Laptopy

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Laptop multimedialny ma w zasadzie jedno, ale za to bardzo trudne zadanie. Trochę podobne jak jedyny pierścień w trylogii Tolkiena. Jedno urządzenie ma połączyć najlepsze cechy wielu innych, tak aby stworzyć uniwersalny, wszechstronny komputer zdolny stawić czoła zróżnicowanym wymaganiom. Lenovo Z51-70 jest próbą stworzenia właśnie takiego laptopa.

Lenovo Z51-70

Właśnie dlatego znajdziemy tutaj procesor Intel Core i7 (energooszczędny – to fakt, ale jednak Core i7), 8 GB pamięci RAM, a nawet dedykowaną kartę graficzną AMD R9 M375. Trudno ją wprawdzie nazwać gamingową, ale jednak dodaje sporo mocy obliczeniowej do zintegrowanego z procesorem układu Intel HD 5500. Testy wydajności pokazały, że o ile w suchych benchmarkach Lenovo radzi sobie całkiem nieźle, tak uruchomienie gier (zwłaszcza najnowszych) będzie wymagało obniżenie rozdzielczości od 1366x768. Czasem i to może nie wystarczyć do utrzymania płynnej animacji, więc konieczne będzie także ograniczenie szczegółowości grafiki.

Lenovo Z51-70

Pod względem jakości wykonania jest dobrze. Zastosowano materiały odpowiedniej jakości, a całość dobrze spasowano, więc nawet pojedyncze uchybienia (takie jak uginająca się klawiatura, czy pokrywa ekranu) nie psują ogólnego wrażenia. Także stylistyka przypadła mi do gustu. Jest minimalistycznie i elegancko, czyli tak jak lubię. Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że jest to rzecz gustu, ale w tym wypadku myślę, że nie będę w swoim zdaniu odosobniony.

Lenovo Z51-70 klawiatura

Wśród rzeczy, które niezbyt przypadły mi natomiast do gustu był przeciętny ekran (niska jasność i wąskie kąty widzenia), a także mało wygodna klawiatura. To ostatnie jest zaskakujące, bo Lenovo zazwyczaj w tym aspekcie wypada znacznie powyżej średniej. Tym razem jednak nie jest tak dobrze. Plusem jest obecność podświetlenia.

Rozważając zakup Lenovo Z51-70 warto też wziąć pod uwagę wersję z dyskiem SSD. Znacznie poprawi to komfort i płynność pracy. Wprawdzie miejsca na przechowywanie danych będzie mniej niż na klasycznym HDD, ale zapewniam, że będzie warto.

Ocena końcowa:

 • atrakcyjna stylistyka
 • dobra wydajność ogólna
 • długi czas pracy na baterii
 • zaawansowana kamera Intel RealSense
 • duża liczba dostępnych konfiguracji
 • dobra relacja ceny do możliwości
   
 • ekran przeciętnej jakości
 • uginająca się i mało wygodna klawiatura
 • mocno nagrzewająca się miejscami obudowa
 • wolny dysk (w testowanej konfiguracji)

85%

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Franz
  1
  Czemu jest tak mało na rynku laptopów z nowymi mobilnymi 4 rdzeniowymi i5 z serii H - ich ceny są porównywalne z i7 z serii U, więc laptopy z nimi nie powinny być drogie, a nie dla każdego priorytetem jest maksymalna energooszczędność za to 4 rdzenia są nie do pogardzenia w wielu zastosowaniach, nie zawsze trzeba od razu mieć drogie i7.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Co do zawiasów to w firmie mieliśmy chyba z 5 lapków Lenovo i w każdym po pewnym czasie te zawiasy się na tyle zacinały, że nieuważni użytkownicy rozwalili obudowy w miejscach gdzie były przymocowane te zawiasy. ;-)
   • avatar
    ddeante
    0
    Właśnie zastanawiam się nad zakupem laptopa i często niestety czytam o złych doświadczeniach z serwisowaniem Lenovo. Podobno nie są naprawiane w kraju a wysyłane do Niemiec, przez co znacznie wydłuża się czas naprawy. Ma ktoś doświadczenia w tym zakresie?
    • avatar
     scoobydoo19911
     0
     Co do samej firmy lenovo to raczej mam pozytywne doświadczenia. Poważnym problemem w dużej części ideapadów są zawiasy od ekranu. W moim z580 są niby sprawne ale się wyłamały trochę czy coś w ten deseń i mi obudowa się przy nich podnosi... poza tym świetny komputer.