SSD

Testy przy długotrwałym obciążeniu

przeczytasz w 1 min.

W tradycyjnych zastosowaniach dysk bardzo rzadko pracuje bez przerwy przez kilkanaście godzin, ale test ten ma na celu zobrazowanie realnej wydajności używanego nośnika. Okazuje się bowiem, że nowy dysk oferuje zauważalnie wyższą wydajność, ale z kolejno zapisanymi danymi jego osiągi po prostu spadają. Nietrudno się domyślić, że część producentów skupia się na osiągach „świeżego” dysku, zapominając co się z nim stanie po dłuższym czasie użytkowania, a więc kwestii bardzo istotnej z punktu widzenia klienta.

Do sprawdzenia wydajności dysku przy długotrwałym obciążeniu wykorzystaliśmy aplikację IOmeter – została ona skonfigurowana w ten sposób, że przez 12 godzin, w krokach co 5 minut, sprawdzała liczbę operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) przy losowym zapisie próbki 4 KB.

Plextor M7VG 256 GB - wydajność przy długotrwałym obciążeniu

Plextor M7VG rozpoczął bardzo wysoko - od około 60 000 IOPS (porównywalnie z modelem M6GV), ale ostatecznie jego wydajność ustabilizowała się mniej więcej na 2800 IOPS, czyli dużo słabiej od większości innych nośników, które mieliśmy okazję przetestować. Długotrwałe obciążenie to jedna ze słabszych stron tego modelu.