• benchmark.pl
  • Komputery
  • OPTIMUS e-sport Extreme GZ690T-CR1 - recenzja gamingowego komputera z górnej półki
OPTIMUS e-sport Extreme GZ690T-CR1 - recenzja gamingowego komputera z górnej półki
Komputery

OPTIMUS e-sport Extreme GZ690T-CR1 - recenzja gamingowego komputera z górnej półki

przeczytasz w 4 min.

Firma Optimus oferuje komputery gamingowe od 2016 roku. W ofercie dostępne są także konfiguracje dedykowane dla uczestników zawodów e-sportowych. Do naszej redakcji trafił na testy model e-sport Extreme GZ690T-CR1 – jedna z najmocniejszych konfiguracji ze stajni Optimusa.

ocena redakcji:
  • 4,5/5

Zakup komputera gamingowego wiąże się zazwyczaj z dużym wydatkiem. Warto zatem dobrze przemyśleć jego zakup i przejrzeć recenzje zestawów, które wydają się odpowiednie. Kilka takich recenzji znajdziecie między innymi u nas, a to jest jedna z nich.

Specyfikacja produktu Optimus E-sport Extreme GZ690T-CR1

  • Waga
    10.70 kg
  • Szkielet
    szkło
  • Wymiary (wys/sz/gł)
    480 x 234 x 512 mm
  • Znaczki
    Super Wydajność 3D, Super Design
  • System operacyjny
    Windows 10
  • Procesor główny (nazwa)
    Intel Core i7-12700KF
  • Karta graficzna
    Zotac RTX 3080 AMP Holo
  • Pamięć RAM
    32 GB DDR5 Corsair Vengeance
  • Dysk twardy
    HDD 2000 GB, SSD 1 TB
  • Procesor główny (częstotliwość)
    3,6 – 5,0 GHz
  • Złącza
    1x HDMI, 3x Display Port , 8 x USB 3.1, 1 x PS/2, 1 x LAN,
  • Zasilacz
    850 W
  • Chipset
    Intel Z690
  • Model obudowy
    Corsair Crystal Series 570X RGB
  • Model chłodzenia procesora
    AiO Corsair iCUE H150i RGB PRO XT 360mm
  • Typ pamięci
    DDR5

optimus e-sport

Analizując specyfikację techniczną od razu wiadomo, że komputer przeznaczony jest dla najbardziej wymagających użytkowników. Jego sercem jest procesor Intel i7 – 12700KF z odblokowanym mnożnikiem, co umożliwia podniesienie częstotliwości taktowania zegara. Procesor dedykowany jest właśnie do gamingu i wyposażony został w 8 wysoko wydajnych rdzeni oraz 4 energooszczędne. Zastosowano w nim technologię Intel Thread Director, która zapewnia, że operacje wykonywane są przez najbardziej nadające się do poszczególnych zadań rdzenie.

Intel i7 – 12700KF

Do utrzymania odpowiedniej temperatury procesora wykorzystano układ chłodzenia cieczą Corsair iCUE H150i RGB PRO XT, który wyposażony jest w 360 mm radiator oraz trzy wentylatory. Warto zwrócić uwagę na efektowne podświetlenie RGB, w które wyposażony jest ten układ.

W przypadku pamięci RAM zastosowano dwie kości marki Corsair, każda o pojemności 16 GB, zamontowane w trybie dual. Model Dominator Platinum to pamięć DDR5, która charakteryzuje się taktowaniem 5600 Mhz. Tutaj także mamy do czynienia z podświetleniem RGB.

Corsair Dominator Platinum

Przejdźmy teraz do tego co chyba dla wielu najistotniejsze. W komputerze zamontowano kartę graficzną ZOTAC RTX 3080 AMP Holo 10G GDDR6X 320bit 3DP/HDMI. Jej procesor graficzny wykonany jest w architekturze Ampere, która po raz pierwszy zaprezentowana została w 2020 roku. Warto podkreślić, że karta obsługuje ray tracing w czasie rzeczywistym oraz technologię DLSS, czyli rendering oparty na sztucznej inteligencji. Jest też zabezpieczenie Lite Hash Rate, które skutecznie utrudnia kopanie kryptowalut.

ZOTAC RTX 3080 AMP Holo 10G GDDR6X

kartę graficzną ZOTAC RTX 3080

ZOTAC RTX 3080 AMP Holo 10G GDDR6X 320bit 3DP/HDMI

Ciekawym dodatkiem do karty jest układ chłodzenia IceStorm 2.0, który składa się z trzech wentylatorów oraz podświetlenie RGB Spectra 2.0.

Obudowa Corsair Crystal Series 570X RGB ATX

To, co pierwsze rzuca się w oczy to panele wykonane ze szkła hartowanego, dzięki którym podziwiać można poszczególne podzespoły oraz sposób ich montażu, co w tym przypadku zasługuje na pochwałę. Obudowa wyposażona jest w kontroler, dzięki któremu sterować można zamontowanym podświetleniem. Obok znajdują się dwa porty USB 3.1 oraz gniazdo słuchawkowe i mikrofonowe.

Corsair Crystal Series 570X RGB COMPACT ATX

Jej wymiary to 234 x 480 x 512 mm. Dzięki sporym gabarytom można w niej umieścić między innymi 6 wentylatorów oraz dwa dyski – jeden o wielkości 3,5 cala, a drugi 2,5-calowy. Duży rozmiar to także duża ilość wolnej przestrzeni, która zapewnia lepszą cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy.

Są także kanały, w których ukryć można przewody. Trzeba przyznać, że testowany komputer wygląda naprawdę schludnie. Całość dopełnia podświetlenie, w które wyposażone są poszczególne podzespoły. Jak wspomniano wyżej, diody LED znajdują się między innymi na układzie chłodzenia procesora, karcie graficznej oraz pamięci RAM.

OPTIMUS e-sport Extreme GZ690T-CR1 podświetlenie LED

OPTIMUS e-sport Extreme GZ690T-CR1 montaż

Waga samej obudowy to 10,7 kg.

e-sport Extreme GZ690T-CR1 – testy wydajnościowe

Wydajność kart graficznej sprawdzona w teście 3D Mark Time Spy, który wykorzystuje DirectX 12.

e-sport Extreme GZ690T-CR1 - test karty graficznej

e-sport Extreme GZ690T-CR1 - 3d mark

e-sport Extreme GZ690T-CR1 - karta graficzna

e-sport Extreme GZ690T-CR1 - karta graficzna

Po przeprowadzeniu testu, w aplikacji 3D Mark sprawdzić można także szacowaną wydajność w popularnych grach. Oto jak poradził sobie nasz komputer.

e-sport Extreme GZ690T-CR1 - Apex Legends

e-sport Extreme GZ690T-CR1 - Battlefield V

e-sport Extreme GZ690T-CR1 - GTA V

e-sport Extreme GZ690T-CR1 - Red Dead Redemption 2

Sprawdziliśmy także wydajność procesora w teście 3DMark CPU Profile, który przeprowadzany jest na różnej liczbie wątków procesora.

e-sport Extreme GZ690T-CR1 - test procesora

e-sport Extreme GZ690T-CR1 - CPU Profile

e-sport Extreme GZ690T-CR1 - wyniki testu procesora

Wydajność zainstalowanych w komputerze dysków twardych sprawdziliśmy za pomocą aplikacji CrystalDiskMark, która weryfikuje między innymi maksymalną prędkość zapisu i odczytu danych.

e-sport Extreme GZ690T-CR1 - test dysku ssd
Test SSD

e-sport Extreme GZ690T-CR1 - test hdd
Test HDD

Testy wydajnościowe - Dying Light 2 oraz God of War

Dying Light 2
[kl./s.] więcej = lepiej

UHD 41
35
QHD 79
66
FHD 107
87
Legenda: średnie klatki na sekundę
 minimalne klatki na sekundę

God of War
[kl./s.] więcej = lepiej

UHD 82
73
QHD 106
92
FHD 128
107
Legenda: średnie klatki na sekundę
 minimalne klatki na sekundę

Wszystkie testy przeprowadzone zostały na najwyższych możliwych ustawieniach, włączając w to ray-tracing, oraz w trzech rozdzielczościach: UHD, QHD oraz FHD. Jak widać, karta ZOTAC RTX 3080 AMP Holo 10G GDDR6X 320bit bardzo dobrze radzi sobie w obu testowanych grach. Wynik powinien być lepszy tylko w przypadku Dying Light 2 przy rozdzielczości UHD.

OPTIMUS e-sport Extreme GZ690T-CR1 – czy warto kupić?

To co w komputerach gamingowych najważniejsze, czyli wydajność, stoi na wysokim poziomie. Zastosowane zostały w tym przypadku podzespoły, które zapewniają, że maszyna bez problemu poradzi sobie z najbardziej wymagającymi obecnie grami. Warto dodać, że wydajność można sporo podkręcić. Zastosowana płyta główna nie należy do najlepszych w swojej klasie, ale obsłuży maksymalnie 128 GB pamięci RAM, a procesor Intel i7 – 12700K jest odblokowany.

Mocną stroną komputera jest także aspekt wizualny. Schludny montaż oraz podświetlenie LED sprawiają, że maszyna cieszy oko. W przypadku układu chłodzenia procesora, pamięci RAM czy obudowy wykorzystano droższe podzespoły, które poza dobrą jakością wykonania i wydajnością, mają także ładnie wyglądać.

Na uwagę zasługuje także zainstalowany fabrycznie system Windows 10, który bezpłatnie zaktualizować można do wersji 11. Dzięki temu, że producent dodał do zestawu system operacyjny, komputer jest gotowy do użytku od razu po zakupie.

Cena komputera OPTIMUS e-sport Extreme GZ690T-CR1 wynosi 15 tysięcy złotych, a około połowę z tego stanowi cena karty graficznej. Warto też dodać, że jej dostępność jest mocno ograniczona. To nie mało, ale zarówno dobór podzespołów jak i jakość montażu stoją na najwyższym poziomie. Istotne jest też to, że urządzenie objęte jest 3-letnią gwarancją door-to-door.

Opinia o Optimus E-sport Extreme GZ690T-CR1

Plusy
  • wydajna karta graficzna z ray-tracingiem i DLSS,
  • możliwość podkręcenia procesora,
  • procesor chłodzony cieczą,
  • dwa dyski twarde,
  • podświetlenie RGB, którym można sterować,
  • obudowa z panelami ze szkła hartowanego,
Minusy
  • brak karty Wi-Fi,
  • wysoka cena.

Nasza ocena

90% 4.5/5

  • Wyróżnienie "Super Design" - benchmark.pl
  • Wyróżnienie "Super Wydajność 3D" - benchmark.pl

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    fonzie
    8
    Kto to kupi za taką kasę?
    Przecież ten sprzęt jest wart max z 7-8k...
    • avatar
      Triangullar
      5
      Obudowa podana w specyfikacji nie zgadza się z tą przedstawioną na zdjęciach.
      • avatar
        Aquagen
        4
        Ten komputer nie daje nam tylko jednego - czystej przyjemności z kompletowania i własnoręcznego składania podzespołów. DIY zawsze żywe.
        • avatar
          romeczek
          2
          Co to ma wspólnego z Optimusem, marką z lat 90tych? Ech..
          • avatar
            Han44
            2
            Górna półka i hdd grzechotnik.
            • avatar
              JanoSzopa
              -6
              Chcesz być bogaty? Chcesz mieć wielka wille z basenem? Chcesz jeździć luksusowymi brykami? Chcesz uprawiać seks codziennie z nowymi pięknymi kobietami? Za pewne odpowiedz na wszystkie pytania brzmi tak!
              Zacznij handlować kryptowalutami a to wszystko się spełni! Ja jusz to mam! Kasę wielki dwór i codzienne orgie z pięknymi kobietami jakie wy widzicie w telewizji i plejboju! Teraz czas na ciebie!
              Zarejestruj się w aplikacji Crypto com i skorzystaj z mojego linku polecającego a otrzymasz na start az 25$ w kryptowalucie cro! Nie czekaj dłużej bogactwo, imprezy i piękne laski czekajo!
              jjey2xxs9c
              • avatar
                TitoBandito01
                0
                Świeci się jak psu jajca i kosztuje 15k zł - wniosek : to musi być sprzęt z górnej półki. LOL