Smartfony

Funkcje

przeczytasz w 3 min.

Co potrafi Asus P750? Może łatwiej powiedzieć, czego nie potrafi? Nie potrafi na przykład parzyć kawy, ale i to może się zmienić, jeżeli pojawią się zaparzacze ze złączem Bluetooth... :-) A bardziej poważnie: przyjrzymy się po kolei funkcjom tego kombajnu do wszystkiego.

Telefon

Jedną z podstawowych, a może najważniejszych funkcji jest obsługa sieci GSM. Głównie jako dla telefonu, Asus wyposażony jest w klawiaturę numeryczną. Chyba ten sam powód determinuje jego rozmiary i kształt. Funkcjonalność zapewnia system operacyjny, a dokładniej aplikacja o wiele mówiącej nazwie "Telefon" :-) Wywołać można ją tradycyjnie z menu lub po prostu zaczynając wpisywać z klawiatury nazwę kontaktu. Do dyspozycji mamy dzwonienie, SMS, MMS lub podłączenie do Internetu. Dostępna jest także funkcja szybkiego wybierania numerów. Książka adresowa to tak naprawdę dodatek do Outlooka - razem z numerami telefonów mamy możliwość zapisania adresów mailowych, danych personalnych, itp., ale oczywiście tylko w pamięci urządzenia, a nie na karcie SIM.

Ciekawym dodatkiem jest możliwość prowadzenia rozmów wideo-telefonicznych, do których służy dodatkowa kamerka umieszczona z przodu urządzenia. Poza tym do dyspozycji mamy zestaw słuchawkowy umożliwiający automatyczne odbieranie rozmów i "zestaw głośnomówiący" - w cudzysłowie, ponieważ to tylko wewnętrzny głośnik uruchamiany przyciskiem na ekranie, ale podczas jazdy samochodem działa wystarczająco dobrze. A propos przycisków: ekranowa klawiatura telefoniczna jest wystarczająco duża by obsługiwać ją bez rysika - bardzo wygodne podczas prowadzenia samochodu. Tylko nasuwa się pytanie: po co mi dwie klawiatury na raz? Zamiast tej prawdziwej miałbym o pół cala większy ekran, czyli o 20%! W teorii korzystanie z telefonu powinno być dziecinnie łatwe. Proza rzeczywistości niestety wali między oczy i kładzie na deski: moduł telefoniczny powoduje częste zawieszenia systemu nie raz zakończone resetem. Celuje w tym procederze program odpowiedzialny za wyszukiwanie kontaktów. Kilka kwiatków:

Telefon dzwoni, po chwili przestaje za nim zdążyłem odebrać; sprawdzam, kto dzwonił i dowiaduję się, że próba połączenia miała miejsce 45 minut wcześniej i nie jest to niestety przypomnienie, że mam nieodebraną rozmowę

Telefon nie zablokowany w kieszeni zaczyna sam dzwonić - rzecz normalna, ale to, że nie mogę anulować rozmowy inaczej niż resetem - już chyba nie. Wydaje się, że miałem pecha i trafiłem na uszkodzony egzemplarz.

PDA

P750 potrafi wszystko to, co podobne urządzenia bez modułu telefonicznego – może przypominać o terminach, budzić, kojarzyć wydarzenia z osobami z naszej listy kontaktów i wiele innych – wszystko, co każdy porządny PIM potrafi. To po prostu mały komputer, którego funkcjonalność można rozszerzyć doinstalowując nowe programy, ale o tym – później. Ważnym elementem jest w tym przypadku klawiatura ekranowa (chyba, że ktoś posiadł małpią sprawność pisania wszystkich liter za pomocą 9 klawiszy numerycznych) i tu doznałem zawodu - na klasycznym PDA nie miałem żadnego problemu z trafianiem rysikiem w odpowiednie litery; na P750 pomyłki zdarzały się nader często...

GPS

Nawigacja opiera się na wszechobecnym układzie SirfStar III. W stosunku do innych urządzeń przeze mnie testowanych GPS sprawował się trochę gorzej: czasami łapał pozycję z ponad kilometrowym błędem i "trwał w grzechu" nie raz aż do operacji wyłącz-włącz... Niekiedy prowadziło to do zabawnych sytuacji: podczas jazdy 30-letnim autobusem Jelcz, OziExplorer nagle połapał się, że źle pokazuje pozycję, "dogonił" tą właściwą wyświetlając prędkość jazdy 160km/h... Inną bolączką jest niemiłosiernie długie łapanie pozycji po zimnym starcie – czasem aż do 8 minut! Jednak ta dolegliwość wydaje się być swoistym „znakiem szczególnymh SirfSTARA – posiadają je także inne urządzenia wyposażone w ten chipset. Gdy jednak pozycja zostanie raz ustalona poprawnie, to nie ma siły, by to zmienić (no chyba tylko wjazd do tunelu).

Aparat fotograficzny

Trudno go ocenić jednoznacznie. Moim zdaniem robi całkiem dobre zdjęcia zarówno za dnia jak i przy słabym oświetleniu, a nawet w nocy. Autofokus działa dobrze, aparat ma przyzwoitą rozdzielczość. Cieszą podstawowe funkcje jak przełączanie w tryb kamery zmiana rozdzielczości czy profile i dodatek w postaci zapisywania w zdjęciu pozycji GPS. Przeciw niemu przemawia strasznie wolna matryca nie pozwalająca fotografować obiektów poruszających się szybciej od winniczka.

Komunikacja

Do dyspozycji mamy:

WiFi - w standardach b/g - jeżeli już się podłączy, to działa przyzwoicie. Jednak to pierwsze nie jest takie pewne, jeśli stacja bazowa jest trochę dalej.

Bluetooth - działa bez problemu.

GPRS - działa, choć nie bez wad: brak jakichkolwiek zabezpieczeń przed przypadkowym podłączeniem do sieci - niechcący uruchomimy choćby Internet Explorera i już - bez jakiegokolwiek pytania ze strony systemu - złotówki z naszego konta płyną do operatora...