UPS

Ciąg dalszy konstrukcji oraz port USB

przeczytasz w 3 min.

Boki Leganda to w zasadzie ożebrowanie otworów wentylacyjnych, kabel zasilający (zamontowany na stałe) oraz bezpiecznik topikowy 5A / 250V schowany za wkręcanym korkiem. Nic więcej nie zostało tutaj umieszczone.

Legrand Keor Multiplug 800VA bok urządzenia

Zdecydowanie więcej „dzieje się” na górze urządzenia. W zasadzie widać, że cały wysiłek „dizajnerski” włożono w tą właśnie część. Przede wszystkim, jest ona biała co mocno kontrastuje z bokami i spodem, dzięki czemu uzyskano skupienie uwagi użytkownika właśnie na tej części. Wiadomo przecież, że jasne kolory dają złudzenie powiększania, zaś ciemne pomniejszania obiektów, dzięki czemu urządzenie wygląda dość smukło. Również rodzaj plastiku użyty do konstrukcji gornej powierzchni jest wyższej jakości – błyszczący z przejściem w chropowaty mat w sekcji wydzielającej gniazda zasilające.

Skoro jesteśmy przy gniazdach. Zasilacz dostępny jest z gniazdami „klasycznymi” (typ E, najbardziej uniwersalny - potocznie nazywany francuskim lub belgijskim), a nie „komputerowymi”. To z pewnością krok w stronę prostoty obsługi, a jednocześnie wskazanie, że nie jest to urządzenie dedykowane głównie do zastosowań IT.

Legrand Keor Multiplug 800VA widok od góry

Górny panel to w zasadzie całe centrum dowodzenia. Mamy tutaj cztery gniazda podtrzymywania bateryjnego oraz dwa służące wyłącznie zabezpieczeniu przepięciowemu. Te drugie oznaczone są symbolem przekreślonego akumulatora, dzięki czemu nawet osoba nie bardzo zorientowana w budowie zasilaczy awaryjnych powinna się domyślić, że nie zabezpieczą one podłączonych urządzeń w przypadku braku zasilania.

W tej sekcji umieszczone zostały także dwie diody informujące użytkownika o stanie pracy urządzenia:

  • Niebieska sygnalizująca światłem ciągłym pracę z sieci / sygnałem mrugającym pracę z akumulatora,
  • Czerwona świecąca światłem ciągłym sygnalizująca awarię.

Zasilacz posiada także sygnał dźwiękowy, który sygnalizuje uruchamianie, bądź jego przeciążenie. 

Niestety zabrakło sygnalizacji poziomu naładowania akumulatora. Nie mamy tu na myśli jakiegokolwiek wyświetlacza, ale chociażby kilkustopniową sygnalizację z diod led, która pozwoliłaby zorientować się na jakim etapie jest rozładowanie akumulatora. 

Port USB w Legrand Keor Multiplug 800VA

Pomiędzy gniazdami zasilającymi umieszczony został pełnowymiarowy port USB typu A. W zasilaczach UPS porty USB pełnią dwojaką funkcję:

  • Komunikacji z urządzeniem zabezpieczanym (np. komputer, serwer NAS),
  • Ładowarki do urządzeń przenośnych.

Tutaj jego rolą jest drugie zastosowanie, tj. udostępnianie funkcji ładowarki USB. Jeżeli chodzi o specyfikację portu, to producent podaje jedynie, że jest to standardowe napięcie wynoszące 5V, bez informacji o maksymalnym oferowanym prądzie. 

W pomiararch z elektronicznym obciążeniem udało się ustalić, że maksymalna wartość natężenia oscyluje w granicach ~1,28A.

Legrand Keor Multiplug 800VA pomiar portu USB

Przekroczenie tej wartości powodowało zadziałanie zabezpieczenia i odłączenie zasilania, które jednak można przywrócić poprzez ponowne podłączenie urządzenia.

Tutaj należy się małe wyjaśnienie. Wasze telefony mogą umożliwiać ładowanie większym prądem (czasami nawet ponad 2A), a czy to oznacza, że nie da się ich naładować przy pomocy portu, który oferuje ~1,28A?

Takie pytania często otrzymuje autor niniejszego tekstu, więc postanowił to wyjaśnić.

Wasze urządzenie USB, nawet jeżeli może być ładowane dużo większym prądem (np. 2,4A), spokojnie można ładować z opisywanego portu. Proces ładowania będzie po prostu dłuższy. W każdym razie, żadne zabezpieczenie nie zadziała, port się nie wyłączy i nie spali. Dodatkowo, jeżeli Wasz telefon obsługuje szybkie ładowanie, to także nic nie stoi na przeszkodzie, aby ładować go z opisywanego zasilacza. 

To tyle w kwestii wyjaśnienia, czy tego portu można używać do ładowania różnych urządzeń USB.

Idźmy dalej.

Mamy do czynienia z zasilaczem awaryjnym, a skoro jesteśmy przy porcie USB to pasuje zadać sobie pytanie kiedy on działa:

  • Czy jak zasilacz jest uruchomiony?
  • Jak zasilacz jest wyłączony, ale podłączony do zasilania sieciowego?
  • Jak zasilacz jest wyłączony i odłączony od zasilania sieciowego?

Już spieszymy z wyjaśnieniem. Port działa w kilku przypadkach:

  • Niezależnie od tego czy zasilacz jest włączony lub wyłączony pod warunkiem, że jest podłączony do zasilania sieciowego,
  • Gdy zasilacz jest odłączony od źródła zasilania sieciowego, ale pracuje na akumulatorze.

Będąc przy drugim punkcie należy wspomnieć, że zasilacz może pracować na akumulatorze nie tylko w momencie wystąpienia awarii zasilania. Dysponuje on funkcją tzw. uruchomienia „na zimno”, czyli można go uruchomić niezależnie od tego, czy jest podłączony do linii zasilającej, czy też nie. Czy jest to rzecz zbędna?

Przedstawię dwa scenariusze.

Pierwszym jest możliwość uruchomienia komputera w celu pilnego dostania się do jego zawartości (dokumentów, wykonania pilnego przelewu, itd.). Drugim scenariuszem jest możliwość naładowania komórki. Pewnie pomysłów wykorzystania „zimnego startu” jest więcej, ale rolą niniejszego tekstu nie jest przewidywanie stu różnych jego wariantów.

W każdym razie, sama świadomość posiadania, „power banka” o tak dużej pojemności może zbawiennie wpłynąć na psychikę niejednego nastolatka :)

Przemyślenia i "test odkurzacza"

W karcie katalogowej producent informuje, że opisywany UPS jest kierowany "Do zastosowań konsumenckich". Rozwińmy co znaczy "do zastosowań konsumenckich"  - w ocenie autora tekstu oznacza to zasilacz prosty w konstrukcji i obsłudze, a tym samym kierowany do osób, które szukają czegoś w stylu przedłużacza z bateryjnym podtrzymaniem. Czyli czegoś innego niż UPS z kilkoma diodami, ekranem wyświetlającym jakieś "nieznane liczby" (np. 230V, bądź 50Hz) i gniazdami do których przeciętny użytkownik nie będzie w stanie nic podłączyć.

W związku z tym, autor tekstu postanowił sprawdzić, co się stanie, kiedy przeciętny konsument, któremu zdarza się być nieostrożnym, podłączy do Keora np. odkurzarz. W końcu Keor ma "zwykłe" gniazdka, a skoro tak, to może się zdarzyć, że taka „listwa z bateriami” zostanie wykorzystana w przedłużacza i co wtedy?

Otóż, odkurzacz użyty do testu ma na etykietce znamionowej wartość nominalną 1450W, zaś maksymalną 1700W. Po jego uruchomieniu na mocy minimalnej, Keor zaczął informować o przeciążeniu sygnałem dźwiękowym.

Ok, ale odkurzacz jest głośny i ktoś mógłby tego nie usłyszeć. W takim razie moc odkurzacza była zwiększana, aż w pewnym momencie zasilacz odłączył zasilanie piszcząc sygnałem ciągłym i zapalając jednocześnie czerwoną diodę.

Odłączenie odkurzacza nie naprawiło sytuacji, dopiero wyłączenie i ponowne włączenie Keora przywróciło jego normalną pracę.

Ogólnie można przyjąć, że test „na roztargnienie użytkownika” Legrand Keor Multiplug przeszedł pozytywnie :)