Laptopy

Wrażenia z użytkowania. Podsumowanie

przeczytasz w 3 min.

Obraz, który widzimy na ekranie może się podobać, choć niektórych użytkowników zniechęci zapewne błyszcząca powłoka TruBrite. Jednak w przypadku laptopa problem odbić światła na ekranie można zminimalizować, ustawiając odpowiednio sprzęt w pomieszczeniu. W zamian za to otrzymamy bardzo ładne kolory i podwyższony w stosunku do matowych ekranów kontrast. W modelu A300 producent zadbał ponadto o równe podświetlenie ekranu, niskie, niemal niewidoczne smużenie oraz dobrą jasność. Wady - jak zwykle w przypadku matryc TN słabe kąty widzenia, niepełna paleta barw i brak właściwego odwzorowania czerni i szarości. Ogólnie można powiedzieć, że Toshiba A300-140 dysponuje dobrym, lepszym niż przeciętny laptop ekranem, który bardzo dobrze sprawdzi się w zastosowaniach przewidzianych dla tego laptopa.

Dwa głośniczki wyglądają ładnie, firmowane są przez porządną markę Harman Kardon, ale grają tylko nieco lepiej niż przeciętne, laptopowe brzęczyki. W generowanym przez nie dźwięku pojawiają się tony wysokie, średnie i troszeczkę niskich, ale całość jest płaska, mało dynamiczna i niezbyt głośna. Jednak podkreślam - inne laptopy dysponują na ogół jeszcze gorszym dźwiękiem, toteż dla Toshiby niewielki plus. Drugi plusik za potencjometr, którym regulujemy siłę głosu, to bardzo wygodne rozwiązanie.

Skoro już jesteśmy przy dźwięku - Toshiba A300-149 jest laptopem cichym, dopóki obciążenie pozostaje na niskim lub średnim poziomie. Wentylator włącza się wówczas co pewien czas, emitując niski szum o natężeniu 33 dBA. Kiedy jednak robi się gorąco, procesor pracuje z pełną mocą, karta graficzna poci się w Quake - szum wiatraka wzrasta do 38 dBA, co nadal jest wartością znośną, ale już wyraźnie słyszalną. Dysk twardy należy do cichych, słychać jego monotonny szum, czasem słabe terkotanie głowic, ale na pewno nikomu to nie przeszkodzi w skupieniu podczas pracy.

Pod dużym obciążeniem laptop pobiera około 63W mocy, a podczas spokojnej pracy tylko 36W - wróży to dość długi czas pracy na baterii, i tak rzeczywiście jest. Duże obciążenie w trybie wydajnościowym pozwala na około 80 minut pracy, ale w trybie oszczędnym można już pracować przez 160 minut - i to z włączoną kartą Wi-Fi.

Po kilkugodzinnej pracy Toshiba A300-149 nie jest zbyt rozgrzana, system chłodzenia dobrze sobie radzi z odprowadzaniem ciepła na zewnątrz. Pulpit w okolicach touchpada jest tylko letni, podobnie jak i cała dolna powierzchnia notebooka, jedynie z przodu temperatura jest nieco wyższa, ale w żadnym wypadku nie powoduje dyskomfortu w czasie trzymania laptopa na kolanach.


Podsumowanie

Toshiba Satellite A300-149 zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Laptop jest wydajny, pozwalający na płynną pracę pod Windows, uruchamianie aplikacji multimedialnych, i to kilku jednocześnie. Pracuje się na niej wygodnie, bez konieczności podłączania myszki, można też zabrać Toshibę w teren i popracować na przykład dwie godziny w parku pod drzewkiem - umożliwia to długa praca na baterii i jasny, kontrastowy ekran. Cena oscylująca obecnie poniżej 2800 złotych wydaje się być zachęcająca, jak za markowy laptop pozbawiony większych wad.

Moja ocena: Notebook Toshiba Satellite A300-149
 
Wykonanie:
4
Wydajność:
3
Mobilność:
5
Ergonomia:
4
Ogólna ocena
możliwości do ceny
4.5

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login