Głośniki

Jakość dźwięku, podsumowanie

przeczytasz w 5 min.

Melodika BL30 MK3 - jakość dźwięku

Platforma testowa: wzmacniacz HiFiMAN EF100 podłączony przez USB do laptopa z systemem Windows 10. Muzyka głównie z plików DSD/DSF oraz FLAC 24/192. Na co dzień słuchałem też utworów ze Spotify.

Informacja dla początkujących

Kolumny Melodika BL30 MK3 testowałem w pomieszczeniach o wymiarach około 5x5 i 6x6 metrów oraz mniejszym 4,5x2,5 metra. Osobom doświadczonym nie trzeba pisać, że różnica w brzmieniu między małym, a większym pomieszczeniem była duża. Początkującym warto jednak to zaznaczyć, żeby nie byli zaskoczeni. Zasada jest prosta - w większych pomieszczeniach kolumny podłogowe będą grały lepiej. Na 25 metrach kwadratowych (lub powyżej) można było oczekiwać nie tylko o wiele lepszej przestrzenności brzmienia, ale też dźwięk był o wiele bardziej gładki i wyrównany. Na 12 metrach kwadratowych można było o tym jedynie pomarzyć.

Jasne, że kolumny BL30 MK3 są trochę mniejsze i mają niższą moc od BL40 MK3, ale w praktyce nie jest to przepaść na tyle duża, żebym mógł polecać BL30 do małych pomieszczeń. Tutaj o wiele lepsze będą na przykład małe kolumny podstawkowe / półkowe, takie jak Melodika BL10 + ewentualny subwoofer.

Uważam, że BL30 MK3 spisują się najlepiej w pomieszczeniach średnich i dużych (jak na typowe polskie standardy) o powierzchni przynajmniej 20, a najlepiej około 25 metrów kwadratowych (a nawet więcej). Ponadto kolumny powinny być oddalone od siebie minimum o 2,5-3 metry, by osoba słuchająca mogła docenić odpowiednią przestrzeń i stereofonię. Choć w praktyce zależy to oczywiście od rozmieszczenia np. mebli. Miejsce z którego najczęściej słuchamy (np. kanapa) również powinno być oddalone od głośników o około 2,5-3,5 metra. Ponadto kolumny w miarę możliwości powinny stać w równych odległościach od ścian i większych mebli. Jeśli np. jedna będzie stała w połowie długości ściany, a druga w narożniku, to oczywiście będą słyszalne różnice w brzmieniu z lewej i prawej strony.

Melodika BL30 MK3 - kolumny stereo

Charakterystyka brzmienia

Phil Collins - Hello, I Must Be Going (2016 remastered)

Zacznę od utworu, który doskonale oddaje charakterystykę tych kolumn. Jest jasny, szczegółowy, czysty i przejrzysty. Melodika BL30 MK3 oferują tutaj wprost imponujący środek i górę pasma. Dźwięk jest bardzo detaliczny, klarowny i powala pod względem szczegółowości. Dół jest przyjemny, dynamiczny, nie schodzi zbyt nisko, ale z całą pewnością cechuje się bardzo przyjemną sprężystą lekkością. Poza niesamowitą szczegółowością i przejrzystością w od połowy pasma w górę kolumny zasługują jeszcze na duże brawa pod względem przestrzenności. Ustawione w pomieszczeniu w odległości około 3,5 m od siebie w pomieszczeniu 5x5 m pięknie grały na boki muzyką, w której słychać było mnóstwo powietrza. Nie mogę też narzekać na separację dźwięków.

David Elias - Vision of Her

Wybrałem ten utwór by sprawdzić kilka cech kolumn, ale przede wszystkim to jak sobie dają radę z długo wybrzmiewającymi tonami niskimi. Okazuje się, że jest dobrze. Dolne częstotliwości nie mają takiego wypełnienia, dociążenia i mocy jak w większym modelu Melodika BL40 MK3, ale wciąż dają sporo frajdy. Owszem, jeśli ktoś nastawiony jest na to, by głośniki generowały dużą moc i miękkie basy przy niższej głośności, to faktycznie lepiej jest dopłacić do (moim zdaniem) wybitnie dobrych BL40 MK3. Jeśli jednak wolicie balans lekko przesunięty w górę, brzmienie lżejsze, ale wciąż bardzo szczegółowe i przestrzenne, to BL30 MK3 łagodnie rzecz ujmując dają radę. W tym utworze brzmiały po prostu bardzo atrakcyjnie.

Madonna - Express Yourself

Frajda ze słuchania równie wysoka jak w przypadku wcześniejszego utworu Phila Collinsa, ale z jeszcze lepszą dynamiką. Pierwsze skrzypce z całą pewnością grają tony średnie i wysokie. Brzmienie jasne, lekko ochłodzone, a szczegółowość po prostu znakomita - aż chce się słuchać kolejny i kolejny raz. Ten energiczny utwór świetnie pasuje do tych kolumn. Tony niskie dość miękkie, wyraźnie obecne, ale bez dociążenia. Generowana przestrzeń jest duża.

Little Dragon - Blinking Pigs

Czasami tak bywa, że włączam na kolumnach utwór, który brzmi na nich fantastycznie i idealnie oddaje ich charakter, a potem odtwarzam kolejny kawałek, który już nie robi takiego wrażenia. Dokładnie tak jest w tym przypadku. Tutaj brzmienie nie wyróżnia się właściwie niczym. Niby wciąż słychać atuty BL30 MK3 w postaci świetnie reprodukowanych tonów średnich i wysokich. Tony niższe też się przebijają, ale wszystko razem brzmi jakoś tak... blado. Bez polotu. Po prostu nie odpowiedni utwór do tych głośników.

Melodika przewód - kabel audio

Recoil - Edge To Life (2010 remaster)

Doskonały przykład na to jak wiele zależy nie tylko od odpowiedniego rozmieszczenia kolumn, ale też miejsca z którego słuchamy. Siedząc na kanapie umieszczonej pod przeciwległą ścianą kolumny generowały bajeczne, wibrujące, długo wybrzmiewające, gładkie, miękkie, świetnie kontrolowane tony niskie, a całości dopełniała szczegółowa, chłodna, niekiedy nawet lekko metaliczna góra. Ale... już odsuwając kanapę bliżej środka pokoju pozostawała tylko góra, a "basy" stawały się płaskie i twardsze. Scenariusz ten nie jest słyszalny w każdym z utworze. W zasadzie w tych które wymieniałem wcześniej efekt był mniejszy. Tutaj jednak jest wyraźny, wręcz mocny. Słowem - brzmienie jest piękne i zaskakująco mocne, wręcz basowe, ale tylko gdy kolumny umieszczone są pod jedną ścianą, a słuchacz siedzi pod przeciwną.

Daft Punk - Tron Legacy (End Titles)

W tym utworze brzmienie było nietypowe, bo pierwszych skrzypiec nie grały tony wysokie, lecz średnie, a zaraz za nimi plasował się dół pasma. Tak zwane "soprany" zajmowały dopiero trzecią pozycję, szczególnie pod względem jakości. "Basy" nie były dociążone, ale cechowały się całkiem niezłą sprężystością i dynamiką. Wybrzmiewały krótko, punktowo, z nieco bardziej miękką i ciepłą linią basową. Środek był chłodniejszy i mocniejszy,a  góra... dość przeciętna. Brakowało przejrzystości, przestrzenności, a nawet słychać było drobne problemy z separacją (choć to mogło być winą masteringu utworu).

Kiesza - Vietnam

Jest dobrze! Nie brakuje mocy, brzmienie jest zaskakująco wyrównane, z solidnym, dość miękkim dołem (choć może minimalnym brakiem mocy), a także bardzo czystym i mocnym środkiem oraz górą pasma. Przestrzeń dobra, scena bardziej głęboka, niż szeroka, dynamika na czwórkę z plusem, a separacja na piątkę.

Melodika BL30 MK3 - średnie kolumny

Kiki, do you love me... Drake - In My Feelings

Kolejna odmiana - kolumny tym razem generowały wycofany środek, ale za to piękne, miękkie, mocne tony niskie i mocną, lekko ocieploną górę pasma. Separacja bardzo dobra, dynamika również, scena dość szeroka i głęboka.

Moloko - Cannot Contain This

Gładkie, przyjemne, dobrze zbalansowane brzmienie, w którym nie dominują wyraźnie żadne pasma. Wszystko od dołu do góry jest wyraźne, lekko ocieplone, czyste, z dobrą separacją i szczegółowością.

Dirty Doering - Cape of Good Hope - Original Mix

Ten utwór lepsze wrażenie robi w dolnym i środkowym zakresie pasma. Góra cechuje się mniejszą mocą, więc pozostaje lekko z tyłu, ale dół jest świetny - mocny, miękki i dobrze kontrolowany. Brzmi doskonale nawet przy bardzo wysokiej głośności.

Iron Maiden - Afraid To Shoot Strangers (2015 remaster)

Tutaj docenić można przede wszystkim środek pasma. Separacja i czystość okazała się być lepsza niż przypuszczałem, ale ogólne brzmienie, przy wyższej głośności było nieco szorstkie. W zakresie tonów wysokich można było usłyszeć lekkie podbarwienia. Niekiedy bywały kłujące / ostre.

Cradle of Filth - Frost On Her Pillow

Przyznaję, że w ogólnym rozliczeniu na tych kolumnach lepsze wrażenie robi muzyka elektroniczna, ale ten utwór jest jednym z nielicznych wyjątków. Zarówno gitary, jak i perkusja oraz wokal są wyraźne, czytelne i dość dobrze odseparowane. Słychać braki w dociążeniu tonów niskich, ale do środka i góry nie mam zastrzeżeń. Jest po prostu bardzo dobrze. Przestrzeń określiłbym jako średnią.

Melodika BL30 MK3 - ocena

Podsumowanie

Melodika BL30 MK3 pokazały klasę, oferując brzmienie niesłychanie szczegółowe, czyste, prawdziwie imponujące w zakresie tonów średnich i wysokich. Zadziwiające jest również to jak dobrze kontrolowany jest dźwięk w całym zakresie.

Kolumny grają znakomicie nawet przy wysokiej głośności. Potrafią zaskoczyć również tonami niskimi, ale jest to bardzo uzależnione od samego utworu i rozmieszczenia kolumn w pomieszczeniu, a także miejsca w którym siedzimy. Nadają się świetnie do słuchania muzyki oraz oglądania filmów. W dużych pomieszczeniach spisują się najlepiej, bo oferują najbardziej przestrzenne brzmienie, ale nie zawiodą Was również w średniej wielkości pokojach.

BL30 MK3 prezentują poziom niemal równie wysoki jak kolumny Melodika BL40 MK3, z tym, że oferuję proporcjonalnie mniejszą moc i są mniej dociążone w zakresie tonów niskich. Nie zrozumcie mnie jednak źle - nie brakuje im w zasadzie niczego, po prostu ważne by potencjalny nabywca określił swoje wymagania. Jeśli macie duży pokój i chcecie w nim uzyskać potężny dźwięk, to kupcie BL40 MK3. Jeśli wystarczy Wam po prostu dobra moc, a ważniejsza jest ogólna jakość, szczególnie w górnych rejestrach, to w stu procentach polecam Wam kolumny Melodika BL30 MK3. To polski produkt, który potrafi wygrać rywalizację z wieloma uznanymi rywalami w podobnej cenie (1995 zł za dwie kolumny) i wymiarach.

Ocena końcowa:

 • imponująca jakość w tej kategorii cenowej
 • znakomita szczegółowość i czystość dźwięku
 • bardzo dobra dynamika i separacja
 • dość wysoka moc
 • grają świetnie nawet przy wysokiej głośności
 • 2,5-drożna konstrukcja
 • podłączenie na pojedynczą lub podwójną parę kabli
 • dobra jakość wykonania obudów
 • relatywnie niewielkie wymiary jak na kolumny podłogowe
 • 5 lat gwarancji
   
 • tony niskie mogłyby być nieco bardziej dociążone

Dobry ProduktSuper Jakość

94%

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wojtek_pl
  4
  Patrząc na tytułowe zdjęcie zastanawiałem się, czemu chcą recenzować niebieską szafkę. I czemu szafka ma mieć "Solidne brzmienie"...
  • avatar
   Kropeczka
   1
   Budżetowe kolumienki.
   W tym przedziale cenowym wybór jest malutki - kilka pozycji. Można policzyć na palcach jednej reki.

   Natomiast melomani z 2000 zł - tylko używki w tej cenie. Dobry zakup i macie kolumny parę klas lepsze.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Hm... Ostatnio zepsuł mi się amplituner. Na wypadek gdyby naprawa nie miała by sensu to zrobiłem sobie wycenę tego czym bym to zastąpił. Wyszło by mi ok. 2000 PLN +/- 200PLN za używany amplituner i nowy zestaw 5 głośników + nowy subwoofer. I to byłby sprzęt lepszy jakościowo o większych możliwościach i nowocześniejszy od tego co mam obecnie. Na szczęście naprawiono za 70 PLN i nie będę zmieniał gdyż obecny zestaw mnie całkowicie zadowala. Jakość dźwięku jest git do tego system 5.1 i możliwość podpięcia kilku urządzeń. No i ten japiszon na twarzy jak się odpala film :)

    Konkluzja taka, że mając mniejsze wymagania (np. nie będąc melomanem) można być szczęśliwszym :)
    • avatar
     TimeShadow
     0
     Jak te kolumny mają się do Dali Zensor 5 ? bo zastanawiam się nad nimi a te są sporo tańsze i też mają bax reflex z przodu czego właśnie mi trzeba.
     • avatar
      PcManiak
      0
      A coś polecicie tańszego i również dobrego? zakupiłem nowe mieszkanie i planuje właśnie coś wstawić do telewizji jak i komputera.
      • avatar
       olo22
       0
       ciekawe polecam posluchac pylony.cena co do jakosci bomba a brzemie rewelacja w wesji bialej polysk piekne i co wazne polskie.jarocin brawo.
       • avatar
        Emisariusz_
        0
        A mógłby ktoś polecić jakiś wzmacniacz do tych kolumn ? najlepiej kompaktowy z bluetooth