SSD

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

Jak widać na załączonych wykresach, najtańszy z testowanych obecnie napędów SSD OCZ jest jednocześnie wydajniejszy od wszystkiego, co testowaliśmy wcześniej. Różnice nie są małe, bo w niektórych testach sięgają rzędu wielkości. 
Dysk OCZ podłączony przez USB jest oczywiście ograniczony wydajnością tej magistrali. Osiągnięte wyniki na poziomie ponad 30MB/s są oczekiwane, taką realną wydajnością dysponuje to łącze. Wystarczy zerknąć na jeden z moich wcześniejszych testów dysków zewnętrznych.

Osobny komentarz należy się propozycji Intela. Testowany przez nas egzemplarz należy do tej serii X25-M. Intel chwali się, że powinien on osiągać wydajność na poziomie 240MB/s odczyt i 70MB/s zapis. Dla entuzjastów przewidziano natomiast model X25-E, który wg. producenta ma osiągać parametry 240MB/s odczyt, 170MB/s zapis. 

Biorąc pod uwagę, że już ten "słabszy" model skasował dosłownie wszystko co do tej porty testowaliśmy, należy oczekiwać małej rewolucji na rynku dysków SSD. Niestety nie znam jeszcze oficjalnej ceny dysku Intela. Wiem na razie tyle że producent oczekuje za niego około 600 dolarów za sztukę przy zakupie 1000 sztuk. Przy odrobinie szczęścia będzie go można kupić w Polsce za cenę poniżej 2000 zł brutto. Kwota ta wydaje się dość spora, ale biorąc pod uwagę wydajność dysku, myślę że jest on wart swojej ceny. Oczywiście tylko dla tych, których będzie stać na jego zakup :)

 Moja ocena: Intel SSD X25-M 80GB
 plusy:
rewelacyjna wydajność w odczycie danych
całkowicie bezgłośna praca
niska temperatura pracy

 minusy:
zdecydowanie cena
 
 

 Moja ocena: OCZ "Core series" 128GB
 plusy: 
atrakcyjna cena
dobra wydajność
całkowicie bezgłośna praca
niska temperatura pracy
port  USB

 minusy:
nadal słaba wydajność przy zapisie małych bloków danych
 
 

Podziekowania dla firmy Intel za dostarczenie dysku do testów


Podziekowania dla firmy Komputronik za wypożyczenie dysku OCZ

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  "Ten ostatni otrzymaliśmy bezpośrednio od Intela, jako pierwsi i jak na razie jedyni w Europie..."

  to warto też napisać coś in English or maybe not :O sorry
  • avatar
   Bialy
   0
   Brakuje opcji "wszystko na jednej stronie".
   Jeśli chodzi o mnie to wygodniej mi się przegląda taki artykuł.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    ja także wole jak jest opcja "wszystko na jednej stronie"
    A tak poza tym to także jestem zdania ze kluczowym dla wyników benchmarków dysków jest jakość obudowy komputera. To z jakiej jest stali (lub nie) wpływa bezpośrednio na czas dostępu :-)
    Pozdrawiam
    • avatar
     Gothar
     0
     I za co to płacić taką cenę!? Sami widzimy co jest pod maską dysków SSD pare układów na jednej PCB do tego port'y odpowiednie.
     Proces produkcyjny chyba samych kości pamięci musi być masakrycznie drogi, bo innego wyjaśnienia nie ma.
     Juz do końca tego roku ceny powinny być w zasięgu przeciętnego Kowalskiego i za model 128GB SSD powinno się płacić 250zł.
     Skazani na sukcess Ci którzy produkują te cacka.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Dysk intela jest pierwszym, który spełnia obietnice producentów na temat SSD... Myślę, że gdy ceny dysków SSD będą maks. 2-3 razy wyższe od cen HDD o tej samej pojemności - będzie można zastanowić się nad zakupem.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Brakuje mi informacji, jak zmienia się komfort pracy pod Windows XP/Vistą - czy opłać się kupić taki dysk jako bardzo szybki dysk systemowy.
       • avatar
        _nick_
        0
        chcę mieć taki dysk! świetne osiągi, moim marzeniem w tym momencie jest mieć takie 2 w RAID 0. Ale fakt ze na razie sa strasznie drogie, choć ich cena spada na łeb na szyję.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Jakoś nie widze "REWOLUCJI"...tu link do moich 2x WD Raptor RAID 0 ze starym, zasyfionym już systemem...
         [URL=http://b.imagehost.org/view/0051/aat_wynik.jpg][IMG]http://b.imagehost.org/t/0051/aat_wynik.jpg[/IMG][/URL]
         dziwny jest tylko 1 spadek odczytu...w trakcie testu normalnie net dzialal, gg i inne a oni chca to wciskać ludziom za 2k zł..heh marketing...
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Sorki poprawa linku...
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           http://b.imagehost.org/view/0051/aat_wynik.jpg
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Jeśli nie podaje się inaczej, to dokładność pomiaru przedstawia ostatnia cyfra znacząca. Także w przypadku pomiarów podanych np. jako 2ms błąd pomiaru wynosi +/- 1ms. W związku z tym uważam, że wniosek wyciągnięty przez autora jest błędny. Mówię o fragmencie: "Czas dostępu dla OCZ wyniósł 0.2ms a dla Intela 0.1ms. Intel jest w tym przypadku 2x szybszy od konkurenta." Przykładowo, zgodnie z powyższym, równie dobrze w rzeczywistości mogło być 2ms-1ms dla OCZ i 1ms+1ms dla Intela, co daje wnioski przeciwstawne.

            Nie twierdzę bynajmniej, że Dysk intela nie jest szybszy, a jedynie, że te pomiary nam tego, w tym podpunkcie nie udowadniają.
            • avatar
             Gothar
             0
             Szatras

             Wyzej mnie zjechałeś o tych kosztach i może masz rację. Ale nie sądzę że zaczęli wymyślać cos nowego jakieś technologie nie wiadomo z kąd poprostu bazowali na tym co juz jest stworzone czyli jak w telefonach komórkowych czy mp3'ach.
             Najważniejszym było ustalenie jak sprawić by odczyt/zapis był szybszy niz w wyzej wymienionych urzadzeniach.
             A wykonanie pamieci i tak pewnie zlecili Samsungowi albo innej tajwańskiej firmie.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              A gdzie prosty test rarem ze stoperem w ręku?
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Minęło trochę czasu i od razu można zważyć spadek cen. Na allegro 80GB można dostać już za 700zł. Nadale jest to cena wysoka ale i tak 3x mniejsza niż początkowa.
               Dziwicie się, że te dyski tyle kosztują? Przecież to tylko kilka kostek pamięci i kontroler. Dyski HDD mają dużo bardziej skompilowaną budową w szczególności pod względem mechanicznym. Różnica polega tylko na wielkości produkcji. Nie podam dokładnych wartości ale dla dla dysków HDD jest ona co najmniej 100x większa. A wiec i koszty są mniejsze. Wystarczy przypomnieć sobie ile kosztowały pamięci XD w porównaniu do SD. Kości te same tylko mniejsza skala produkcji. Jeżeli producenci dysków HDD nie wymyślą czegoś by przyciągnąć klientów to za dwa lata będą !TB dyski SSD tańsze niż zwykłe HDD.