SSD

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Plextor M6 Pro z pewnością zalicza się do udanych modeli. Konstrukcyjnie przypomina on swojego poprzednika, ale wprowadzone zmiany zaowocowały zauważalną poprawą wydajności (choć i tak stała ona na najwyższym poziomie). Nośnik świetnie sobie radzi w realnych zastosowaniach i przy operacjach na mniejszych próbkach, a to właśnie te scenariusze są najważniejsze z punktu widzenia użytkownika komputera. Gorzej natomiast wypada w testach typowo syntetycznych, ale tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, bo nie przekładają się one na realną wydajność dysku.

Nie da się ukryć, że trochę zawiedliśmy się na technologii PlexTurbo – jednej z kluczowych funkcjonalności serii M6 Pro. O ile w testach syntetycznych wydajność nośnika wzrosła nawet kilkukrotnie, to w teście sprawdzającym potencjał dysku w realnych zastosowaniach, zysk z jej zastosowania był praktycznie zerowy – niezależnie czy użyliśmy platformy z mniej pojemną i wolniejszą pamięcią DDR3 czy też pojemniejszą i wydajniejszą DDR4.

Plextor M6 Pro 256 GB kosztuje około 680 złotych – jest to zatem jeden z najdroższych dysków o takiej pojemności (biorąc pod uwagę modele z segmentu konsumenckiego, które są powszechnie dostępne w sprzedaży). W tej cenie otrzymujemy jednak bardzo dobrą wydajność i 5-letnią gwarancję producenta (co ważne, nie jest ona ograniczona współczynnikiem TBW – ilością zapisanych danych). Nie bez znaczenia jest też bogate wyposażenie. Jeżeli zatem zależy Wam na nośniku z wyższej półki, a kwestia ceny jest mniej istotna, na pewno warto zastanowić się nad tą propozycją.

Ocena
Wydajność - odczyt:super
Wydajność - zapis:dobry plus
Jakość wykonania: super
Opłacalność:zadowalający plus
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 680 zł
dobry produkt benchmark.pl

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Franz
  3
  Czyli o sporych obniżkach SSD na razie możemy zapomnieć, bo kolejne debiutujące modele są droższe od poprzedników (a miało być odwrotnie i do końca roku, jak czytałem, cena za 240-256 GB miała spaść do ok. 70 USD) i tylko część wzrostu cen to efekt droższego dolara i euro.
  Sam dysk jest ok, jak poprzednia seria, jednak poza funkcjami służącymi lepszej ochronie komórek pamięci i pewnej poprawie operacji z małymi plikami to reszta w zasadzie bez zmian (bo jak widać technologia przyspieszająca napęd z pomocą RAM robiona tylko pod benchmarki).
  Sam używam 2 SSD i rozmawiam na ten temat z kumplami i wyciągam wniosek taki, że w zasadzie dla przeciętnego użytkownika w domu, czy w firmie żywotność pamięci w SSD jest zadziwiająco duża nawet w najtańszych modelach i te wszystkie nowe pomysły ochronne są potrzebne głównie osobom zapisującym naprawdę duże ilości danych (z założenia dyski takie jak ten Plextor nie są przewidziane do pracy w serwerach, itp.).
  W związku z zapowiadanyym spadkiem cen długa 5 letnia gwarancja też nie powinna wpłynąć na cenę - oczekiwałbym raczej by cena z długą gwarancją nie była wyższa, modele ze standardową powinny być tańsze niż dotychczas.
  W sumie widać jak producenci sztucznie, w oderwaniu od kosztów, trzymają ceny SSD na wysokim poziomie - pezecież SSD to już dawno nie jest produkt niszowy i producenci na pewno odczuwają efekt skali, a nowe modele nie są projektowane od nowa tylko pojawiają sie w nich po trochu nowe usprawnienia co nie generuje jakichś wielkich kosztów badań.
  • avatar
   stalkerpl
   1
   przy takiej cenie wielu zrezygnuje z zakupu, powinien byc o połowe tanszy to i byłby zapewne duzy popyt
   • avatar
    Danketch
    1
    Szkoda, że w teście nie ma żadnego Cruciala. Dostał od Was bana na testy czy jak?
    • avatar
     Omega93
     0
     Fajny ale nie ma on sensu gdyż za około 650zł mamy 850pro 256gb z 10letnia gwarancją i również bez ograniczenia zapisu :)
     • avatar
      Konto usunięte
      -1

      ,..szału nie ma,nic nowego,a już na pewno nic lepszego niż to co oferuje jedyny właściwy producent najlepszych na rynku.Na to klienci się także znajdą,każdy towar ma swojego kupca.
      • avatar
       Virtus
       -1
       Naprawdę mnie zdziwiliście. Testowanie PlexTurbo na 8 GB RAM-u, to gwarancja porażki. Ta technologia potrzebuje dużo więcej by pokazać swoją moc.
       • avatar
        Atak-Snajpera
        0
        Goodram Iridium Pro na nowym phisonie s10 ma szanse być nawet szybszy i tańszy niż ten plextor. Wyniki bliźniaczego modelu (S10 + kości toshiby)

        http://www.thessdreview.com/our-reviews/corsair-neutron-xt-ssd-review-240gb-new-phison-controller-creates-top-tier-contender/3/
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Po tych wszystkich problemach, które czytam na forach o nowych Plextorach to dzieki ale postoje. Plextor potracił klientów po wpadkach z firmware i musi się teraz mocno reklamować i gimnastykować, aby odzyskać klientów i zaufanie.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Fajny test, ciekawy dysk, a teraz czas spróbować wygrać M6 Pro w konkursie ;). A tak swoją drogą, mam już Plextora M6S w laptopie i jestem zadowolony.