Laptopy

Wydajność i wrażenia z użytkowania

przeczytasz w 3 min.

Napisałem już nieco wyżej o jakości klawiatury i touchpada, teraz słów kilka o wydajności modelu 5220 oraz o ogólnych wrażeniach z eksploatacji tego notka. 512 MB pamięci RAM w połączeniu z systemem Vista - to nie brzmi dobrze. Jednak chcąc zrobić testy PCMark Vantage trzeba niestety zainstalować Vistę. Na takim konfigu można pracować, przy wykazaniu odrobiny cierpliwości oraz działając jednowątkowo. Próba odpalenia kilku programów jednocześnie kończy się zamuleniem systemu i wszystko trwa dłużej, niż gdybyśmy uruchamiali te same aplikacje po kolei. Dla zwolenników Visty mam dobrą (aczkolwiek mało odkrywczą) radę - dołóżcie więcej pamięci, nawet kostkę 2 GB. Natomiast system Windows XP zainstalowany na omawianym notku pracuje bardzo płynnie, szybko i o wiele mniej czuje się niedobór RAM-u, choć i tak wskazana jest rozbudowa do 1 GB.

Najnowsze sterowniki do Acera dla systemów Microsoftu można pobrać ze strony producenta, chociaż nieraz trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ strona działa tylko z dwoma prędkościami: wolno oraz bardzo wolno.

Testy wydajności przeprowadziłem pod Vistą, z uwagi na PCMark Vantage. Na początek index wydajności - nie jest imponujący, widać, że najsłabszym ogniwem Acera jest karta graficzna.

W teście PCMark 05 można za pomocą wyników cząstkowych wyrobić sobie bardziej precyzyjne zdanie na temat wydajności poszczególnych podsystemów Acera. Wyniki można sobie porównać chociażby do testowanych przez nas niedawno trzech innych laptopów, no i widać, że Acer wypada na ich tle całkiem przyzwoicie.

Przykrą niespodziankę sprawił nam natomiast PCMark Vantage - nie udostępnił wyników testu, usprawiedliwiając się bliżej nieznanym błędem. No cóż, szkoda - widać, że pomysł z udostępnianiem wyników testu tylko po połączeniu się ze stroną Futuremarka nie jest najlepszy.

Matryca zastosowana w modelu 5220 korzysta z technologii Glare, czyli jest mocno odblaskowa. Zwolennicy tego rozwiązania są chyba w mniejszości, ponieważ użytkownik musi zmagać się z wyraźnymi i przeszkadzającymi odbiciami światła od lustrzanej powierzchni ekranu. Cena uzyskania troszkę lepszych kolorów i kontrastu wydaje się być zbyt wysoka, szczególnie w laptopie biurowym, przeznaczonym głównie do pracy tekstowej. Poza tym matryca niczym nie imponuje, ma słabe kąty widzenia, niedostatki palety barw i przeciętny czas reakcji piksela.

Extensa 5220 jest laptopem na ogół cichym, co bardzo mi się spodobało. Dysk jest prawie niesłyszalny, napęd optyczny hałasuje na akceptowanym poziomie, a system chłodzenia CPU daje o sobie znać lekkim szumem, trudnym do wychwycenia w ciągu dnia. W czasie większego obciążenia wentylator przełącza się na wyższe obroty, wtedy już jest wyraźnie słyszalny i nieco zbyt głośny.

Nagrzewanie się powierzchni jest odczuwalne w kilku miejscach dolnej płaszczyzny laptopa, lecz nawet po kilku godzinach pracy można spokojnie położyć notka na kolanach, bez obawy o własne zdrowie.

Czas pracy na baterii jest raczej krótki - edycja dokumentów przy wyłączonej karcie Wi-Fi może trwać maksymalnie 2 i pół godziny. Włączenie muzyki, rozjaśnienie ekranu, włączenie Wi-Fi i przeglądanie internetu to nieco mniej niż 1.5 godziny - bateria nie jest najmocniejsza, ale też i model 5220 nie pretenduje do miana notebooka podróżnego.


Podsumowanie

W krótkim podsumowaniu pochwalę Acera przede wszystkim za solidną obudowę, co jest rzadkością w tej klasie cenowej. Twardy plastik na ogół nie skrzypi i nie ugina się pod naciskiem palców - za wyjątkiem kilku niewielkich obszarów. Gniazdka i interfejsy są dobrze rozmieszczone, cieszy też uniwersalność uzyskana za pomocą dodatkowych urządzeń (czytnik kart flash, wyjście TV). Stonowany wygląd dopełnia obrazu całości - na pewno nie będziemy się wstydzić po wyjęciu Acera z torby w miejscu publicznym :)

Wydajność w zupełności wystarcza do pracy biurowo-internetowej, a także dla domowych multimediów (za wyjątkiem nowych gier, rzecz jasna). Za 1450 złotych otrzymujemy więc porządnego laptopa bez systemu operacyjnego oraz pamięcią RAM wymagającą rozszerzenia - moim zdaniem bardzo dobry wybór dla oszczędnych użytkowników.

Acer Extensa 5220
solidna obudowa, na ogół cicha praca,
moc wystarczająca do biura i do Internetu

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Xzaecj
  0
  Mam w domu tego dziadka, śmiga na 3gb ram i t7500 :D Fajnie że taki stary laptop w 2020/1 może nadal nadawać się do użytku :)

  Witaj!

  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

  Połącz konto już teraz.

  Zaloguj przez 1Login