się, że to co było moją główną obawą, czyli jego kształt, okazało się być jego największą zaletą.

Legrand Keor Multiplug 800VA

Możliwość położenia na „płasko”, ustawienia w pionie, czy nawet zamontowania na ścianie to są rzeczy, które wyjątkowo przypadły mi do gustu. Ponadto fakt, że po jednej stronie znalazły się gniazda zasilające oraz włącznik z diodami sygnalizacyjnymi również ma swoje plusy. Dzięki temu, w celu przełączania wtyczek, nie byłem zmuszony „nurkować” za UPSa, lecz przepinałem je bez najmniejszego wysiłku. Również fakt, że zasilacz wyposażony został w „zwykłe” gniazda sprzyja łatwości obsługi. I o ile „zwykła gospodyni domowa” będzie potrafiła poradzić sobie z tym UPSem na zasadzie trochę większego rozdzielacza, który ma swój przycisk zasilania, o tyle z instalacją i obsługą oprogramowania może mieć trudności.

Legrand Keor Multiplug 800VA

Architektura aplikacji „klient – serwer” może znaleźć uznanie wśród osób znających się na rzeczy, natomiast wcześniej przytoczona „zwykła gospodyni domowa” może skapitulować zaraz po zadziałaniu filtra Smart Screen systemu Windows. Tutaj producent powinien znacząco usprawnić zarówno sam proces instalacji jak i samą aplikację.

Na koniec warto zaznaczyć, że jest to chyba pierwszy zasilacz, który jest CAŁKOWICIE bezgłośny podczas pracy z zasilania sieciowego. Nic nie buczy, mruczy, brzęczy, czy dźwięczy. Jest po prostu cicho.  

Ocena końcowa:

 • kształt obudowy bardzo dobrze sprawdzający się w warunkach domowych,
 • bezgłośny przy pracy z zasilania sieciowego,
 • zabezpieczenie przeciwprzepięciowe linii zasilającej oraz linii danych RJ11/RJ45,
 • automatyczny bezpiecznik,
   
 • brak możliwości ustawienia wyłączania komputera w zależności od stanu rozładowania baterii (np. gdy stan baterii osiągnie 10%),
 • sygnalizacja stanu pracy diodami, zamiast najprostszym wyświetlaczem LCD

DOBRY PRODUKTSUPER DESIGN

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marucins
  0
  Kolejny UPS nie nadający się do komputów.
  Już przy poprzednim w ankiecie chyba wyraźnie daliśmy wam do zrozumienia że szajs można sobie wsadzić a oczekiwania użytkowników Benchmarka są większe jeśli chodzi o UPS.
  • avatar
   ElFi_
   -1
   Skoro ten UPS został zaprojektowany do zasilania (głównie) komputera to po co jest podawana moc w VA? Komputery już od dawna nie pobierają VA, tylko W(waty). VA pobierają ... silniki, do zasilania których ten UPS w ogóle się nie nadaje (uszkodzi się UPS lub silnik).