Oppo Find X - piękny, szybki i rozsuwany
Smartfony

Oppo Find X - piękny, szybki i rozsuwany

przeczytasz w 6 min.

Oppo Find X to nowy smartfon flagowy, który wszedł do Polski w 2019 roku. Działa bardzo szybko, ma duży, jasny wyświetlacz AMOLED z bardzo cienkimi ramkami bez notcha, a do tego superszybką ładowarkę, dobre aparaty i piękną obudowę. To interesujący smartfon dla wymagających osób.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

- duży, dobry, jasny wyświetlacz AMOLED,; - superszybka ładowarka 50W (35 minut od 0 do 100%),; - smartfon działa szybko, nadaje się do gier i filmów,; - dużo pamięci (8 / 256 GB) i szybki procesor Snapdragon 845,; - atrakcyjna obudowa, cienkie ramki, brak notcha,; - aparaty chowane w obudowie (mniejsza szansa na uszkodzenie i zabrudzenie),; - dobra jakość zdjęć i filmów z aparatu tylnego oraz przedniego,; - dual SIM i Bluetooth 5.0,; - wysoka czułość Wi-Fi,; - skuteczne odblokowywanie za pomocą twarzy,; - dość dobry czas pracy na baterii.

Minusy

- brak łączności zbliżeniowej NFC,; - rozsuwana obudowa nie jest wodoszczelna,; - brak klasycznego wyjścia słuchawkowego mini jack 3,5 mm,; - drugi aparat tylny nie jest w pełni użyteczny.

Oppo Find X - recenzja

BBK Electronics wchodzi do Polski pod marką OPPO. To nowy producent na naszym rynku, ale w skali globalnej to ogromna firma o dużym potencjale. Jeden z pięciu największych na świecie producentów smartfonów pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy (mimo, że większość sprzedaje w Chinach).

Oppo Find X to telefon flagowy, czyli najwyższej klasy, który ma w założeniu prezentować szczyt możliwości tej firmy. Wypożyczyliśmy go do testu, więc możemy sprawdzić czy faktycznie jest godny tego miana.

Oppo Find X - test i recenzja

Chowane aparaty i atrakcyjna obudowa

Jeśli miałbym wskazać jedną, najbardziej wyróżniającą się cechę Oppo Find X, to są to chowane lub jak kto woli wysuwane aparaty. Jeśli kiedykolwiek narzekaliście na brzydkie, wystające aparaty, to tutaj z pewnością nie będziecie, bo po prostu żadnego nie widać.

Zarówno aparat przedni, jak i oba aparaty tylne, wraz z diodą doświetlającą są całkowicie schowane we wnętrzu obudowy. Podobną rozsuwaną obudowę ma Xiaomi Mi Mix 3, ale z tą istotną różnicą, że w Xiaomi chowa się tylko przedni aparat, a w Oppo wszystkie.

Oppo Find X - wysuwane aparaty

Wysuwanie odbywa się za pomocą wbudowanego silniczka, w przeciwieństwie do Xiaomi, które trzeba rozsuwać ręcznie. Silniczek działa szybko i daje faje uczucie "automatyki" wbudowanej w smartfona. Natomiast w Xiaomi trzeba aparat wysuwać ręcznie, ale zaleta jest taka, że w bliżej nieokreślonej przyszłości silniczek się nie popsuje - bo po prostu go nie ma.

Jak wysunąć aparat? Po prostu włączając aplikację aparatu. Dodtkowo wysuwa się on również w czasie odblokowywania telefonu za pomocą twarzy.

Oppo Find X - wysuwany aparat

Cienkie ramki bez "notcha" i bez "dziury" 

Wysuwane aparaty dają przede wszystkim dwie korzyści. Po pierwsze trudniej jest uszkodzić i zabrudzić obiektyw (np. pomazać palcem). Po drugie brak aparatu w przedniej ramce sprawia, że ramka ta może być bardzo cienka, bez notcha i bez otworu w wyświetlaczu. Oppo usunęło dwa bardzo kontrowersyjne elementy, dzięki czemu przód telefonu wygląda po prostu pięknie.

Zaokrąglone boki szkła z przodu dla jednych stanowią zalet, (bo wyglądają atrakcyjnie i poprawiają komfort obsługi dotykowej, a dla innych będą wadą choćby dlatego, że trudniej jest dobrać szkło ochronne na wyświetlacz.

Oppo Find X - wyświetlacz AMOLED

Dla porównania Xiaomi Mi Mix 3 ma z przodu szkło niemal płaskie (2,5D - tylko krawędzie minimalnie zaokrąglone). Ja miałem okazję używać Oppo i Xiaomi jednocześnie i muszę stanowczo podkreślić to, że Oppo trzyma się wygodniej i obsługuje przyjemniej.

Ramki wokół wyświetlacza są cieniutkie, jedynie dolna jest minimalnie grubsza (ale wciąż bardzo smukła). Słowem, Find X wygląda fenomenalnie.

Górny głośnik nie jest wbudowany w ramkę, lecz w część wysuwaną. W ramce widoczna jest jedynie cienka szczelina. Jakość głosu w czasie rozmów telefonicznych jest dobra.

Na lewej krawędzi obudowy umieszczono przyciski do regulacji głośności, a na prawej przycisk zasilania i blokady.

Oppo Find X - lewy bok

Oppo Find X - prawy bok

Na górnej krawędzi umieszczono mikrofon i... czujnik oświetlenia. Tak, tak, jest on u góry, bo przednie ramki są za wąskie nawet dla niego.

Najwięcej dzieje się na dolnej ramce. Jest tutaj szufladka na dwie karty nano SIM, USB typu C, mikrofon oraz głośnik. W czasie oglądania filmów i grania działa tylko głośnik dolny, a jest on dość przeciętny. Gra wystarczająco głośno, ale pod względem brzmienia i obecności niższych tonów nie wyróżnia się niczym.

Wyjścia słuchawkowego mini jack 3,5 mm nie ma, więc słuchawki podłączamy przez przejściówkę, którą znajdziemy w zestawie. Alternatywnie używamy słuchawek Bluetooth do telefonu.

Oppo Find X - górna krawędź

Oppo Find X - dolna krawędź - dual SIM

W zestawie dostajemy słuchawki douszne ze złączem USB typu C. Co ciekawe nie są tragicznie słabe. Po włączeniu funkcji "Technologia Real Sound" w ustawieniach dźwięku grają nawet całkiem nieźle. Wyglądają jak kopia słuchawek od iPhone i bardzo łatwo wypadają z uszu.

Tył obudowy jest niemal równie atrakcyjny jak przód. Mamy tutaj w zasadzie jedną, niczym nie zakłóconą taflę gładkiego szkła Gorilla Glass 5. Bez aparatów, bez diod, bez czytnika - ot, po prostu czysty styl. W odpowiednim oświetleniu widać z tyłu atrakcyjne refleksy światła w warstwie lakieru pod szkłem.

  • Wymiary (wy/sz/gr): 156,7 x 74,2 x 9,6 mm
  • Masa: 186 g
  • Materiały: szkło Gorilla Glass 5 (przód i tył), aluminium (krawędzie boczne)
  • Wodoszczelność: brak

Oppo Find X - tył obudowy

W opakowaniu znajdziemy też plecki ochronne. Są twarde i niezbyt ładne, ale lepsze niż zupełny brak zabezpieczenia.

Wyświetlacz

  • Typ wyświetlacza: AMOLED
  • Wielkość: 6,4 cala
  • Rozdzielczość: 2340 x 1080 px, proporcje 19,5:9
  • Jasność maks.: ok. 450 cd/m2
  • HDR: brak
  • Obsługa w okularach polaryzacyjnych: bezproblemowa w pionie (znikome przyciemnianie), dobra w poziomie (lekkie przyciemnianie)

Jeśli lubisz duże wyświetlacze z bardzo nasyconymi kolorami, to Oppo Find X przypadnie Ci do gustu. Moim zdaniem wyświetlacz AMOLED jest dużą zaletą tego telefonu. Co prawda kolory faktycznie są bardzo "żywe", a w połączeniu z cukierkowym interfejsem mogą wydawać się wręcz przesadzone, ale całość robi duże wrażenie. Na szczegółowość też nie można narzekać - Full HD+ nawet na tak dużej przekątnej w pełni zaspokoi oczekiwania większości osób. Jasność w trybie ręcznym dochodzi do niespełna 450 cd/m2, ale w trybie automatycznym zwiększa się do tego stopnia, że wyświetlacz jest czytelny nawet w słoneczny dzień.

Oppo Find X - wyświetlacz

Diody powiadomień nie ma. Jej funkcję pełnią kolorowe animacje na krawędziach wyświetlacza. Ważne jest to, że dzięki zagiętym bokom, efekty te są widoczne nawet wtedy, gdy telefon leży przodem do dołu.

Rozpoznawanie twarzy - rzutnik kropek

Oppo Find X nie ma czytnika linii papilarnych wcale. Ma tylko rozpoznawanie twarzy, ale...

Uwierzytelnianie odbywa się w zaawansowany sposób. W górnym, wysuwanym module oprócz aparatów umieszczono również rzutnik kropek wykorzystujący światło podczerwone (tak jak np. iPhone XS), dzięki czemu smartfon tworzy mapę twarzy 3D. Rozpoznawanie działa szybko i jest odporne na większość typowych prób oszukiwania (np. za pomocą zdjęcia lub filmu). Oczywiście jeśli macie bliźniaka, to wciąż się przed nim nie ustrzeżecie, ale w pozostałych przypadkach raczej możecie być spokojni.

Ten sposób rozpoznawania twarzy działa bardzo skutecznie zarówno w dzień, jak i w nocy (nawet w całkowitej ciemności).

Oppo Find X - rozpoznawanie twarzy

Czas pracy na baterii

  • Czas pracy: typowo 1 dzień (niekiedy nieco ponad)
  • SOT: około 5 - 6,5 godziny
  • Pojemność akumulatora: 3400 mAh
  • Ładowarka w zestawie: 10v x 5A = 50W
  • Łatwa wymiana baterii: nie
  • Bezprzewodowe ładowanie: nie

Oppo Find X w wersji oficjalnie dostępnej w Polsce ma funkcję superszybkiego ładowania baterii SuperVOOC, ale nieco mniejszy akumulator 3400 mAh (zamiast 3730 mAh). W praktyce jednak możemy oczekiwać całkiem dobrych czasów pracy. W czasie testu Find X wytrzymywał praktycznie zawsze jeden pełny dzień na baterii, a czasami zostawało jeszcze trochę na dobry początek kolejnego dnia. Jeśli chodzi o czasy SOT, to niestety nie dałem rady ich dokładnie zmierzyć, bo po pierwsze sam system ich nie pokazuje, a po drugie zewnętrzne programy potrafią wskazywać inne stopnie naładowania akumulatora, niż system, więc nie miałem do nich zaufania. Z moich szacunków wynika, że typowy SOT przekracza 5 godzin, a niekiedy nawet 6 godzin.

Bardzo szybkie ładowanie akumulatora - efekt WOW!

Tutaj Oppo Find X mi naprawdę zaimponował. Mierzyłem proces ładowania od 0 do 100% co 5 minut. Oto wyniki:

  • 5 minut = 25%
  • 10 minut = 42%
  • 15 minut = 60%
  • 20 minut = 75%
  • 25 minut = 86%
  • 30 minut = 94%
  • 35 minut = 100%

Podłączając całkowicie rozładowany smartfon już po około 12 minutach mamy połowę baterii, a pełne ładowanie od 0 do 100% trwa tylko 35 minut. Są to wyniki po prostu znakomite - lepsze od wszystkich smartfonów, które kiedykolwiek testowaliśmy w benchmark.pl. Ładowarka SuperVOOC ma aż 50W i zapełnia akumulator bardzo szybko.

Oppo Find X - szybka ładowarka SuperVOOC 50W

Nie ma NFC, bo...

Oppo to chiński gigant, który sprzedaje większość smartfonów we własnym kraju, a tam NFC raczej nie jest przydatne. Większość szybkich płatności wykonywane jest przez WeChat i skanowanie kodów QR. Oczywiście jestem zdania, że gdy już jakaś firma decyduje się na sprzedaż smartfonów w Europie, to powinna ten moduł NFC dołożyć. Koszt duży nie jest. Dlatego dla mnie jest to jedna z największych wad modelu Find X.

System

  • Wersja systemu: Android 8.1 (ColorOS 5.2)
  • CPU: Snapdragon 845, 10 nm, 4x Kryo Gold 2,8 GHz + 4x Kryo Silver 1,77 GHz
  • GPU: Adreno 630
  • RAM: 8 GB
  • pamięć masowa: 256 GB (realnie poniżej 229 GB wolnej przestrzeni)
  • karta microSD: nie
  • Inne: dual SIM, Bluetooth 5.0, Wi-Fi „ac” 2,4+5 GHz, USB typ C

W chwili testu Oppo Find X wciąż pracował pod kontrolą systemu Android 8.1, zamiast nowszego 9.0. Przyznam, że trochę mnie to dziwi, bo od czasu premiery Androida 9 minęło już dostatecznie dużo czasu, by wprowadzić aktualizację choćby do flagowego smartfona. Małe rozczarowanie.

Szybkość i płynność działania stoją na najwyższym poziomie. Zasługa leży częściowo po stronie bardzo dużej pojemności pamięci RAM (aż 8 GB) oraz wydajności procesora (Snapdragon 845), ale duże znaczenie ma też dobra optymalizacja samej nakładki ColorOS 5.2.1. Owszem dla niektórych może ona wyglądać nieco zbyt kolorowo, a wręcz cukierkowo (co wzmacnia dodatkowo wyświetlacz AMOLED), ale pod względem działania i ogólnej funkcjonalności należą jej się pochwały. W RAM'ie utrzymywane jest sporo aplikacji.

System ma garść przydatnych opcji, ale ważne jest to, że nie jest nadmiernie zaśmiecony aplikacjami. Poza standardowym pakietem od Google znajdziemy zmienioną galerię, aparat, menedżer plików, odtwarzacz muzyki i filmów, dyktafon, Facebooka oraz programy do przenoszenia danych ze starego telefonu na nowy, przestrzeń gier i prywatny sejf (szyfrowanie plików).

Przydatne funkcje

Powiadomienia świetlne - Możemy w systemie wybrać "kolor światła panoramicznego", które będzie wyświetlane na brzegach wyświetlacza AMOLED, informując o nieodebranych połączeniach i wiadomościach SMS.

Oppo Find X - powiadomienia

Czas wyciszenia - Użytkownik może ustawić dni i godziny w których telefon ma przechodzić do trybu wyciszonego (bez powiadomień).

Inteligentny pasek boczny - Pasek wyciągany z bocznej krawędzi wyświetlacza. W postaci zwiniętej wygląda jak kreska na jednym z boków, ale po wysunięciu daje dostęp do wybranych aplikacji które chcemy mieć pod ręką oraz narzędzi takich jak zrzut ekranu i tryb nie przeszkadzać.

Gesty na zakrzywionym ekranie - Podwójne przesunięcie po jednej z krawędzi bocznych w dół zmieni aplikację na poprzednio otwartą. Przesunięcie palcem na jednej krawędzi w dół, a na drugiej w górę włączy tryb podzielonego ekranu.

Inteligentny kierowca - Tryb w którym po połączeniu telefonu z systemem muzycznym samochodu, przez Bluetooth telefon po odrzuceniu połączenia może np. sam odpowiadać SMS'em w stylu "nie mogę rozmawiać, bo prowadzę" lub automatycznie przełączać rozmowy na głośnik.

Night Shield - Jest to tryb nocny, ale dość nietypowy. Poza klasycznym ociepleniem barw możemy też włączyć monochromatyczny tryb interfejsu. Jest on bardzo ciekawy i przydatny w czasie obsługi interfejsu i czytania tekstu, ale nie sprawdza się w czasie przeglądania zdjęć (kolory są odwrócone). Mamy oczywiście do dyspozycji harmonogram automatycznego uruchamiania i wyłączania tego trybu o wybranych godzinach.

Oppo Find X - tryb nocny

Oppo Find X - night shield

Bezpieczeństwo - W menu bezpieczeństwa też znajdziemy sporo przydatnych opcji, w tym m.in. blokowanie niechcianych numerów telefonicznych, blokowanie fałszywych stacji bazowych, blokada aplikacji, sejf plików, ochrona płatności, ochrona danych osobowych.

Dla mnie najciekawsza okazała się bezpieczna klawiatura, która nie rejestruje wprowadzanych danych, ani nie wyświetla podpowiedzi oraz zapobieganie przechwytywaniu ekranu w czasie korzystania z funkcji związanych np. z płatnościami.

Dla dzieci - Jesli telefonu używa dziecko, to rodzice mogą określić przez jaki czas ma on działać oraz jakie aplikacje mają być dostępne dla dziecka.

Automatyczne włączanie / wyłączanie - Pozwala zaoszczędzić energię z baterii. Telefon będzie się wyłączał wieczorem i włączał ponownie rano o ustalonych godzinach.

Przestrzeń gier - Usprawnienia w czasie grania, np. łatwiejsze odbieranie połączeń lub ograniczanie aktywności sieciowej innych aplikacji, w celu zwiększenia płynności gier sieciowych.

Tryb podzielonego ekranu - Dwie aplikacje na wyświetlaczu - jedna nad drugą.

Wydajność

Oppo Find X poradzi sobie bez problemu z każdą popularną grą i aplikacją. 8 GB RAM, 256 GB pamięci masowej, Snapdragon 845, Adreno 630 - to specyfikacja godna flagowca. W połączeniu z dobrze zoptymalizowanym systemem dostajemy smartfon, który po prostu daje radę.

4.0

Wyniki benchmarków

3DMark Unlimited
59095
GFXBench T-Rex
60 kl/s
GFXBench Manhattan
58
JetStream
45.2
3DMark (Sling Shot)
6236
AnTuTu 7
278761
6.4

Parametry telefonu

Taktowanie CPU
2800 MHz
Pamięć RAM
8192 MB
Przekątna ekranu
6.4 cale/cali
Rozdzielczość w pionie
2340 px
Waga
186 g
5.0

Bateria

Bateria - rozmowy
1458 min.
Bateria - internet
725 min.
Bateria - filmy
924 min.
9.3

Ocena subiektywna

Jakość filmów
5.3
Jakość zdjęć
5.4
Jakość wykonania
5.5