Karty graficzne

Porównanie jakości obrazu

przeczytasz w 3 min.

Dla większości graczy komputerowych liczy się wydajność. W testach przedstawiamy słupki z liczbą wyświetlanych klatek na sekundę. A co z jakością wyświetlanego obrazu? Czy karty graficzne Radeon generują inną jakość grafiki niż GeForce? Sprawdziliśmy to w kilku wybranych grach.

UWAGA: W celu doszukania się jakichkolwiek różnic sugerujemy ściągnięcie obrazów na dysk i porównywanie ich w przeglądarce. Ustawienia detali graficznych identyczne, jak podczas przeprowadzania pomiarów wydajności (więcej tutaj).

Z lewej strony Radeon, z prawej GeForce.

Arcania: Gothic 4

W Arcanii porównywaliśmy oddanie szczegółowości grafiki, zwłaszcza tekstur na podłożu, dachach budynków i ścianach. Nie widać różnic, według nas grafika jest porównywalna na obu akceleratorach.

BattleField: Bad Company 2

Patrzymy i patrzymy, i różnic nie widzimy. Szczegółowość, oddanie kolorów jest identyczne.

Crysis

Od razu widać dużo gorszą jakość tekstur pokrywających góry w oddali na GeForce. Różnice są kolosalne. Oprócz tego piaszczysty brzeg znajdujący się w lewej części obrazka (tuż przy pomoście) ma mniej szczegółów, niż ta sama scena wyświetlona na Radeonie. Natomiast tafla wody wygląda lepiej na akceleratorze „zielonych” – ma znacznie więcej detali i jest mniej rozmyta.

Crysis 2

Porównując dwa powyższe obrazy jesteśmy skłonni przyznać punkt dla układu graficznego Radeon. Według nas wyświetlany obraz na tej karcie ma lepszej jakości tekstury. Szczegółów należy doszukać się już na rękawiczce głównego bohatera, pistolecie, a następnie na chodniku leżącym po lewej stronie (tuż przy latarni). Podobnie jest w miejscu celownika.

Dirt 3

W przypadku gry Dirt 3 nie doszukaliśmy się gorszej jakości obrazu na którejś z dwóch kart graficznych. Wpadło nam natomiast w oko jakby lepsze wygładzanie krawędzi na GeForce. Zwróćcie uwagę na prawy słupek z reklamą paliw BP Ultimate. Krawędzie żółtego materiału są nieco lepiej wygładzone na układzie graficznym „zielonych”.

Metro 2033

Nie udało się zrobić zrzutu z identycznej perspektywy, niemniej jednak i tak różnice dostrzegalne są gołym okiem. Obraz na Radeonie wydaje się "żyletą" w porównaniu do tego, co przedstawia karta GeForce. Wygląda to tak, jakby układ graficzny „zielonych” miał włączony blur, czy inny rodzaj rozmycia. Podłoga, ściany, żyrandol i postacie są nieostre i jakby mniej szczegółowe.

Przypominamy, że ustawienia graficzne dla obu kart były takie same.

Shogun 2

Cienie, jakość tekstur – identyczne na obu akceleratorach.

Stalker

Poza lekko ciemniejszym obrazem na GeForce nie doszukaliśmy się gorszej jakości grafiki na którymkolwiek układzie. Jedyne co się rzuca w oczy, to ciemniejsza plama na GeForce, tuż przy oknie ceglastego budynku.

Wnioski:

W ogólnym rozrachunku częściej można było się przyczepić do obrazu wyświetlanego na karcie graficznej GeForce. Znacznie gorsza jakość tekstur w Crysis i Metro 2033 jest nie do przyjęcia.