Internet

Hypem

przeczytasz w 2 min.

Trochę inne podejście do serwisu oferującego muzykę online. Hypem.com zbiera informacje o muzyce z blogów.  Pomysł narodził się w 2005 roku, obecnie nadal działa i ma się dobrze.  Specjalne roboty przeglądają setki blogów -  jeżeli w poście znajduje się odnośnik do pliku MP3, jest on dodawany do bazy Hypem wraz z odsyłaczem do bloga. Niestety cała strona jak i blogi nie są dostępne w języku polskim.


Strona główna serwisu Hypem

Witryna do najpiękniejszych nie należy, do tego w niektórych częściach strony treść jest słabo ułożona. Wiele elementów umiejscowionych jeden pod drugim wymaga mozolnego przewijania strony. Nasze konto możemy połączyć z kontem w Last.fm lub Twitter i powiadamiać znajomych o swoich działaniach. Dodatkowo w łatwy sposób odnajdziemy osoby, których profile śledzimy na Twitterze.


Lista blogów zawierająca utwór danego wykonawcy

Korzystanie z serwisu jest proste. Wpisujemy nazwę wykonawcy i dostajemy wyniki na jakich blogach znajdują się utwory. Hypem pozwala na podstawowe sortowanie oraz wyświetla ile osób lubi daną pozycję. Możemy słuchać pojedynczej piosenki lub wybrać opcję pozwalającą na odtwarzanie wszystkich wyszukanych pozycji. Dostępna opcja "ulubione" pozwala zapisać utwory, które nam opowiadają. Później bez problemu wrócimy do nich korzystając z opcji "my songs". Brakuje niestety opcji "playlista". Nie możemy tworzyć zbiorów np. dzieł jednego wykonawcy, którego lubimy. Do dyspozycji mamy jedynie subskrypcje, które nie spełniają zadań playlist. Polega to na śledzeniu wszystkich wpisów na blogach, które zawierają dany zwrot (np. nazwę artysty). Dodanie kilku subskrypcji powoduje wyświetlenie listy kilkuset pozycji.


Odtwarzacz jest prosty i czytelny

Odtwarzacz zawsze wyświetla się na dole strony. Zawiera trzy standardowe przyciski "poprzedni", "następny", "stop/play", dodatkowo mamy opcję pozwalającą na dodanie utworu do ulubionych. Po prawej stronie od tytułu znajdziemy odnośnik do wpisu poświęconego danej piosence. Blog otwiera się w nowym oknie, dlatego nie musimy przerywać słuchania. Baza utworów jest bardzo duża, znajdziemy tam zarówno znanych artystów, jak i amatorów. Wiele z nich jest w wersji remiks - osoby, które nie przepadają za przerobionymi utworami mogą skorzystać z filtrowania i wyświetlić wyłącznie oryginalne pozycje. Wielbiciele polskiej twórczości będą mieli problemy ze znalezieniem czegoś dla siebie - baza tych utworów jest bardzo skromna.

Dodawanie subskrypcji

Subskrypcja polega na śledzeniu danych słów lub zwrotów, mogą to być np. nazwy wykonawców lub utworów. Później w łatwy sposób monitorujemy blogi, na których zdefiniowane wcześniej słowa występują. Podczas korzystania z wyników wyszukiwania po prawej stronie znajduje się opcja "subscribe", po wybraniu śledzimy zwrot wpisany wcześniej w wyszukiwarkę.


Funkcja subskrypcji nie zastępuje niestety playlist

Później z menu musimy wybrać my profile -> my subscriptions, aby zobaczyć wszystkie wpisy pasujące do naszych subskrypcji. Należy pamiętać, że ta funkcja nie działa jak playlisty, tutaj nie możemy ręcznie decydować co ma się znaleźć na liście. Śledzenie wielu zwrotów powoduje wyświetlenie kilku tysięcy pozycji.

Serwis dostępny pod adresem: hypem.com