Smartfony

Jakość zdjęć oraz nagrań, podsumowanie

przeczytasz w 4 min.

Docieramy do elementu Moto X Style, który według mnie jest jego najlepszą wizytówką. Mowa to o kamerze głównej, która została oparta na sensorze Sony Exmor IMX230. Jego diagonalna to 1/2.4”, a rozmiar pojedynczego piksela wynosi 1.12 x 1.12 μm. Wykonuje on fotografie o maksymalnej rozdzielczości 5344x4008 pikseli (około 21,4 Mpx). Identyczny sensor światłoczuły, lecz w połączeniu z gorszą optyką i nieco mniej dopracowanym oprogramowaniem znajdziemy w tańszej Moto X Play.

zdjecie warta
Zdjęcia wykonane kamerką główną

Jakość zdjęć jest według mnie jedną z najlepszych jakie można obecnie znaleźć w smartfonach w ogóle. Pod względem jakości zdjęć dziennych Moto X Style dorównuje Samsungowi Galaxy S6 Edge+, a nawet go przewyższa. Największe różnice widać w szczegółowości obrazu. Zdjęcia z Moto X Style są mniej wyostrzone, bardziej naturalne i mniej odszumione. Wyglądają po prostu świetnie. W warunkach nocnych przegrywa jednak z Samsungiem, który zapewnia mniejsze szumy.

Bezpośrednie porównanie Moto X Style do Galaxy S6 edge+ w identycznych warunkach oświetleniowych. Tryb "Auto". Różnice w szczegółowości widoczne są przy pełnym powiększeniu (1:1).

zdjęcie liść Motorola Moto X StyleZdjęcie liść Samsung Galaxy S6 edge+
Porównanie jakości zdjęć
Motorola Moto X Style (po lewej), Samsung Galaxy edge+ (po prawej)

Galaxy S6 Edge+ za to wykonuje o wiele lepsze zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych m.in. dzięki stabilizacji optycznej oraz jaśniejszej optyce. Edge+ posiada również bardziej dopracowany tryb HDR. W praktyce fotografie wykonane oboma smartfonami są porównywalne.

zdjecie most rocha
Zdjęcie wykonane kamerką główną


zdjęcie most rocha hdr
Podobny kadr wykonany w trybie HDR

Podsumowując - fotografie wykonane Moto X Style są pełne szczegółów, ostre i niemal pozbawione artefaktów gdy robimy zdjęcia w dobrym świetle (np. słoneczny dzień). Wskazuje to na fakt, że sensor został bardzo dobrze oprogramowany. Odwzorowane kolory są autentyczne, a ich kontrast naturalny. Dobrze spisuje się również automatyczna ekspozycja – zdjęcia niezwykle rzadko wychodzą za ciemne lub przepalone.

foto makro Moto X Style
Zdjęcia makro wykonane kamerką główną

Aparat nieco gorzej sobie radzi w nocy. Fotografie w porównaniu do Galaxy S6 wychodzą wtedy nieco ciemniejsze, mniej szczegółowe oraz z większą ziarnistością oraz ilością szumów. Mimo wszystko w porównaniu do większości smartfonów są one naprawdę niezłe.

Motorola Moto X Style jesienne zdjęcie
Motorola Moto X Style zdjęcie wykonane kamerką główną
Zdjęcia wykonane kamerką główną

Tak samo jak w przypadku innych urządzeń od tego producenta, również w Moto X Style postawiono na prostotę wykonywania zdjęć. Rola użytkownika ogranicza się jedynie do jak najlepszego dobrania kadru, a aparat oraz jego oprogramowanie zadbają o resztę. Temu rozwiązaniu nie ma w praktyce czegokolwiek zarzucić, co potwierdzają zrobione tym smartfonem zdjęcia. Nawet najbardziej wymagające osoby będą zadowolone z fotografii wykonywanych przez tego smartfona.

Kamerka przednia

Fotografie przednie są niemalże identyczne jak w tańszej Moto X Play. Ich jakość jest zadowalająca jak na smartfona, jednak trochę im brakuje do tych wykonanych przez Honor 6 Plus. Ich maksymalna rozdzielczość to 2560 x 1920 px, czyli około 4,9 Mpx. Obraz jest wystarczająco szczegółowy, a brzegi jego kadru nie są znacząco rozmazane. W ciemniejszych miejscach widać niestety na nim lekką ziarnistość. Kamera ta została doposażona w diodę LED, która pozwoli wykonać dobre selfie nawet w zupełnej ciemności ;)

zdjecie wykonane kamerką przednią
Zdjęcia wykonane kamerką przednią

Jakość nagrań

Filmy wykonane kamerką główną można nagrywać maksymalnie w rozdzielczości 4K (3840x2160 pikseli). Nagrywany obraz poza drobnymi wyjątkami jest bardzo płynny. Tak samo jak w Moto X Play gubi on czasem niespodziewanie ostrość przy czym potrafi trochę klatkować. Szczegółowość obrazu stoi na bardzo wysokim poziomie. Oprogramowanie kamery nie zostawia na nagraniach wyraźnych artefaktów dopóki nie wykonamy ich w nocy lub naprawdę złych warunkach oświetleniowych. W porównaniu do Samsunga Galaxy S6 Edge+ można odczuć brak stabilizacji optycznej, przez co obraz kręcony „z ręki” nie jest wystarczająco stabilny.

Przedni sensor został doposażony w niezłą optykę przez co nagrywany obraz jest praktycznie w ogóle nie zdeformowany i bez oszpecających artefaktów. Można go z pełnym sukcesem używać do prostych nagrań lub wideokonferencji. Nagrania w ciemności ułatwia lampa LED.

Interfejs aparatu

interfejs aparatu Moto X Style
interfejs aparatu Moto X Style
Interfejs aparatu

Tradycyjnie dla Motoroli jest prosty i przejrzysty. Oprócz wyboru pomiędzy głównymi trybami nie mamy tutaj praktycznie żadnych skomplikowanych funkcji, gdyż oprogramowanie aparatu samo dba o to by fotografie wychodziły możliwie jak najlepsze.

Podsumowanie

Motorola Moto X Style

Motorola Moto X Style bez wątpienia może konkurować z innymi flagowcami dostępnymi na rynku. Bardzo dobry wyświetlacz, jeden z najlepszych aparatów, dobra wydajność oraz miejsce dla karty pamięci microSD w połączeniu z korzystną ceną sprawiają, że w cenie do ok. 2300 zł jest to jeden z najlepszych smartfonów jakie zaprezentowane zostały w 2015 roku. Z całą pewnością będzie atrakcyjny również w nadchodzącym, 2016 roku.

Motorola Moto X Style - dół

Nie jest on jednak aż tak przełomowym urządzeniem w ofercie Motoroli jak niezwykle udana Moto X Play. Dlaczego? Przede wszystkim poza znacznie lepszym aparatem oraz slotem na karty pamięci nie odczułem wyraźnego kontrastu pomiędzy Moto X 2014, z której korzystam na co dzień a Moto X Style. Różnicę tę natomiast zauważyłem po przesiadce na tańsza Moto X Play, która oprócz tych dwóch cech oferowała jeszcze genialny czas na pojedynczym ładowaniu.

Gorszą baterię w Moto X Style rekompensuje za to dodana do zestawu ładowarka Turbo Charger, która pozwala na niezwykle szybkie naładowanie smartfona (w 40 minut naładujemy go do około 70%).

Motorola Moto X Style

Czy według Was Motorola Moto X Style jest warta 2300 zł? Zostawcie wasze odpowiedzi w ankiecie poniżej oraz komentarzach.

Może Ciebie również zainteresować:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  adwell
  3
  A moto g 2014 nie ma stereo ? Owszem ma.
  • avatar
   sceri
   2
   Lubię Poznań :)
   • avatar
    -1
    "Moto X Style jest pierwszym smartfonem z serii Moto, który oferuje dwa głośniki główne w systemie stereo usytuowane na przeciwnych końcach wyświetlacza."

    Śmiem się z tym BARDZO mocno nie zgodzić. Pasowałoby sprawdzić taką informację zanim napiszę się recenzję.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     wole mi4c
     • avatar
      orbital
      0
      W tabelkach prównań powinniście robić 2 rzeczy:
      - pisać na jaką kartę SIM jest telefon, micro, nano inną?
      - sortować we wspólnym kierunku wpisy w "Dodatkowe funkcje"
      • avatar
       Franz
       0
       Aparat może niezły, ale algorytmy poprawiania jakości zdjęć do niczego, bo "przerabiają" to co widać w naturze na obraz, który wygląda jak kadr wycięty z filmu animowanego -
       widać to szczególnie na trawie na zdjęciu po obu brzegach Warty oraz na zdjęciu zrobionym w parku na tyłach urzędu miejskiego (trawa i bruk).
       Na zdjęciach te miejsca nie są rozmyte, nieostre, ale wyglądają jakby ktoś wyrenderował obraz tej trawy, czy bruku zza biurka i wkleił do zdjęcia.
       Niestety to nie pierwszy przykład tak działającego oprogramowania z jakim się zetknąłem.
       Takie zdjęcia nie będą dobrze wyglądać przy dużym powiększeniu.