Karty graficzne

Gigabyte GeForce GTX 590

przeczytasz w 2 min.

Gigabyte GeForce GTX 590

Specyfikacja karty w programie GPU-Z:

Zobacz zdjęcia karty:

Gigabyte GeForce GTX 590

 

Gigabyte GeForce GTX 590

Gigabyte GeForce GTX 590

Gigabyte GeForce GTX 590

Parametry pracy i temperatura podczas obciążenia:

 

Parametry karty po OC

W tej chwili GeForce GTX 590 jest najszybszą kartą graficzną „zielonych”. Jedynym konkurentem dla tego dwurdzeniowego potwora jest Radeon 6990. W nasze ręce trafił egzemplarz wyprodukowany przez firmę Gigabyte w dość nietypowym zestawie, o którym więcej już za chwilę. Częstotliwość taktowania opisywanego akceleratora wynosiła 607/854 MHz. Każdy z dwóch rdzeni graficznych ma przydzielone po 1536 MB pamięci GDDR5-384 bit.

Zawartość pudełka:

 • karta graficzna
 • instrukcja obsługi
 • sterowniki
 • przejściówka Dvi->D-Sub
 • przejściówka mini-Display Port->Display Port
 • dwa przewody zasilające molex->8-pin
 • myszka Gigabyte M8000 Xtreme

Całość znajdowała się nie w typowym kartonowym pudełku, a w plastikowej skrzynce! Zamykana na zatrzaski przypominała nam skrzynkę z narzędziami. Oprócz tego producent tą wersję karty wyposaża w myszkę Gigabyte M8000 Xtreme. Więcej na jej temat możecie przeczytać w mini recenzjach.

Dołączenie gryzonia do akceleratora graficznego wydaje nam się świetnym pomysłem. Nie dość, że stajemy się posiadaczem jednej z najszybszych kart na świecie, to jeszcze otrzymujemy dobrej jakości mysz, która sprawdzi się w każdej strzelance (FPP), albo strategii (RTS).

Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 590 wykorzystuje referencyjny układ Nvidii. Ta „dwurdzeniówka” jest stosunkowo niewielka – mierzy ok. 28 cm długości, a na środku ma grubość zaledwie 3 cm (przy śledziu: 4 cm).

Duża wydajność układu graficznego zwykle wiąże się z ogromnymi ilościami wydzielanego ciepła i głośnej pracy wentylatora. W przypadku dwurdzeniowych kart nie spotkaliśmy się jeszcze z bardzo cichym wentylatorem.

Dzięki zastosowaniu dwóch komór parowych, które bezpośrednio odbierają ciepło z rdzeni i aluminiowych radiatorów, wentylator nie musi osiągać dużych prędkości obrotowych aby schłodzić akcelerator. Nie zapomniano o 10-fazowej sekcji zasilania, na której znalazł się płaski, wykonany z aluminium radiator. Ciepłe powietrze częściowo jest wyrzucane przez śledź karty graficznej na zewnątrz komputera.

Kultura pracy chłodzenia jest do zaakceptowania. W czasie grania zupełnie zapominamy o generowanym przez wentylator szumie powietrza. Temperatura rdzeni graficznych pod obciążeniem wynosiła ok. 87 stopni C.Dostępne złącza na karcie graficznej:

 • 3x DVI
 • mini-Display Port
 • SLI
 • 2x 8-pin (zasilanie)


Chłodzenie z bliska

Podkręcanie Gigabyte GeForce GTX 590

Akcelerator nie miał dużego zapasu mocy. Rdzeń podkręciliśmy do 650 MHz, natomiast pamięć operacyjną do 926 MHz – standard to 608/854 MHz (rdzeń/pamięć).

 

 Ocena: Gigabyte GeForce GTX 590
 plusy:
Świetna wydajność
Stosunkowo niewielki pobór energii w trybie 2D
Cicha praca chłodzenia w trybie 2D
Jakość wykonania
Myszka Gigabyte M8000 Xtreme w prezencie
 minusy:
Pobór energii w trybie 3D
Praca chłodzenia w trybie 3D
W niektórych grach mogą zdarzać się spadki kl./s
Słabe właściwości w podkręcaniu
Wysokie temperatury pracy
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 2690 zł