Smartfony

Nokia 7.1 - zdjęcia, filmy, podsumowanie

przeczytasz w 6 min.

Nokia 7.1 - fotograficznie, teoretycznie

Każda Nokia, która pojawia się na rynku budzi we mnie nadzieję na dobre, a nawet bardzo dobre zdjęcia. I to nawet w przypadku średniaka, a Nokia 7.1 takim średniakiem jest. Ze względu na cenę nawet takim, który powinien nam zaoferować świetne osiągi.

W smartfonie na tylnej ściance znalazły się dwa aparaty. Pierwszy o rozdzielczości 12 Mpix i całkiem sporym rozmiarze piksela 1,28 um daje nadzieje na miłe w odbiorze zdjęcia. Obiektyw ma jasność f/1,8 co dziś nie jest czymś wyjątkowym, ale też jest na tyle jasny by zdjęcia nocne wypadały lepiej niż przeciętna. Logo ZEISS według producenta nie jest tylko symbolem, ale tez odzwierciedla zastosowanie dedykowanych elementów oprogramowania, które mają wyciągnąć z obrazu to co najlepsze. Brzmi to zachęcająco, ale praktyka pokaże co faktycznie ZEISS w tym przypadku oznacza.

Nokia 7.1 aparaty tylne

Druga monochromatyczna kamera o rozdzielczości 5 Mpix wykorzystywana jest do uzyskania efektu rozmycia tła przy portretach oraz jako źródło dodatkowych informacji przy fotografii HDR (Nokia jak się przekonacie ma dobrze działający tryb Auto HDR). Lampa błyskowa LED wykorzystuje układ podwójnego źródła światła dla lepszego zbalansowania barw - technika również powszechnie obecnie stosowana.

Nokia 7.1 przedni aparat

A czego spodziewać się możemy z przodu? Kamery 8 Mpix z obiektywem o jasności f/2.0 i szerokim polem widzenia (odpowiednik 24 mm obiektywu).

Nokia 7.1 - aplikacja aparatu

Rodzina Android One to smartfony, które cechuje niezmodyfikowany system Android. Jednak jedna aplikacja zawsze zasługuje na coś więcej, gdyż służy obsłudze najbardziej wyróżniającego smartfony elementu - aparatu cyfrowego.

Wizualnie aplikacja aparatu nie odstaje od tego co dostajemy we flagowych fotosmartfonach, a parę rozwiązań jest nawet lepszych (jak przełączenie pomiędzy trybem Zdjęcie i Pro). Zapewnia dobrą ergonomię użytkowania i łatwy dostęp do wszystkich funkcji (ich piktogramy wyświetlane są kontekstowo) i trybów fotografowania bezpośrednio z głównego ekranu aparatu.

Nokia 7.1 zdjęcie

Tryb z ręcznymi ustawieniami ekspozycji jest przydatny choć zakres ustawień jest ograniczony przy czasie ekspozycji, który możemy regulować od 1/500 do jedynie 4 sekund.

Nokia 7.1 tryb pro

Nokia 7.1 tryb pro

Funkcją, która może się przydać jest tryb DualSight. Nie jest to nic oryginalnego, ale nie każdy smartfon z ma tę funkcję w menu aparatu. DualSight pozwala połączyć zdjęcia z przedniej i tylnej kamery - zdjęcia mogą być umieszczone obok siebie lub jedno z nich jest wstawką.

Nokia dysponuje też technologią SI podobnie jak wiele dzisiejszych smartfonów. Niestety (a może wręcz przeciwnie) wykrywanie scen przez SI aktywuje się sporadycznie (mogą to zmienić przyszłe aktualizacje oprogramowania).

Nokia 7.1 - fotograficznie, w praktyce

Rozdzielczość 12 Mpix wystarczy by uzyskać ciekawe, ale tez bardzo dobre jakościowo zdjęcia. W praktyce dostajemy zdjęcia, które istotnie wyróżniają się ostrością i przyjemną kolorystyką. Obiekty na zdjęciach po powiększeniu wydają się co prawda puszyste, ale i tak muszę pochwalić Nokię (a być może Zeissa) za dobrą ścieżkę obróbki obrazu, która bardzo dobrze ukrywa niedociągnięcia.

Nokia 7.1 droga

Nokia 7.1 kwiaty

Nokia 7.1 budynki

Bo zdjęcia z Nokii 7.1 mogą się podobać, ale detaliczne oko zauważy na powiększeniu, i to nie tylko w 100%, że receptą na wywołanie efektu wow (bo i tak można powiedzieć o niektórych zdjęciach) jest agresywne wyostrzanie obrazu i podkreślanie kontrastów (jasność jak i kolory). Taka strategia sprawdza się, gdy na zdjęciu jest sporo gładkich powierzchni, linii i krzywych, które chętnie poddają się wyostrzaniu. Dobry obraz dopełnia brak wad optyki na brzegach kadru.

Osoby, które nie wdają się w detale w przypadku zdjęć za dnia (w słońcu jak i w pochmurny dzień) będą co najmniej zadowolone i postawią znak równości pomiędzy zdjęciami z Nokii czy Pocophone F1. Mimo to nie uciekniemy przed faktem, że materiał wyjściowy nie grzeszy najwyższą jakością i mogłoby być lepiej. Brzmi to radykalnie, bo spoglądając się na zdjęcia wykonane przy podniesionej czułości ISO (do 1600) taka myśl nie przychodzi do głowy od razu.

Nokia 7.1 ISO 400
Zdjęcie przy ISO 400 (zdjęcie z ręki, ograniczenie czasu ekspozycji)

Nokia 7.1 ISO 1600
Zdjęcie przy ISO 1600

Nokia 7.1 ISO 3200
Zdjęcie przy ISO 3200 (obraz już soldnie rozmyty)

Problemy pojawiają się w sytuacjach gdy fotografowane sceny są trudne do odwzorowania - mają dużo przejść tonalnych, szczegółów, są rejestrowane przy słabym oświetleniu, albo mają dużą dozę dynamiki.

I o ile za dnia jest, że tak to określę, fajnie, to nocne osiągi Nokii 7.1 nie przynoszą jej chluby. Wieczorne i nocne zdjęcia wypadają słabo, aparat wręcz walczy o to by pokazać choćby podstawowe szczegóły (plamisty obraz ze względu na silne odszumianie).

Nokia 7.1 nocne
Smutna prawda o nocnych ujęciach wychodzi na jaw

Ponownie wyostrzanie i niezłe oddanie barw sprawia, że nocne ujęcia (w niepowiększonym rozmiarze) wydadzą się niezłe. W praktyce mamy tu mniej szczegółów niż w konkurencyjnych produktach dostępnych w tej samej, a nawet niższej niż Nokia 7.1 cenie. Brak optycznej stabilizacji obrazu nie pomaga. Jednak podczas samego fotografowania nie poczujemy niedosytu, a to zasługa wyświetlacza, który pokazuje świat lepszym niż potem na zdjęciach.

Nokia 7.1 panorama
Panorama jest złożona prawie poprawnie - na szczęście błędów sklejania nie widać na miniaturze (oryginał ma 40 Mpix)

Czy jest jakiś element, za który Nokię 7.1 można pochwalić? Tak, a jest nim tryb HDR. Zrobienie dobrego HDRa nadal sprawia problem wielu producentom, a wśród tańszych (biorąc pod uwagę ceny na początku sprzedaży) smartfonów HDR potrafi mocno rozczarowywać choć i na taki słaby HDR znajdą się chętni.

Tymczasem Nokia 7.1 nie tylko dobrze radzi sobie ze składaniem zdjęć HDR (z sekwencji ujęć), ale czasem czyni to nawet bardzo dobrze (warto ją do tego przekonać wymuszając drobne prześwietlenie kadru). Widać, że wykorzystane zostały informacje zebrane przez sensory aparatów, a nie zastosowano jakąś nieciekawą obróbkę, która czyni zdjęcie nienaturalnym w odbiorze.

Nokia 7.1 bez hdr
Zdjęcie bez HDR

Nokia 7.1 bez hdr
Zdjęcie z HDR

Skutecznie informacje z dodatkowego sensora Nokia wykorzystuje też w przypadku zdjęć portretowych. Rozmycie tła jest wykonane prawidłowo (wyznacznikiem były tu dla mnie topowe modele Huawei) i na pewno jest to funkcja, z której chętnie będą korzystać użytkownicy tego smartfona.

Nokia 7.1 - filmowo, w praktyce

Główna kamera Nokii 7.1 pozwala rejestrować wideo 4K 30 kl/s. To maksimum i nawet jeśli nie odstaje ono znacznie od tego co dostaniemy w trybie FullHD, to jest to tryb który będzie zachęcał gdy chcemy wykorzystać pełne pole widzenia obiektywu. Dlaczego? W trybie FullHD aktywowana jest stabilizacja elektroniczna obrazu (aparat nie ma stabilizacji optycznej, co widać aż nadto w 4K) i choć działa ona skutecznie to dostajemy przycięty kadr. Ograniczenie stabilizacji jedynie do trybu FullHD jest standardowe w tym segmencie smartfonów, ale w Nokii 7.1 na dodatek nie możemy skorzystać z trybu FullHD bez stabilizacji.

Efekt - filmy FullHD zawsze mają węższe pole widzenia niż 4K. Te ostatnie mimo wszystko są detaliczniejsze, jednak i w tej rozdzielczości jak i niższych brakowało czasami mi 60 kl/s. Ratunkiem dla węższego pola widzenia jest tryb FullHD+ czyli 2160 x 1080, w którym nadal działa stabilizacja, ale pole widzenia jest szersze.

W przypadku wideo Nokia 7.1 nie wyróżnia się manierą polegającą na nadmiernym wyostrzaniu obrazu. Owszem filmy są ostre i kontrastowe, ale taki charakter mają również nagrania z konkurencyjnych smartfonów. Z kolei ujęcia w słabym oświetleniu cierpią na tę samą przypadłość co zdjęcia. Mamy tu już sporo artefaktów, które czynią obraz nieciekawym w odbiorze (szczególnie w przypadku ciemniejszych płaszczyzn). Zauważyłem też, że niektóre nocne klipy cechowała pewna niestabilność płynności.

Nokia 7.1 ma także tryb spowolniony w rozdzielczości FullHD. To że jedynie o nim wspominam wskazuje na jego niewielką przydatność.

Nokia 7.1 - czy warto kupić?

I tak dotarliśmy do podsumowania. W plusach i minusach wyliczyłem te rzeczy, które zwróciły moją uwagę przez kilkanaście dni pracy z Nokią 7.1. Uwag jest sporo, ale nie wszystkie musicie uznać za krytyczne. Wręcz przeciwnie Nokia 7.1 to smartfon, który nie ma słabszych stron, ale też nie wyróżnia się czymś wyjątkowym poza bardzo dobrym ekranem. Ten sprawuje się świetnie, a ja cały czas zastanawiałem się czy aby na pewno nie jest to coś więcej niż FullHD+. Oczywiście pamiętajcie, że to LCD a nie AMOLED, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Nokia 7.1 zawartość pudełka

Sporo miejsca poświęciłem krytyce aparatu, ale zdecydowałem się ocenić go pozytywnie. Tym razem uważam, że nie chodzi o techniczną stronę fotografii, a o to jak odbierze pracę aparatu jego posiadacz. Jest trochę dziegciu w przypadku zdjęć nocnych, ale gdy brać pod uwagę inne nowe modele (nie te, które były kiedyś droższe) też nie są one pod tym względem wybitne.

Nokia 7.1 lifestyle

Nokia 7.1 może przypaść do gustu i to nie tylko w sytuacji gdy głównym wyznacznikiem oceny jest wzornictwo i to jak smartfon leży w dłoni. Pozostaje jednak odwieczny problem nowych smartfonów, cena i konkurencja. Tutaj Nokia 7.1 musi stawić czoła poważnej konkurencji. Z takim samym chipsetem kupimy droższe (Moto Z3 Play) jak i sporo tańsze smartfony (Xiaomi Redmi Note 6 Pro). Z kolei w podobnej cenie możemy polować wydajniejszy Honor Play (mnie bardzo przypadł do gustu) czy zaskoczenie sezonu czyli Xiaomi Pocophone F1. Albo podobny parametrami HTC U12 Life. Oj dużo tego, dużo - Nokii może być ciężko.

Plusy i minusy:

 • platforma Android One
 • bardzo dobry ekran ze wsparciem dla HDR
 • jakość wykonania z wysokiej półki
 • dobrze brzmiący wbudowany głośnik
 • zdjęcia, które będą się nam podobać
 • szybka ładowarka w zestawie
 • bez większych słabostek
 • dobry, zadowalającej wydajności chipset, choć…
   
 • ….w tej samej cenie są sporo wydajniejsze smartfony
 • nie można wyłączyć elektronicznej stabilizacji w trybie FullHD
 • brak diody powiadomień
 • brakuje 60 kl/s w wideo
 • mocne przetwarzanie zdjęć daje się we znaki w nocy
 • powłoka ekranu zbyt błyszcząca
 • nie ukryjemy programowo wcięcia
 • nie ma radia
 • nie jest uszczelniony
 • szkoda, że tylko 32 GB pamięci

80%

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  MrAve
  3
  Co za gniot...Nokia zrobiła krok w dobrym kierunku, ale widać, że kompletnie nie wiedzieli jak ugryźć temat.

  Ten smartfon nie broni się w żadnym aspekcie. Ani wydajnością, ani aparatem, ani multimediami, ani designem, ani ceną...Niczym.

  Kolejna próba Nokii by powrócić na radary klientów, ale roztrzaskali się kompletnie o własną nijakość...
  • avatar
   Dunny
   -1
   A ja sie z przedmówcą, który nie miał tego telefonu w rekach zupełnie nie zgadzam . Mam ten smartfon od 3 tygodni. W większości przypadków zgadzam się z testującym. Ogólnie chwale wykonanie ,które jest po prostu premium , widać i czuć w ręku ,ze trzymasz solidne i świetnie wykonane urządzenie ( w przeciwieństwie do typowych plastików z Chin i nie tylko ;p ). Wyświetlacz zasługuje na wielką pochwałę a jestem na tym punkcie mocno wyczulony. Jest bardzo ostry, kolory ładne, naturalne , nie przejaskrawione jak np w J6. Miałem okazję porównać do trzech samsungów .Oczywiście nie jest to OLED z SGS 8+ jednak.... jest po prostu lepszy i znacznie przyjemniejszy dla oka od tego w A5 nie mówiąc o tym w J6. Tak swoja drogą te samsungowe niby infinity w poszczególnych seriach różnią sie potwornie jakością i właściwie na uwagę zasługuje tylko ten w serii S , reszta to poziom dobrych (A5) bądź tanich IPS (J6). Dźwięk jest ok. Głośny ,czysty i faktycznie skupiony na średnicy, więc nie usłyszymy skrzeczących czy głębszych dźwięków. Bateria to właśnie mocna strona tego smartfona.I potrafi trzymać stosunkowo długo. ( zauważyłem ,że wyłączenie lokalizacji znacznie i to bardzo wydłuża prace ) Android One jest świetny. Szybki, stabilny po prostu skrojony na miarę. Wadą dla mnie mega wkurzającą za to są niemal zerowe możliwości kustomizacji ( bo ileż można oglądać ten sam motyw i tye same ikony, tryb nocny też beznadziejny bo zamiast dać tylko czarne tło itp to robi negatyw co wygląda idiotycznie). Zdjęcia....w dzień przy dobrym swietle jak trzaśniesz fotkę można się niejednokrotnie zdziwić wysoką jakością . Naprawdę aparat potrafi zaskoczyć , reszta została powiedziana w recenzji. Cena. W sklepach 1300-1500. A ja powiem tak, to chyba najbardziej opłacalny cenowo smartfon w sieciach komórkowych , o 20- 30 % tańszy w zakupie niż konkurenci . Suma sumarum. Miałem go 2 dni wystawiłem na olx bo chciałem kupić sgs 8+....nikt nie kupił..i po 3 tygodniach użytkowania już bym tego smartfona nie sprzedał. Jest po prostu świetny !
   • avatar
    Baronik
    0
    Ja czekam na 7.1 Plus, czyli prawdziwego następcę 7 Plus. Wygląda na dużo lepszy, bardziej dopracowany telefon, choć zobaczymy, czy Nokia nie przesadzi z ceną. Dla mnie problemem jest to, że niewiele jest telefonów z dobrym, płaskim ekranem na adroidzie One (lub z czystym systemem), ze świetną (nie tylko dobrą) baterią, NFC, jackiem 3,5mm oraz slotem SD. Wspomniana 7.1 Plus zdaje się spełniac te wymagania, ale nie jest jeszcze dostępna, podobnie jak Motorola One Power, której z kolei w Polsce nie będzie oficjalnie wcale :(
    • avatar
     kaalus
     0
     LG G6, który jest ze dwa razy lepszy prawie pod każdym względem chodzi na eBayu za ~£170, czyli około 800zł.
     • avatar
      johnny8
      0
      całkiem fajnie się ta Nokia prezentuje :D mysle nad zakupem nowego smartfona, moze przed swietami beda promki wiec wezme tą nokię pod uwage :D póki co mega sie ciesze, ze przenioslem sie do Virgin Mobile na karte i w koncu zaczalem oszczedzac bo mam pakiet #gigadaje za jedyne 25 zł :D