UPS

Oprogramowania ciąg dalszy

przeczytasz w 2 min.

Program Monitorujący

Program monitorujący "UPS Diag Monitor" jest drugim elementem, który należy zainstalować, aby w pełni móc korzystać z zasilacza.

Przy uruchamianiu jesteśmy proszeni o podanie, czy chcemy się połączyć z serwerem zainstalowanym lokalnie, czy też na zdalnej maszynie.

Panel główny aplikacji prezentuje się jak na screenie poniżej.

UPS Diag Monitor strona główna

Po lewej stronie ukazane są parametry zasilacza, zaś po prawej jego podsumowanie, w którym zawarto:

 • Status urządzenia,
 • Szacunkowy czas podtrzymania,
 • Występowanie nieprawidłowości,
 • Poziom naładowania baterii w postaci paska z wielokolorowym gradientem oraz wskaźniku procentowym.

W menu File można odnaleźć menu logów, które powoduje pojawienie się nowego okna z ostatnimi zdarzeniami dotyczącymi zasilacza. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na wyświetlonym logu powoduje ukazanie się menu w którym można m.in. zapisać informacje, bądź je wydrukować. 

Log zdarzeń UPSa Legrand Keor Multiplug 800VA

Również tam znalazło się menu wyświetlające parametry pracy urządzenia, które definiowane są w serwerze, w zakładce Log & Data.

UPS Diag Monitor posiada funkcję planowania 3 różnych działań zasilacza, tj. zamknięcia systemu operacyjnego, testu baterii i kalibracji zasilacza. Dostęp do nich znajduje się w menu Tools. 

Harmonogram zadań zasilacza Legrand Keor Multiplug 800VA

Jeżeli chodzi o zamykanie systemu operacyjnego, to zauważyć możecie, że tak dokładnie to opcja ta nazywa się „Shutdown / Restore” i należą się tu małe wyjaśnienia. Opcja owszem powoduje wysłanie sygnału zamykającego system operacyjny komputera, jednak nie umożliwia jego wzbudzenia.

Mogłoby to ewentualnie działać gdyby opcja Shutdown powodowała także odcięcie zasilania w gniazdach UPSa i jego przywrócenie o odpowiedniej porze. Wtedy, dzięki opcji w BIOSie uruchamiającej komputer po powrocie zasilania, mogłoby następować jego uruchomienie.

Niestety obecnie nie jest to raczej możliwe.

Poza funkcjami zarządzającymi, czy to z poziomu serwera, czy modułu monitorującego, program czuwa na bieżąco nad staniem połączenia, aby w przypadku braku zasilania poinformować o tym użytkownika oraz o zbliżającym się czasie zamknięcia systemu operacyjnego. 

Powiadomienia UPSa Keor Multiplug 800VA

Będąc zaś przy temacie wyłączania systemu operacyjnego, sprawdźmy jak długo zasilacz będzie w stanie podtrzymać podłączony do niego komputer i monitor. 

Test

W instrukcji obsługi producent podaje, że czas autonomii wynosi 10 minut dla „typowej stacji roboczej”. Sprawdźmy zatem jak zachowa się UPS z podłączonym komputerem stacjonarnym o poniższych parametrach:

 • Procesor Intel i5 4670K,
 • 16GB RAM,
 • 1 x SSD,
 • 1 x HDD,
 • Grafika Radeon R9 270,
 • Płyta AsRock Z87 Extreme 4,
 • Zasilacz SilentiumPC Deus M1 550W,
 • Monitor Dell P2414

Czy jest to „typowa stacja robocza”? Pewnie można tak przyjąć. Nie jest to demon prędkości, ale też nie jest to najwolniejszy sprzęt.  Komputer w trakcie odłączenia od zasilania nie był w żaden sposób obciążony. Pracował jedynie system operacyjny z włączoną przeglądarką Chrome, w której znajdowało się 34 (sic!) otworzone karty.

Pierwsze odłączenie zasilania pokazało, że zasilacz bez problemu przejął funkcję zapasowego źródła zasilania. Nie nastąpiła tutaj przerwa na tyle długa, aby mogła skutkować wyłączeniem / restartem komputera.

Zgodnie z ustawieniami w serwerze, aplikacja podtrzymywała zasilanie stacji roboczej przez 5 minut, po czym nastąpiło zamknięcie systemu operacyjnego. Na około pół minuty przez zamknięciem systemu, stan baterii spadł do poziomu ~69%. 

UPS Diag Monitor w trakcie braku zasilania z sieci

W związku z tym, że po pięciominutowym teście zapas energii w baterii był jeszcze dosyć duży, postanowiłem podładować urządzenie i powtórzyć test, ale z odpiętym kablem komunikacyjnym USB, tak aby zasilacz nie był w stanie wysłać sygnału zamknięcia do systemu operacyjnego. W ten sposób zasilacz był obciążony przez komputer do momentu całkowitego rozładowania baterii.

Tak jak poprzednim razem, tak i teraz jedyne obciążenie w komputerze stanowił system operacyjny oraz przeglądarka internetowa.

Tym razem UPS podtrzymywał zasilanie przez 26 minut i 14 sekund, do momentu kiedy bateria całkiem się rozładowała. Jest to sporo ponad domyślne 5 minut.

W sytuacjach awaryjnych taki czas, w połączeniu z funkcją zimnego startu powinien umożliwiać chociażby uruchomienie komputera w celu skopiowania ważnych dokumentów.