Pamięć RAM

Podsumowanie i prognoza na przyszłość

przeczytasz w 1 min.

Śledząc historię rozwoju pamięci RAM można dostrzec pewną prawidłowość: nieustannie mamy do czynienia ze stopniową ewolucją technologii, prawie nigdy z rewolucją. Dla przykładu: kości EDO nie były znacznie wolniejsze od pierwszych modułów SDRAM, jednak asynchroniczne pamięci doszły do granic możliwości rozwoju, podczas gdy pamięci synchroniczne pracowały przy coraz to wyższych zegarach.

Podobnie jest w przypadku najnowszych układów DDR2. Jest to kolejny etap ewolucji technologii, lecz bynajmniej nie jest to postęp, za którym trzeba ślepo gonić.

Od początków istnienia komputerów mamy do czynienia z olbrzymim szumem informacyjnym towarzyszącym pojawianiu się nowych technologii. Do użytkowników docierają zazwyczaj informację sugerujące, że nowe jest przynajmniej dwa razy szybsze, co najczęściej dość znacznie mija się z prawdą. Po prostu trzeba mieć to na uwadze. Zwłaszcza w przyszłym roku, kiedy to najprawdopodobniej pojawią się pierwsze moduły DDR3 przystosowane do współpracy z CPU. Nie ma jeszcze wielu pewnych informacji na temat układów DDR3, na pewno pamięć pobierać będzie mniej energii. Nauczeni doświadczeniem wolimy nie pisać, że pamięć DDR3 będzie od razu wydajniejsza od poprzednika. Prawdopodobnie standard pozwoli na budowę szybszych modułów pamięci, ale to dopiero w swoim czasie.

Co jeszcze z pamięcią? Można spekulować, że w przyszłości powszechne w komputerach PC staną się buforowane kości RAM. Na pewno nie przyspieszy to w bezpośredni sposób działania układów pamięci, lecz zwiększy stabilność ich działania.

Jak na razie pozostaje nam obserwowanie rozwoju modułów DDR2. Początki były kiepskie, lecz aktualnie DDR2 powinno być naturalnym wyborem przy budowie wydajnego, nowoczesnego peceta. Bo prawdę powiedziawszy odwrotu już nie ma i wyboru w zasadzie nie mamy żadnego.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!