Płyty główne

Podsumowanie

z dnia 14-05-2014

MSI Z97 MPower MAX AC to propozycja dla entuzjastów i overclockerów, którzy planują przesiadkę na nową platformę LGA 1150 – obsługującą zarówno obecne procesory Haswell i Haswell Refresh, jak i nadchodzące Broadwell. Płyta została wyposażona w wydajną sekcję zasilania z masywnym chłodzeniem (do którego można podpiąć system chłodzenia cieczą), dopracowany Click BIOS 4, a także szereg funkcji ułatwiających podkręcanie – przyciski i przełączniki, punkty pomiarowe napięć zasilających, a także przycisk aktywujący automatyczne przyspieszanie podzespołów OC Genie 4. Overclockerzy – zarówno ci mniej doświadczeni, jak i lubiący zabawy z ciekłym azotem – powinni być więc zadowoleni.

Producent wyposażył płytę w cztery banki pamięci, które obsługują moduły DDR3 o taktowaniu sięgającym nawet 3300 MHz. Dla dysków i napędów udostępniono osiem gniazd SATA 6 Gb/s i jedno M.2 (z obsługą nośników 2242, 2260 i 2280), natomiast dla kart rozszerzeń cztery PCI-Express 2.0 x1 i trzy PCI-Express 3.0 x16. Oczywiście nie zapomniano o możliwości połączenia kilku kart graficznych w trybie 2-way/Quad SLI lub AMD 2-way/3-way/Quad CrossFireX. Płyta sprawdzi się zatem nawet jako podstawa wydajnej konfiguracji sprzętowej. Szkoda tylko, że zabrakło złącza SATA Express.

Model Z97 MPower MAX AC został wyceniony na 929 złotych, a więc już całkiem wysoko jak na płytę główną z podstawką LGA 1150. Jeżeli zwykła płyta Wam nie wystarcza i dysponujecie odpowiednio zasobnym portfelem, to warto rozważyć tę propozycję. Dla niektórych może być to jednak kwota zaporowa, a w takim przypadku można jeszcze zastanowić się nad uboższą wersją Z97 MPower, którą można kupić za około 200 złotych mniej.

  Opinia redakcji
  plusy:
obsługa procesorów Intel Haswell, Haswell Refresh i Broadwell
funkcje ułatwiające podkręcanie
wydajne chłodzenie sekcji zasilania z blokiem wodnym
efektowne wzornictwo
odnowiony Click BIOS 4
obsługa pamięci DDR3-3300
osiem gniazd SATA 6 Gb/s
gniazdo M.2 z obsługą nośników 2242, 2260 i 2280
dwie kości BIOS
osiem portów USB 3.0 na tylnym panelu + cztery do wyprowadzenia
wysokiej jakości układ dźwiękowy Audio Boost
karta Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac z Bluetooh 3.0/4.0
bogate wyposażenie
  minusy:
brak gniazda SATA Expres
trochę zbyt wysoka cena
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok 819 zł
marketplace

Komentarze

24
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Metro: Last Light ;)
  Zaloguj się
 • avatar
  Z natury technicznej to pewnie by obsłużyły tylko intelowi może to nie być na ręke bo nie ma impulsu do przesiadania się na Z97.
  Zaloguj się
 • avatar
  Skapiec.pl Prawde ci powie
 • avatar
  Kolejna premiera super plyty za super kase Odnosze wrazenie ze na rynku nie ma jusz premier modeli celujacych w rynek wydajnych plyt z przyzwoita cena a sa takie nadaja sie nawet do podkrecania!! i nie kosztuja prawie calej wyplaty Kowalskiego
 • avatar
  Brakuje tylko maskownicy na I/O do pełni szczęścia.
  Zaloguj się
 • avatar
  Tzn. jak się podkręca? Z tego artykułu dowiedziałem się tylko o progach automatycznego OC. Zmienił się autor, ale widzę że braki co do treści nadal pozostały.

  Zresztą to bardziej rzut okiem na płytę niż jej test.
 • avatar
  MSI Z87 Xpower obsłuży Broadwelle, czy z natury technicznej nie?
  Zaloguj się
 • avatar
  Czy jest możliwość dynamicznej zmiany napięcia za pomocą funkcji "offset"?
  Pytam, bo w modelach opartych o chipset Z77 takiej funkcji niestety nie uświadczyliśmy, co moim zdaniem było i jest lekkim minusem.
  Zaloguj się
 • avatar
  W podsumowaniu "Model Z97 MPower MAX AC został wyceniony na 929 złotych"
  W opinii redakcji: "Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok 819 zł"

  Dzień publikacji dzisiaj tj. 14.05.2014

  To jak to w końcu z oceną płyty i jej ceny jest. Cena przez kilka godzin zmieniła się o 110 pln?
 • avatar
  Dlaczego nie robią płyt z przynajmniej dwoma pełnymi elektrycznie PCIe x16? Na płytach pojawiają się już dodatkowe wtyczki do zasiania większej ilości kart a nie da się w pełni dwóch wykorzystać (wiem, że różnice między x16 a x8 są prawie żadne ale jednak za taką kasę to powinno być dostępne).
  Zaloguj się
 • avatar
  Jak nie ma prawie roznicy to po kija to stosowac? 2 ftps w grze wiecej Ladne kolorki i ladne radiatory sie lepiej sprzedaja Malolat strzeli sobie bude z okienkiem doda pare lampek i wymiata na dzielnicy i w piaskownicy
 • avatar
  Brakuje mi informacji o Delid Die Guard.
  Zaloguj się
 • avatar
  Nie wiem skąd wy bierzecie te ceny na tech planet MSI Z97 MPOWER Intel Z97 LGA1150 kosztuje 611 zł a wy piszecie że 729 to jest ponad sto złotych różnicy.