Karty graficzne

GeForce 7800 GTX

przeczytasz w 1 min.

Do naszej redakcji na testy trafił inżynieryjny model karty wyprodukowany przez nVidię. GPU taktowany częstotliwością 430 MHz i 256MB pamięci GDDR3 @ 600 MHz.

Tak jak modele z serii GeForce6, również i ta karta wyposażona jest w złącze SLI, umożliwiające spięcie dwóch urządzeń na płycie wyposażonej w dwa gniazda PCIE-Express x16. Wydajność takiego zestawu jest porażająca - 2 x 24 potoki, czyli ponad ~20 miliardów pikseli/sekundę.

W serii GeForce 7 zastosowano też funkcje dwustopniowego taktowania GPU - to cecha która zawsze podobała nam się w kartach nVidii, począwszy od GeForce FX. W trybie 2D karta pracuje z obniżonym zegarem @ 275 MHz, wydziela dzięki temu mniej ciepła, a cooler pracuje bardzo cicho na najniższych obrotach. Po uruchomieniu aplikacji 3D częstotliwość zostaje automatycznie zwiększona do 430MHz.

G70 wyposażony jest w diodę termiczną zapobiegającą jego przegrzaniu. Gdy temperatura procesora przekroczy wartość krytyczną - 115°C - na ekranie monitora pojawi się stosowny komunikat, a częstotliwość taktowania GPU zostanie obniżona do czasu, aż jego temperatura spadnie.

Podczas testów nie mieliśmy żadnych problemów z przegrzewaniem się karty. Podczas uruchomionych benchmarków kilka razy sprawdzaliśmy temperaturę termometrem na podczerwień - ani razu nie było odczytów przekraczających 60°C. Fabryczny cooler można uznać za cichy, aczkolwiek póki co o niczym to nie świadczy. Docelowo chcielibyśmy przetestować produkty które pojawią się na półkach sklepowych.

Jeśli chodzi o zasilanie kart, w dokumentacji nVidii wyczytaliśmy, że pojedynczej karty 7800 GTX wystarczy zasilacz o mocy 350W z 22 amperami przy napięciu 12V.
Do konfiguracji DUAL SLI GeForce 7800 GTX potrzebny nam będzie zasilacz o mocy 500W i  30 amperach na napięciu 12V.