Głośniki

Jakość dźwięku, podsumowanie

Melodika BL30 MK3 - jakość dźwięku

Platforma testowa: wzmacniacz HiFiMAN EF100 podłączony przez USB do laptopa z systemem Windows 10. Muzyka głównie z plików DSD/DSF oraz FLAC 24/192. Na co dzień słuchałem też utworów ze Spotify.

Informacja dla początkujących

Kolumny Melodika BL30 MK3 testowałem w pomieszczeniach o wymiarach około 5x5 i 6x6 metrów oraz mniejszym 4,5x2,5 metra. Osobom doświadczonym nie trzeba pisać, że różnica w brzmieniu między małym, a większym pomieszczeniem była duża. Początkującym warto jednak to zaznaczyć, żeby nie byli zaskoczeni. Zasada jest prosta - w większych pomieszczeniach kolumny podłogowe będą grały lepiej. Na 25 metrach kwadratowych (lub powyżej) można było oczekiwać nie tylko o wiele lepszej przestrzenności brzmienia, ale też dźwięk był o wiele bardziej gładki i wyrównany. Na 12 metrach kwadratowych można było o tym jedynie pomarzyć.

Jasne, że kolumny BL30 MK3 są trochę mniejsze i mają niższą moc od BL40 MK3, ale w praktyce nie jest to przepaść na tyle duża, żebym mógł polecać BL30 do małych pomieszczeń. Tutaj o wiele lepsze będą na przykład małe kolumny podstawkowe / półkowe, takie jak Melodika BL10 + ewentualny subwoofer.

Uważam, że BL30 MK3 spisują się najlepiej w pomieszczeniach średnich i dużych (jak na typowe polskie standardy) o powierzchni przynajmniej 20, a najlepiej około 25 metrów kwadratowych (a nawet więcej). Ponadto kolumny powinny być oddalone od siebie minimum o 2,5-3 metry, by osoba słuchająca mogła docenić odpowiednią przestrzeń i stereofonię. Choć w praktyce zależy to oczywiście od rozmieszczenia np. mebli. Miejsce z którego najczęściej słuchamy (np. kanapa) również powinno być oddalone od głośników o około 2,5-3,5 metra. Ponadto kolumny w miarę możliwości powinny stać w równych odległościach od ścian i większych mebli. Jeśli np. jedna będzie stała w połowie długości ściany, a druga w narożniku, to oczywiście będą słyszalne różnice w brzmieniu z lewej i prawej strony.

Melodika BL30 MK3 - kolumny stereo

Charakterystyka brzmienia

Phil Collins - Hello, I Must Be Going (2016 remastered)

Zacznę od utworu, który doskonale oddaje charakterystykę tych kolumn. Jest jasny, szczegółowy, czysty i przejrzysty. Melodika BL30 MK3 oferują tutaj wprost imponujący środek i górę pasma. Dźwięk jest bardzo detaliczny, klarowny i powala pod względem szczegółowości. Dół jest przyjemny, dynamiczny, nie schodzi zbyt nisko, ale z całą pewnością cechuje się bardzo przyjemną sprężystą lekkością. Poza niesamowitą szczegółowością i przejrzystością w od połowy pasma w górę kolumny zasługują jeszcze na duże brawa pod względem przestrzenności. Ustawione w pomieszczeniu w odległości około 3,5 m od siebie w pomieszczeniu 5x5 m pięknie grały na boki muzyką, w której słychać było mnóstwo powietrza. Nie mogę też narzekać na separację dźwięków.

David Elias - Vision of Her

Wybrałem ten utwór by sprawdzić kilka cech kolumn, ale przede wszystkim to jak sobie dają radę z długo wybrzmiewającymi tonami niskimi. Okazuje się, że jest dobrze. Dolne częstotliwości nie mają takiego wypełnienia, dociążenia i mocy jak w większym modelu Melodika BL40 MK3, ale wciąż dają sporo frajdy. Owszem, jeśli ktoś nastawiony jest na to, by głośniki generowały dużą moc i miękkie basy przy niższej głośności, to faktycznie lepiej jest dopłacić do (moim zdaniem) wybitnie dobrych BL40 MK3. Jeśli jednak wolicie balans lekko przesunięty w górę, brzmienie lżejsze, ale wciąż bardzo szczegółowe i przestrzenne, to BL30 MK3 łagodnie rzecz ujmując dają radę. W tym utworze brzmiały po prostu bardzo atrakcyjnie.

Madonna - Express Yourself

Frajda ze słuchania równie wysoka jak w przypadku wcześniejszego utworu Phila Collinsa, ale z jeszcze lepszą dynamiką. Pierwsze skrzypce z całą pewnością grają tony średnie i wysokie. Brzmienie jasne, lekko ochłodzone, a szczegółowość po prostu znakomita - aż chce się słuchać kolejny i kolejny raz. Ten energiczny utwór świetnie pasuje do tych kolumn. Tony niskie dość miękkie, wyraźnie obecne, ale bez dociążenia. Generowana przestrzeń jest duża.

Little Dragon - Blinking Pigs

Czasami tak bywa, że włączam na kolumnach utwór, który brzmi na nich fantastycznie i idealnie oddaje ich charakter, a potem odtwarzam kolejny kawałek, który już nie robi takiego wrażenia. Dokładnie tak jest w tym przypadku. Tutaj brzmienie nie wyróżnia się właściwie niczym. Niby wciąż słychać atuty BL30 MK3 w postaci świetnie reprodukowanych tonów średnich i wysokich. Tony niższe też się przebijają, ale wszystko razem brzmi jakoś tak... blado. Bez polotu. Po prostu nie odpowiedni utwór do tych głośników.

Melodika przewód - kabel audio

Recoil - Edge To Life (2010 remaster)

Doskonały przykład na to jak wiele zależy nie tylko od odpowiedniego rozmieszczenia kolumn, ale też miejsca z którego słuchamy. Siedząc na kanapie umieszczonej pod przeciwległą ścianą kolumny generowały bajeczne, wibrujące, długo wybrzmiewające, gładkie, miękkie, świetnie kontrolowane tony niskie, a całości dopełniała szczegółowa, chłodna, niekiedy nawet lekko metaliczna góra. Ale... już odsuwając kanapę bliżej środka pokoju pozostawała tylko góra, a "basy" stawały się płaskie i twardsze. Scenariusz ten nie jest słyszalny w każdym z utworze. W zasadzie w tych które wymieniałem wcześniej efekt był mniejszy. Tutaj jednak jest wyraźny, wręcz mocny. Słowem - brzmienie jest piękne i zaskakująco mocne, wręcz basowe, ale tylko gdy kolumny umieszczone są pod jedną ścianą, a słuchacz siedzi pod przeciwną.

Daft Punk - Tron Legacy (End Titles)

W tym utworze brzmienie było nietypowe, bo pierwszych skrzypiec nie grały tony wysokie, lecz średnie, a zaraz za nimi plasował się dół pasma. Tak zwane "soprany" zajmowały dopiero trzecią pozycję, szczególnie pod względem jakości. "Basy" nie były dociążone, ale cechowały się całkiem niezłą sprężystością i dynamiką. Wybrzmiewały krótko, punktowo, z nieco bardziej miękką i ciepłą linią basową. Środek był chłodniejszy i mocniejszy,a  góra... dość przeciętna. Brakowało przejrzystości, przestrzenności, a nawet słychać było drobne problemy z separacją (choć to mogło być winą masteringu utworu).

Kiesza - Vietnam

Jest dobrze! Nie brakuje mocy, brzmienie jest zaskakująco wyrównane, z solidnym, dość miękkim dołem (choć może minimalnym brakiem mocy), a także bardzo czystym i mocnym środkiem oraz górą pasma. Przestrzeń dobra, scena bardziej głęboka, niż szeroka, dynamika na czwórkę z plusem, a separacja na piątkę.

Melodika BL30 MK3 - średnie kolumny

Kiki, do you love me... Drake - In My Feelings

Kolejna odmiana - kolumny tym razem generowały wycofany środek, ale za to piękne, miękkie, mocne tony niskie i mocną, lekko ocieploną górę pasma. Separacja bardzo dobra, dynamika również, scena dość szeroka i głęboka.

Moloko - Cannot Contain This

Gładkie, przyjemne, dobrze zbalansowane brzmienie, w którym nie dominują wyraźnie żadne pasma. Wszystko od dołu do góry jest wyraźne, lekko ocieplone, czyste, z dobrą separacją i szczegółowością.

Dirty Doering - Cape of Good Hope - Original Mix

Ten utwór lepsze wrażenie robi w dolnym i środkowym zakresie pasma. Góra cechuje się mniejszą mocą, więc pozostaje lekko z tyłu, ale dół jest świetny - mocny, miękki i dobrze kontrolowany. Brzmi doskonale nawet przy bardzo wysokiej głośności.

Iron Maiden - Afraid To Shoot Strangers (2015 remaster)

Tutaj docenić można przede wszystkim środek pasma. Separacja i czystość okazała się być lepsza niż przypuszczałem, ale ogólne brzmienie, przy wyższej głośności było nieco szorstkie. W zakresie tonów wysokich można było usłyszeć lekkie podbarwienia. Niekiedy bywały kłujące / ostre.

Cradle of Filth - Frost On Her Pillow

Przyznaję, że w ogólnym rozliczeniu na tych kolumnach lepsze wrażenie robi muzyka elektroniczna, ale ten utwór jest jednym z nielicznych wyjątków. Zarówno gitary, jak i perkusja oraz wokal są wyraźne, czytelne i dość dobrze odseparowane. Słychać braki w dociążeniu tonów niskich, ale do środka i góry nie mam zastrzeżeń. Jest po prostu bardzo dobrze. Przestrzeń określiłbym jako średnią.

Melodika BL30 MK3 - ocena

Podsumowanie

Melodika BL30 MK3 pokazały klasę, oferując brzmienie niesłychanie szczegółowe, czyste, prawdziwie imponujące w zakresie tonów średnich i wysokich. Zadziwiające jest również to jak dobrze kontrolowany jest dźwięk w całym zakresie.

Kolumny grają znakomicie nawet przy wysokiej głośności. Potrafią zaskoczyć również tonami niskimi, ale jest to bardzo uzależnione od samego utworu i rozmieszczenia kolumn w pomieszczeniu, a także miejsca w którym siedzimy. Nadają się świetnie do słuchania muzyki oraz oglądania filmów. W dużych pomieszczeniach spisują się najlepiej, bo oferują najbardziej przestrzenne brzmienie, ale nie zawiodą Was również w średniej wielkości pokojach.

BL30 MK3 prezentują poziom niemal równie wysoki jak kolumny Melodika BL40 MK3, z tym, że oferuję proporcjonalnie mniejszą moc i są mniej dociążone w zakresie tonów niskich. Nie zrozumcie mnie jednak źle - nie brakuje im w zasadzie niczego, po prostu ważne by potencjalny nabywca określił swoje wymagania. Jeśli macie duży pokój i chcecie w nim uzyskać potężny dźwięk, to kupcie BL40 MK3. Jeśli wystarczy Wam po prostu dobra moc, a ważniejsza jest ogólna jakość, szczególnie w górnych rejestrach, to w stu procentach polecam Wam kolumny Melodika BL30 MK3. To polski produkt, który potrafi wygrać rywalizację z wieloma uznanymi rywalami w podobnej cenie (1995 zł za dwie kolumny) i wymiarach.

Ocena końcowa:

 • imponująca jakość w tej kategorii cenowej
 • znakomita szczegółowość i czystość dźwięku
 • bardzo dobra dynamika i separacja
 • dość wysoka moc
 • grają świetnie nawet przy wysokiej głośności
 • 2,5-drożna konstrukcja
 • podłączenie na pojedynczą lub podwójną parę kabli
 • dobra jakość wykonania obudów
 • relatywnie niewielkie wymiary jak na kolumny podłogowe
 • 5 lat gwarancji
   
 • tony niskie mogłyby być nieco bardziej dociążone

Dobry ProduktSuper Jakość

94%

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wojtek_pl
  Patrząc na tytułowe zdjęcie zastanawiałem się, czemu chcą recenzować niebieską szafkę. I czemu szafka ma mieć "Solidne brzmienie"...
  4
 • avatar
  Kropeczka
  Budżetowe kolumienki.
  W tym przedziale cenowym wybór jest malutki - kilka pozycji. Można policzyć na palcach jednej reki.

  Natomiast melomani z 2000 zł - tylko używki w tej cenie. Dobry zakup i macie kolumny parę klas lepsze.
  1
 • avatar
  anarchist
  Hm... Ostatnio zepsuł mi się amplituner. Na wypadek gdyby naprawa nie miała by sensu to zrobiłem sobie wycenę tego czym bym to zastąpił. Wyszło by mi ok. 2000 PLN +/- 200PLN za używany amplituner i nowy zestaw 5 głośników + nowy subwoofer. I to byłby sprzęt lepszy jakościowo o większych możliwościach i nowocześniejszy od tego co mam obecnie. Na szczęście naprawiono za 70 PLN i nie będę zmieniał gdyż obecny zestaw mnie całkowicie zadowala. Jakość dźwięku jest git do tego system 5.1 i możliwość podpięcia kilku urządzeń. No i ten japiszon na twarzy jak się odpala film :)

  Konkluzja taka, że mając mniejsze wymagania (np. nie będąc melomanem) można być szczęśliwszym :)
 • avatar
  TimeShadow
  Jak te kolumny mają się do Dali Zensor 5 ? bo zastanawiam się nad nimi a te są sporo tańsze i też mają bax reflex z przodu czego właśnie mi trzeba.
 • avatar
  PcManiak
  A coś polecicie tańszego i również dobrego? zakupiłem nowe mieszkanie i planuje właśnie coś wstawić do telewizji jak i komputera.
 • avatar
  olo22
  ciekawe polecam posluchac pylony.cena co do jakosci bomba a brzemie rewelacja w wesji bialej polysk piekne i co wazne polskie.jarocin brawo.
 • avatar
  Emisariusz_
  A mógłby ktoś polecić jakiś wzmacniacz do tych kolumn ? najlepiej kompaktowy z bluetooth