Projektory

W praktyce - ocena i werdykt

przeczytasz w 5 min.

Po testach projektora H183X można było się spodziewać, że podobna konstrukcja, ale o rozdzielczości FullHD zapewni dużo lepsze doświadczenia. Zobaczmy czy tak było naprawdę. Najpierw oceńmy parametry pracy, które decydują o komforcie użytkowania projektora, a potem skupimy się na samym obrazie.

Praca urządzenie, głośność i temperatura

Optoma HD27 podczas pracy osiąga temperatury, które nie przeszkadzają w użytkowaniu urządzenia. Odprowadzanie ciepła działa sprawnie, a po wyłączeniu, temperatura projektora szybko spada.

Sama procedura wyłączania jest dość długotrwała. Przez około 1,5 minuty projektor pracuje przy obniżonej jasności lampy (robi się wtedy już bardzo cichy), a dopiero potem jest ona wygaszana i po kolejnych 30 sekundach chłodzenie projektora przestaje pracować - dlatego też, ewentualne użytkowanie HD27 jako urządzenia przenośnego jest mniej komfortowe. Włączanie jest szybsze, po około 30 sekundach, lampa osiąga wysoką jasność, a kolory nabierają właściwych odcieni zanim zdążymy wygodnie rozsiąść się przed ekranem. 

Optomę HD27 należy zaliczyć do cichszych projektorów jeśli zdecydujemy się na pracę w trybie Eco. W trybie Jasnym jest już głośniej, projektor jest słyszalny i w przypadku gdy w filmie czy nagraniu koncertu mamy sporo cichych fragmentów, szum chłodzenia może przeszkadzać. Z drugiej jednak strony, tryb Eco będzie w pełni wystarczający do oglądania filmów i grania. W momentach gdy będziemy musieli odwołać się do większej jasności projektora, zwiększoną głośność chłodzenia możemy zignorować.

Pozycja obrazu

Kupując ten projektor, wybieramy urządzenie o standardowym rzucie. Można z jego pomocą uzyskać obraz o przekątnej około 30 cali już z odległości niespełna metra, jednak taka przekątna sugerowana jest w sytuacji gdy dookoła będzie bardzo jasno. W praktyce wskazane jest ustawienie projektora co najmniej 2,5 metra od ekranu. Wtedy obraz będzie miał, zależnie od ustawienia zoomu, przekątną około 70-75 cali, co pozwoli konkurować skutecznie z dużo droższymi telewizorami.

Ogólnie rzecz biorąc, Optoma HD27 to projektor, który jeśli chcemy wykorzystać jego jasność przy dużej przekątnej obrazu, spodziewajmy się mieć w dość dużej odległości od ekranu, raczej za sobą i bez większej elastyczności przy regulacji przekątnej jaką daje zoom.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku stacjonarnej instalacji będzie tu mocowanie sufitowe - dla 120 calowego obrazu odległość od ekranu wynosi około  4,1 metra (regulując zoomem możemy zmieniać tę odległość od 3,9 do 4,3 metra).

Obraz wyświetlany przez ten projektor jest przesunięty w pionie, w górę, dlatego sprawdzi się przy montażu sufitowym jak i postawiony na szafce. Dla 120 calowego obrazu, przesunięcie dolnej (lub górnej przy mocowaniu sufitowym) jego krawędzi względem płaszczyzny instalacji wynosi około 25 cm. Dla odległości poniżej 2 metrów to już niecałe 10 cm.

Przy ustawianiu projektora na stole lub innej podstawie, pomocne są trzy regulowane nóżki. Korektę Keystone mamy tylko w pionie - w dość dużym zakresie +/- 40 stopni, ale należy z niej korzystać tylko w szczególnych przypadkach (w każdym projektorze, nawet tym za kilkadziesiąt tysięcy złotych, pogarsza ona jakośc obrazu).

Dźwięk

W obudowie HD27 umieszczono aż 10W głośnik. Ta spora moc pozwala nagłośnić pomieszczenie w którym będziemy używać projektora, z tym, że miłosnik Kina Domowego będzie raczej oczekiwał lepszej jakości dźwięku. Dlatego wskazane jest skorzystanie z zewnętrznego głośnika, który możemy podłączyć za pomocą portu Audio (jack 3,5 mm) lub jeszcze lepiej wyprowadzenie dźwięku na zewnętrzne głośniki na etapie wzmacniacza w systemie Kina Domowego .

Kolory, jasność i kontrast

Najjaśniejszy obraz Optoma HD27 wyświetla w trybach Jasny, Vivid lub Gra - różnice pomiędzy tymi trybami to przede wszystkim domyślna temperatura barwna i ustawienia kontrastu. Z kolei kolorystycznie najlepiej prezentowały się obrazy w trybie Referencyjnym oraz ISF (dzień, noc), które dają niższą jasność, ale nadal na tyle dużą, by spełniła wymagania nawet wybrednego miłosnika Kina Domowego i rozrywki.

Maksymalna zmierzona jasność jaką osiąga projektor to około 2100 lumenów - sporo mniej niż deklarowane 3200 lumenów, ale to bardzo dobry wynik.

W trybie Jasny możemy spokojnie pokusić się o oglądanie materiałów nawet w dość jasnym otoczeniu. W trybach Referencyjny, Kino trzeba liczyć się z koniecznością przyciemnienia oświetlenia by osiągnąć dobre efekty, co jest naturalną koleją rzeczy. Jeśli nie zalezy nam na oglądaniu filmów czy graniu w bardzo jasnym otoczeniu, to także tryb Eco (jak wspomniałem dużo cichszy niż Jasny), gdzie zmierzona jasność wynosi około 1600 lumenów w pełni nas usatysfakcjonuje.

Tym co zwraca uwagę w projektorach Optoma, nie tylko w tym modelu, to świetne odwzorowanie kolorów (bliskie standardowi REC.709). Gdy nie mieliśmy do czynienia z projektorem o dobrych parametrach w tej materii, możemy być zaskoczeni w jak dużym stopniu dobra kolorystyka wpływa na odbiór obrazu. Nie chodzi tu tylko o odwzorowanie barw, ale też sporą liczbę przejść tonalnych (co nie jest dla tego segmentu cenowego tak częste), dzięki czemu obraz zyskuje szczegółowość, której sama ostrość nie zapewni.

Możemy dobrać temperaturę koloru czy nasycenie poszczególnych barw odpowiadające naszym własnym gustom, a obraz nadal będzie dobrze się prezentował. Na Optomie HD27 dobrze wypadają zarówno filmy gdzie dominują odcienie jednego koloru jak i filmy o bogatej kolorystyce (animowane) czy produkcje z dużą liczbą mrocznych scen i kontrastowymi przejściami pomiędzy barwami.

Cieszy też fakt, że różnice w kolorystyce pomiędzy trybami wyświetlania nie są zbyt znaczące, a wiążą się przede wszystkim z narzuconą przez te tryby specyfiką obrazu. Ze względu na zastosowanie technologii DLP spodziewałem się efektu tęczy. Efekt ten występuje, ale pojawia się sporadycznie i nawet osoby wyczulone na tego typu zjawisko nie poczytają go za niedogodność.

Jak wspomniałem, Optoma HD27 to projektor o relatywnie dużej, jak na urządzenie do domowych celów rozrywkowych, jasności co oznacza, że raczej nie będziemy chcieli go używać w pełnym zaciemnieniu. Dlatego fakt, że nie wypada on idealnie pod względem poziomu czerni, nie rzutuje negatywnie na ogólną ocenę. Na tę kwestię nalezy spojrzeć się też z perspektywy ceny. Dążenie do idealizacji wpływa na tę ostatnią, a Optoma HD27 to produkt atrakcyjny cenowo. W razie potrzeby mamy w odwodzie tryb Dynamic Black, który nieznacznie poprawia poziom czerni.

Czytelność obrazu

Gdy zapewnimy HD27 dobrej jakości materiał wejściowy, możemy być pewni, że odwdzięczy się on nam z nawiązką. Obraz w filmach i grach jest ostry i szczegółowy. Również w przypadku zdjęć i dokumentów tekstowych (w tym stron WWW) możemy liczyć na szczegółowy obraz i dobrą zbieżność kolorów. Pewne niedociągnięcia, jak niebieskie echo wokół białych znaków na czarnym tle, są widoczne tylko z bliska i nie przeszkadzają w zabawie.

Ogólne ocena dotycząca czytelności obrazu w Optomie HD27 jest bardzo pozytywna, można powiedzieć, że jest to dobry przykład na to jak powinien wyglądać obraz FullHD z projektora. Optoma HD27 sprawdzi się w wielu różnych zastosowaniach - nie tylko przy wyświetlaniu filmów czy zdjęć. Również serfowanie w internecie i praca na komputerze z pomocą bardzo dużego ekranu (gdy wysoka ostrość konturów jest istotna) jest bardzo komfortowa.

Podsumowanie

Test Optomy HD27 pokazuje, że bardzo jasny projektor ma sens w przypadku domowej rozrywki. Szczególnie jeśli nie zależy nam na oglądaniu filmów w całkowitej ciemności. A wręcz przeciwnie, preferujemy oglądanie filmów i innego typu zabawę (gry) przy pewnej, nawet sporej, dozie dodatkowego oświetlenia, w towarzystwie, a jednocześnie nie chcemy tracić wiele z komfortu, który kojarzy się z Kinem Domowym.

Nie będzie to co prawda klasyczne Kino Domowe z bardzo głębokimi czerniami, ale też nie tego oczekujmy od tego projektora - tam gdzie trzeba, Optoma HD27 sprawdzi się bez zastrzeżeń. 

Jest to uniwersalny projektor, który pozytywnie zaskakuje kolorami, ostrością i płynnością obrazu. Sprawdzi się przy oglądaniu filmów  zwracając uwagę kolorystyką, graniu (nawet przy bardziej dynamicznych scenach) na komputerze czy konsoli, podziwianiu zdjęć w rozmiarze XXXL, a nawet wyświetlaniu dokumentów czy stron WWW, choć producent nie zakłada by to było jego główne przeznaczenie.

Optoma HD27 zapewniła przyzwoity obraz wprost z pudełka (zależnie od oczekiwań albo w trybie Kino, Referencyjnym lub Gra), który zadowoli większość osób szukających dość jasnej alternatywy dla dużego telewizora o rozdzielczości FullHD. Podobnie jak w H183X czy X340 odwzorowanie kolorów jest mocną stroną projektora, a rozdzielczość FullHD dodatkowo poprawia sytuację. I to w o wiele większym stopniu niż wydawałoby się to z porównania rozdzielczości HD i FullHD.

Werdykt

Optoma HD27 to solidny projektor, który nie ma większych wad. Owszem, chętnie bym zobaczył tu więcej opcji regulacji obrazu, ale w cenie poniżej 3000 złotych nie ma powodu do narzekania. Ze złącz sygnałowych mamy tu tylko HDMI, co oznacza, że jest to urządzenie, które należy łączyć z nowoczesnym sprzętem komputerowym i odtwarzaczami wideo. W warunkach domowych nie jest to dziś problemem.

Gdy zależy nam na ostrości, świetnie oddanych kolorach w filmach, ale też innych materiałach, sporej jasności rzutowanego obrazu i co najważniejsze nie chcemy zbyt wiele czasu poświęcać na konfigurację obrazu, to Optoma HD27 jest produktem godnym polecenia. Jako dobry, atrakcyjny cenowo, projektor FullHD dla rozrywki na dużym ekranie.

Poniżej najistotniejsze plusy i minusy.

 • wysoka jasność pozwala na pracę nie tylko w ciemnych pomieszczeniach
 • ostry i czytelny obraz FullHD
 • cichy w trybie Eco i Dynamic
 • bardzo ładnie oddane kolory, sporo odcieni
 • duża ostrośc ruchu
 • nadaje się dla graczy
 • nadaje się do wyświetlania obrazu z komputera
 • złącze USB z funkcją zasilania
   
 • poziom czerni mógłby być lepszy
 • długo się wyłącza
 • tylko porty HDMI

84%

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  onegumas
  1
  Mam osobiście Optomę H180x, trochę odstawiona po kupnie tv 55'' 4k. Ogólnie to widzę 3 zasadnicze problemy w projektorach (nie tylko optomy), mój przynajmniej ma te wady:
  1. Sprawność lampy- dużo energii idzie w ciepło, a ciepło ogrzewa pomieszczenie. Życzę powodzenia grać w pomieszczeniu ok. 15m2 (pokój gracza) przez dłużej niż godzinę. Chyba że masz klimę.
  2. Hałas. Przyjmuje się w testach komputerowych że ok. 26dB to "hałas tła". Mój ma 28dB i mogę powiedzieć że to bzdura, hałasuje jak karta graficzna rozgrzana do 80C, w testach określa się to jako 38-40dB. Idzie przywyknąć, ale związane jest to z pkt 1.
  3. Miejsce. Może jak masz salon 60m2 to go podwiesisz na elektrycznym wysuwie z sufitu i rzucisz na elektrycznie rozwijany ekran (na mniejszy niż na 2x2,2m to chyba nie ma co). Jak nie spełniasz tych warunków - to masz mobilny i niewygodny lub gdzieś upchnięty i coś tracisz. Ja mam ekran na statywie. Jak przeciągnę 15m kabla hdmi, podłączę rzutnik, ustawie ekran to trochę mi zejdzie... dwa razy, dziesięć razy, 20 razy...ale za 21 razem już Ci się nie będzie chciało :)

  Plus: seanse filmowe ze znajomymi, mecz wieczorem na zewnątzr przy grillu :) Gry ze steam link i padem bezprzewodowym (troche zabawy z tv, steam, pc, hdmi etc)
  • avatar
   Vasquez
   1
   A ja mam salon 24mk i od przeszło czterech lat poczciwego Panasa pt-ax200e, który świetnie zaaklimatyzował się w tych warunkach (rzut sufitowy na elektryczny ekran 108' z odległości 3,6m). Być może parametrami lampy nie jest on konkurencyjny dla opisywanej Optomy. Technologicznie dzieli je blisko dekada co samo w sobie oznacza przepaść.

   Po przeczytaniu tej recki przyznam szczerze, że widziałbym u siebie właśnie tak skonstruowany pj jak HD27 jako następcę Panasa. Mankamentem może być brak pełnego lens shifta. Jednak wydaje mi się, ze to projektor idealny do średnio zaciemnionego salonu - jak u mnie. Teraz jesień, więc długie wieczory i problemu z tym nie mam, ale w okresie letnim, gdy jest dłużej widno, właśnie tak skonstruowany pj to strzał w dychę.

   Będę go miał na uwadze.
   Ktoś może polecić coś konkurencyjnego, bo od kilku lat nie śledzę rynku.
   • avatar
    naqerpl
    0
    A porównacie go do Benq W1070 ?
    Właśnie zastanawiam się na kupnem. Chyba dalej najlepszy rzutnik w okolicach 3k.
    • avatar
     Oktaviusz
     0
     Stworzyłem konto specjalnie aby skomentować ten artykuł.
     Otóż od profesjonalisty oczekuje profesjonalizmu, tu niestety mam zastrzeżenia co autora tekstu względem podawanych parametrów projektora
     Otóż na początku tekstu w specyfikacji, podaje Pan że projektor ma 3900 lumenów, później w tekście że 3200 lumenów, potem że w trybie jasny (czyli max) ma 2100.
     To w końcu ile lumenów ma ten projektor ?
     Dla człowieka takiego jak ja, czyli zaczynającego przygodę z projektorem i szukającego profesjonalnej oceny jest to wkurzające bo tekst nie ma żadnej spójności pod tym względem i tak naprawdę zamiast pomóc w doborze tylko wywołuje mętlik w głowie, bo czytam co kilka wersów sprzeczne informacje.
     Mogę się zgodzić że może w tekście znaleźć błąd ale jesteście państwo (taką mam nadzieję) profesjonalnym portalem i tak ważne parametry powinny być sprawdzane rzetelnie i tego bym oczekiwał po takim portalu.
     Ktoś może powiedzieć : facet się czepia... Otóż nie czepiam się, tylko szukałem rzetelnych informacji a tutaj otrzymałem sieczkę jak na portalu plotkarskim.

     Pozdrawiam wszystkich w redakcji a w szczególności autora tekstu z życzeniami uważnego podawania informacji dla szerszego ogółu.

     Oktawiusz