Drukarki i skanery

Testy

przeczytasz w 2 min.

Kolorowa drukarka laserowa OKI C321dn została poddana standardowej procedurze testowej. Wykonane zostały testy sprawdzające jakość wydruków, szybkość, a także pobór prądu i hałas.

Drukarka szybko reaguje na polecenie wydruku, zarówno w sytuacji, gdy jest podłączona do komputera poprzez przewód USB lub do routera sieciowego. Wybudzenie z trybu uśpienia trwa niespełna 30 sekund.

Wydruki trafiają na odbiornik zazwyczaj już po 10 sekundach, a kolejne strony pojawiają się co 2-3 sekundy – gdy za jednym razem nakażemy urządzeniu druk wielu stron naraz i to niezależnie od tego czy jest to tekst, grafika, czy też połączenie różnych elementów.

Moduł druku dwustronnego znacznie wydłuża drukowanie, ale zapewnia bezproblemowe uzyskanie zadrukowanych obydwu stron arkuszy. Nie ma obaw o pomyłkę przy odwracaniu arkuszy przy ponownym wkładaniu ich do podajnika.

Kaseta jest w stanie pomieścić maksymalnie 350 kartek.

Poniżej zamieszczamy zeskanowane wydruki, które uzyskaliśmy podczas testów, stosując kolejno rozdzielczości 1200, 600 i 300 dpi. Dla Waszej wygody połączyliśmy je tak, aby łatwo było porównać jakość.

W każdym z trybów jakość wydruków jest nadzwyczaj dobra i nie pozostawia wiele do życzenia. Wystarczy zwykły papier kserograficzny, aby uzyskać całkiem zadowalające rezultaty. Zastosowanie lepszej jakości nośników powoduje uzyskanie nieco lepszych kolorów, ale podraża to też koszty. Jak widać po niektórych wydrukach, różnica pomiędzy 300 a 1200 dpi jest niemal nie do odróżnienia. Co więcej, wydruki są niemal nie do uszkodzenia. Żeby coś się z nimi stało trzeba niemal zniszczyć nośnik. Dzięki temu wydruki takie są odporne na światło, wodę, kurz i zabrudzenia, a to w porównaniu do wydruków atramentowych lub termotransferowych jest zaletą nie do przecenienia.

Poziom zużycia energii niektórych może zdziwić, gdyż przy rozruchu pobór dochodzi nawet do 1080 W, ale podczas pracy waha się od 50 do 760 W. W trybie gotowości jest to zazwyczaj 14 W, w uśpieniu jest to 0,7 W, a w trybie wyłączenia 0,5 W. Nie da się ukryć, że wartości te są dużo wyższe od odpowiedników atramentowych, lecz koszty energii nie są zbyt wygórowane. Za szybkość, jakość i trwałość trzeba zapłacić wyższym poborem energii.

Głośność pracy mechanizmów, zważywszy na fakt obcowania z urządzeniem laserowym, nie jest zbyt wysoka, lecz mimo wszystko korzystanie w domu wieczorową porą może narazić na frustrację rodzinę. W biurze zwykle nie powinno to sprawiać problemu.

Podświetlony na niebiesko, dwuwierszowy ekranik alfanumeryczny pozwala na kontrolę podstawowych parametrów drukarki. Przyciski pozwalają na nawigację i wybór opcji, anulowanie wydruków i włączanie oszczędzania energii.

Dostęp do mechanizmów jest niezwykle prosty, a wymiana tonerów nie powinna nastręczać problemów nawet mało zaawansowanym użytkownikom.