Foto

Motorola One Zoom - zobacz jakie robi zdjęcia

przeczytasz w 7 min.

Aparaty na tylnej ściance - oglądamy świat z trzech różnych perspektyw za dnia

Wystarczyła jedna sesja, bym zrozumiał skąd biorą się takie rozbieżności w ocenie zdjęć z Motoroli One Zoom. Moje przekonanie, że należy je najpierw traktować jako zdjęcia o charakterze mobilnym, a potem doszukiwać się korzyści jest jak najbardziej słuszne.

Motorola One Zoom dłonie tryb manualny
Motorola One Zoom dłoń zdjęcia

Tym z aparatów, który ma najcięższe zadanie jest ultraszeroki kąt. Zdjęć z niego nie polecam do dokładnej analizy, jeśli chcecie mieć wycinek kadru, to po to mamy aparat podstawowy i optyczny zoom x3. To co wykona aparat o ultraszerokim polu widzenia należy oglądać w całości bez powiększania.

Motorola One Zoom przykład ultraszeroki kąt
Motorola One Zoom przykład ultraszeroki kąt 2
Motorola One Zoom przykład ultraszeroki kąt 3

Gdy przejdziemy do zdjęć z aparatu głównego czyli 48 Mpix, ale w praktycie 12 Mpix o jeden Mpix mniej niż ultraszerokokątny, zaczyna się prawdziwa zabawa. Tym co sprawia część opinii jest niepochlebna jest miękkość ujęć (na przekór mocnemu wyostrzaniu) oraz porcelanowo-akwarelowy charakter oddania kontrastów i kolorów widoczny gdy przejdziemy do skali 1:1.

Motorola One Zoom przykład normalny kąt
Motorola One Zoom przykład normalny kąt
Motorola One Zoom przykład normalny kąt

To nie służy zdjęciom, gdyż powiększając je nie dostajemy dużo więcej, ale też nie oznacza to, że detali na zdjęciach brak. Wręcz przeciwnie, zdjęcia wyświetlone w całości będą cieszyć nasze oczy ich bogactwem podobnie jak kolorami. Plusem jest także jednolita dobra jakość na powierzchni całego kadru. I dlatego pozytywnych opinii pod adresem Motoroli One Zoom nie brakuje.

Motorola One Zoom przykład detale

Dlaczego tak się dzieje? Oprogramowanie stara się zmaksymalizować kompresję, czyli uzyskać niewielką objętość pliku JPEG, przy zachowaniu dużej szczegółowości. Ta kompresja czasem może wypaść wyjątkowo dobrze i nie jest to rzadkością.

Jest jak wspomniałem też rozdzielczość zapisu 8 Mpix. Ujęcia w tej rozdzielczości mogą prezentować się lepiej niż przy 12 Mpix, ale dużo zależy od typu fotografowanej sceny i oświetlenia. Nie ma tu reguły.

Ostatni z aparatów to teleobiektyw. To ten aparat sprawia, że Motorola One Zoom jest wyjątkowo uniwersalnym fotosmartfonem i zasługuje na pochwałę. Spore zbliżenie skutkuje większą liczbą detali, a to sprawia że podobnego charakteru obróbka co w głównym aparacie daje nam istotnie wyższej jakości obrazy. Jednak należy uważać ze zdjęciami o zmroku i później - wtedy nie jest zawsze różowo.

Motorola One Zoom przykład teleobiektyw
Motorola One Zoom przykład teleobiektyw 2
Motorola One Zoom przykład teleobiektyw 3

Przydatna okazuje się też optyczna stabilizacja obrazu, która działa tu bardzo sprawnie. I w końcu, zdjęcia z teleobiektywu cechuje trochę mniejszy kontrast niż z głównego aparatu i ultraszerokokątnego, poprawniejsza ekspozycja, a to również wpływa na postrzeganie ich z lepszej perspektywy.

A co dzieje się nocą

Intensywna obróbka zdjęć i mocne wyostrzanie przy jednoczesnej miękkości, z którym mieliśmy do czynienia za dnia, w przypadku zdjęć nocnych sprawdza skutkuje niezłymi rezultatami w głównym aparacie. Ultraszeroki kąt i teleobiektyw już nie radzą sobie tak dobrze. Nie nazwę Motoroli One Zoom mistrzem zdjęć nocnych, ale też daleki jestem od przeciwnej oceny.

A to oznacza, że fotografować nocą z pomocą Motoroli One Zoom warto jak najbardziej. Poniższe przykłady (po lewej tryb nocny, po prawej tryb zwykły) powinny wystarczyć za każde niewypowiedziane tu słowo i wskazać ewentualne problemy (najwięcej sprawiają silne źródła światła). W dedykowanym trybie nocnym całą robotę wykonuje główny moduł aparatu - dwa pozostałe nie są aktywne.

Motorola One Zoom przykład tryb nocny 1 Motorola One Zoom przykład nocne 1
Motorola One Zoom przykład tryb nocny 2 Motorola One Zoom przykład tryb nocne 2

Aparat selfie - mocny atut smartfona

Zdjęcia selfie to jeden z częściej wykonywanych typów zdjęć smartfonami, do których stosuje się dedykowany aparat. Ten umieszczony z przodu podobnie jak aparat główny na tylnej ściance stosuje łączenie pikseli. I zamiast 25 Mpix dostajemy 6 Mpix zdjęcie. Co ciekawe, możemy tu skorzystać z trybu zapisu RAW, co w przypadku przedniej kamery jest rzadkością.

Motorola One Zoom przykład selfie Motorola One Zoom przykład tryb selfie rozmyte tło
Zdjęcie bez i z rozmytym tłem 

Od zdjęć selfie nie oczekujemy zwykle wiele poza ostrością i brakiem niepotrzebnych prześwietleń. Motorola One Zoom daje nam nie tylko to. Dostajemy dobrze prezentujące się zdjęcia, które możemy wzbogacić o efekty rozmycia tła i różne warianty oświetlenia. Można także podkreślić twarz kolorem pozostawiając całe tło w odcieniach szarości.

Motorola One Zoom selfie efekt 1 Motorola One Zoom selfie efekt 2
Motorola One Zoom selfie efekt 3 Motorola One Zoom selfie efekt 4

Zapis w formacie JPEG, szczególnie gdy zastosujemy dodatkowe efekty, ma swoją cenę. Autoportrety cechuje znaczna miękkość, nie tylko drugiego planu, i z tym trzeba się pogodzić jeśli zechcemy przenieść takie zdjęcie na papier lub wyświetlić w megaformacie. Ale w mobilnej i społecznościowej komunikacji sprawdzą się znakomicie.

Motorola One Zoom przykład porównanie RAW JPEG selfie

Z kolei sięgając po tryb zapisu RAW, o czym piszę poniżej, możemy przeżyć mały szok. Powyżej różnice pomiędzy plikiem JPEG prosto z przedniego aparatu i JPEG wywołanym z DNG. Zdjęcie wykonano nocą w ciemnym pokoju przy tylnym świetle lampki. Widząc jak świetne zdjęcia potrafi zrobić aparat selfie w Motorola One Zoom, gdy nie ogranicza go kompresja i wymóg niewielkiego wynikowego pliku. Plik JPEG z DNG jest około 3 razy większy rozmiarem w MB niż domyślny JPEG.

Zaskakujący tryb RAW pokazuje, że Motorola One Zoom potrafi więcej niż nam się wydaje

Kilka lat temu fotografowanie w formacie RAW było receptą na poprawienie osiągów aparatów smartfona, ale potem w dobie rozwoju wszelakich funkcji i trybów fotografowania w ciężkich warunkach oświetleniowych korzystanie ze zdjęć DNG straciło sens.

A raczej przestało być porządnie traktowane przez programistów. W innych smartfonach z serii One nawet nie pojawiła się opcja zapisu RAW. W Motoroli One Zoom ten tryb jest dostępny i jak się okazuje jest on zaskakująco bardzo przydatny.

Motorola One Zoom przykład tryb RAW interfejs

Poniżej mamy dwa wycinki ze zdjęć z głównego aparatu w formacie JPEG i DNG. Ten drugi plik został wywołany w Adobe Camera Raw. Poprawiłem w nim nasycenie kolorów i kontrast, odzyskałem światła, ale nie zmieniałem nic innego co wpływa na szczegóły. Efekt robi niesamowite wrażenie. I to w przypadku każdego z aparatów - nie tylko głównego. Scenka była fotografowana w szary pochmurny dzień.

Motorola One Zoom porównanie RAW JPEG 1
Motorola One Zoom porównanie RAW JPEG 2

Wywołany przykładowy plik DNG zawiera znacznie więcej szczegółów niż zdjęcia zapisane w formacie JPEG. Dostajemy zdjęcie, które wyróżnia się szerokim zakresem dynamicznym i pozbawione jest artefaktów silnej kompresji. To co w standardowym formacie JPEG trzeba wydobywać, często z mizernym skutkiem, stosując HDR, mieści się tak naprawdę w danych pliku DNG.

Oczywiście zdjęcie JPEG wywołane z DNG ma charakterystyczny szumek-kaszkę, który laika będzie irytował, ale to już taka natura zdjęć ze smartfonowych sensorów. Efekt maskowany przy zapisie w formacie JPEG kosztem znaczącego pogorszenia detaliczności obrazu (przykładowe zdjęcie poniżej wykonano z jadącego samochodu).

Motorola One Zoom porównanie detale RAW JPEG

Ogromnej różnicy na korzyść formatu DNG nie zauważymy podczas zwykłego użytkowania aparatów Motorola One Zoom, ale gdy przejdziemy do dokładniejszej analizy a także oglądania wycinków kadru w powiększeniu docenimy ten tryb zapisu.

Zdjęcia w formacie RAW zapiszemy w każdym z aparatów, nawet korzystając z przedniego

Co z tego wynika? Aparaty Motorola One Zoom mają bardzo duży potencjał, który hamuje domyślny zapis w JPEG. Nie jest to nic zaskakującego, takie same różnice dostrzeżemy we flagowcach innych firm. Dostajemy też pewność, że w razie potrzeby i w miarę naszych umiejętności da się wyciągnąć z Motorola One Zoom dużo więcej niż osiągamy w pośpiechu na co dzień.

Wniosek ostateczny - Motorola One Zoom to dobry fotosmartfon

Każdy producent stara się przedstawić swój produkt w najlepszym świetle. Padają słowa, że to my jesteśmy najlepsi, my stosujemy najlepsze technologie i oprogramowanie, jesteśmy najbardziej postępowi. Lecz dobrze jest także umieć obiektywnie ocenić swój potencjał i zająć odpowiednie miejsce w szeregu.

Motrola One Zoom smartfon

Motorola One Zoom to pierwszy smartfon fotograficzny tego typu w ofercie tego producenta i skory jestem mu wybaczyć wiele. Ale czy w ogóle jest to konieczne? Obawiałem się, że niezbyt przychylne opinie są w pełni uzasadnione. Rozumiem ich źródło, ale uważam że Motorola zasługuje na szansę jako dobry fotosmartfon. Jeśli ją dostanie to będziemy zadowoleni - z naciskiem na zdjęcia z głównego aparatu, tele oraz autoportrety. A jeśli jeszcze sięgniemy po tryb RAW to sami widzieliście. Dużo może dać także aktualizacja oprogramowania, której wyczekuję.

Fotograficznie Motorola One Zoom potrafi więcej niż widać na pierwszy rzut oka

Motorola One Zoom to bowiem smartfon, który fotograficznie potrafi więcej niż chce pokazać w trybie Auto. Pisząc tak odnoszę się do ogromnego zysku w przypadku fotografowania w formacie DNG i późniejszego wywoływania zdjęć do formatu JPEG. Efekty potrafią być bardzo dobre. Zdaję sobie sprawę, że tryb RAW nie jest dla każdego, ale dobrze wiedzieć jak wysoko możemy w razie czego mierzyć.

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  anemusek
  -1
  Tylko to totalnie bez sensu. Jak bawimy się w wywoływanie i obrabianie rawów to i tak wybierzemy aparat, a nie smartfon. Do tego to mulenie jak nie w motoroli i na dokładkę wszystkie inne przywary motoroli zostają dalej.
  • avatar
   pawluto
   -1
   Raw w telefonie to zupełnie niepotrzebna rzecz - Ciekawe ile takie zdjęcie zajmuje pamięci ?!?
   Co nie zmienia że całkiem fajny telefon z dobrą funkcją robienia zdjęć.
   Trzyma w kieszeni...wyciągam...robię fotę ...chowam...do tego nadaje się znakomicie.
   Ale do zdjęć z wakacyjnych wyjazdów zdecydowanie wole zwykły aparat.
   • avatar
    AlienT
    -1
    ten telefon robi gorsze zdjecia od htc u11 ktorego mam juz prawie 3 lata
    • avatar
     KAZDAN63
     0
     SDM675 za 1799 zł ?! To trzeba by rano wstając nie widzieć się z własnym rozumem !
     • avatar
      pioterro77
      0
      no jak dla mnie robi bardzo ładne zdjecia i w dzien jak i w nocy no i nie jest z wyzszej polki wiec jak ktos chce dobry aparat to nie trzeba za nia placic 3 tysiace