Smartfony

Obudowa, jakość wykonania, akcesoria

przeczytasz w 3 min.

Wygląd oraz jakość wykonania

Motorola Moto X Style to smartfon elegancki i praktyczny. Szkło oraz metal wskazują na to, że mamy tutaj do czynienia z urządzeniem z klasy premium. Miękki, matowy tył jest przy okazji bardzo odporny na zarysowania.

Żałuję, że w Polsce wciąż nie jest dostępna funkcja Moto Maker, która pozwala na zaawansowaną personalizację m.in. poprzez dobranie kolorów poszczególnych elementów czy też zdecydowanie z jakiego materiału zostanie wykonany tył obudowy. Można wybierać z szerokiego wachlarza rodzajów drewna, skóry oraz tworzyw sztucznych.

Motorola Moto X Style - w ręce

Niestety, ale na półkach naszych sklepów znajdziemy jedynie dwie gotowe konfiguracje: białą ze złotą ramką oraz czarną z szarą ramką. Obie z nich są wyposażone w tył wykonany z miękkiego plastiku o karbowanej fakturze. Pomimo, że tworzywo użyte do wykonania tylnego panelu jest bardzo wysokiej jakości, praktyczne i przyjemne w dotyku, wygląda według mnie o wiele mniej ciekawie niż drewno bambusowe.

Motorola Moto X Style - aparat przedni

Wymiary obudowy to 153.9 x 76.2 x 11.1 mm a jej waga wynosi 178,8 g. Powiedzmy sobie wprost – Moto X Style nie jest ani lekkim, ani smukłym smartfonem. Pomimo tego smartfon o wiele lepiej leży w dłoni niż np. Samsung Galaxy S6 edge+. Jest po prostu lepiej wyprofilowana.

Motorola Moto X Style - tył

Delikatna krzywizna obudowy oraz miękka, chropowata faktura tylnego panelu zapewniają dobrą pewność chwytu, co jest kluczowe w tak dużym urządzeniu. Nawet gdy jesteśmy w ruchu zansa, że Moto X Style wypadnie nam z ręki jest naprawdę niewielka.

Wszystkie przyciski jakie zostały umieszczone na obudowie znajdziemy wzdłuż jej prawej krawędzi, co według mnie jest rozwiązaniem bardzo intuicyjnym. Dostęp do nich jest świetny zarówno gdy trzymamy telefon prawą jak również lewą ręką. Ich skok jest na tyle twardy, że raczej nie ma szans na to by wcisnąć je przypadkowo. W dodatku klawisz usypiania wyróżnia karbowana powierzchnia, co pozwala na łatwe odróżnienie go od podłużnego, gładkiego przycisku regulacji głośności.

Motorola Moto X Style - boki

Jeśli chodzi o praktyczność zastosowanych materiałów, w przypadku testowanego przezemnie modelu czarnego jest ona niezwykle wysoka. Mała jest szansa by jakikolwiek panel się porysował przy uważnym użytkowaniu. W przypadku modelu z białą klapką sytuacja może wyglądać nieco inaczej. Istnieje możliwość że tylni panel może się nieznacznie przebarwić od noszenia w kieszeni czy też ciemnym etui, co z pewnością niekorzystnie wpłynie na estetykę.

Tafla szkła pokrywająca cały front urządzenia to popularne szkło Gorilla Glass 3. Zapobiegnie ono przed drobnym zarysowaniem ekranu oraz znacząco poprawi komfort korzystania z „Motki” dzięki warstwie oleofobowej. W każdym z czterech rogów przedniego panelu znajdziemy porty podczerwieni, które współpracują z systemem aktywnych powiadomień na ekranie. Przednia kamerka o rozdzielczości 5 Mpx została wzbogacona o lampę LED składającą się z pojedynczej diody.

Motorola Moto X Style - przód

Zarówno pod jak i nad ekranem znajdziemy dwa podłużne otwory, równoległe do krawędzi wyświetlacza. Oba z nich kryją głośniki, które współpracują ze sobą w systemie stereo. Ich jakość jest całkiem niezła. Grają one czysto, choć są nieco ubogie w basy w porównaniu do pojedynczego przetwornika z Moto X Play. Nie są to z pewnością najlepsze głośniki stereo jakie znajdziemy w smartfonach, jednak plasują się one z całą pewnością w czołówce.

W przeciwieństwie do Moto X Play tylnego panelu nie da się zdemontować, tak więc nie ma możliwości jego łatwej wymiany oraz ewentualnego podłączenia akcesoriów w jego miejsce. Sloty na karty nano SIM oraz microSD znajdują się w małej wysuwanej tacce umieszczonej w górnej krawędzi urządzenia przy gnieździe słuchawkowym.

Ekran

Pod szkłem Gorilla Glass 3 kryje się duży, 5,7 calowy panel IPS LCD o rozdzielczości 1440 x 2560 pikseli, co przekłada się na bardzo wysoką gęstość ich upakowania wynoszącą 520 ppi. Szczegółowość obrazu jest na tyle duża, że nawet osoby o sokolim wzroku nie są w stanie zauważyć pojedynczych pikseli.

W porównaniu do Moto X Play, kolory są o wiele żywsze oraz bardziej nasycone. Widać też wyraźną różnicę w kontraście na korzyść Moto X Style. Głębia czerni jest dobra jak na panel IPS LCD (choć gorsza od AMOLED'a), a kąty widzenia bardzo szerokie. Maksymalny poziom luminacji w trybie manualnym dociera do poziomu około 580 cd/m2, co sprawia, że ekran ten sprawdzi się nieźle zarówno w zamkniętych pomieszczeniach jak również pod gołym niebem.

Motorola Moto X Style - górna krawędź

Akcesoria

Wraz z Moto X Style otrzymujemy ładowarkę Turbo Charger zgodną ze standardem firmy Qualcomm. Zintegrowany z nią kabel ma długość około 2 metrów. W pudełku znajdziemy również przeźroczysty ochraniacz na krawędzie smartfona, wykonany z twardego, przeźroczystego plastiku.