Pamięć RAM

Magia pamięci, czyli co warto wiedzieć o nowych standardach

przeczytasz w 1 min.

Ostatnio na łamach naszego serwisu mogliście zapoznać się z porównaniem wydajności pamięci DDR2 pracujących przy różnych częstotliwościach i czasach opóźnień. Jako odniesienie, przedstawiliśmy również

Ostatnio na łamach naszego serwisu mogliście zapoznać się z porównaniem wydajności pamięci DDR2 pracujących przy różnych częstotliwościach i czasach opóźnień. Jako odniesienie, przedstawiliśmy również wyniki uzyskane przez starsze moduły DDR. Do zaprezentowania zestawienia skłoniła nas niedawna premiera nowej serii procesorów Athlon, współpracujących z nowym typem pamięci. Zintegrowanie z procesorem kontrolera pamięci DDR2 jest w zasadzie najpoważniejszą zmianą, jaka została wprowadzona do nowego produktu firmy AMD. Po przestudiowaniu zaprezentowanych przez nas wyników testów niektórzy mogą dojść do wniosku, że to umożliwienie obsługi nowego typu pamięci jest tak naprawdę wymuszaniem, a może raczej wyłudzaniem pieniędzy od użytkowników pecetów.

Chcąc zmodernizować swój sprzęt za jednym razem spotykamy się z koniecznością wymiany zarówno procesora, płyty głównej, jak i w końcu pamięci, co mogłoby się wydawać jest najmniej potrzebne. Faktem jest, że od samego początku, to jest w momencie wprowadzenia obsługi DDR2 przez procesory firmy Intel, technologia ta nie wzbudzała specjalnego entuzjazmu. Moduły nowej pamięci wcale nie były szybsze od zwykłych DDR, za to były znacznie droższe. Obecnie sytuacja się odwróciła, pamięć DDR2 dzięki coraz wyższym częstotliwościom pracy i coraz niższym opóźnieniom jest od poprzednika mimo wszystko wydajniejsza, a co dla przeciętnego użytkownika często ważniejsze, tańsza. W takim układzie możemy spodziewać się, że wkrótce moduły DDR zostaną całkowicie wyparte z rynku przez nowy typ kości. Nie należy poddawać się sentymentom, w końcu przed DDR było kilka innych standardów pamięci, które poszły w zapomnienie.

Popularyzacja nowej technologii jest dla nas dobrym pretekstem, by przedstawić wam w skrócie historie rozwoju pamięci RAM oraz omówić zasadę jej działania. Nie będziemy przy tym podawać definicji pamięci operacyjnej, ani rozwijać skrótu RAM ;) a dla odmiany wyjaśnimy na przykład, czym jest magiczne dla niektórych CAS Latency. A wszystko po to, by na końcu wyjaśnić różnicę pomiędzy odchodzącym, a nowym standardem DDR.

Zapraszamy do lektury.