Płyty główne

nTune

przeczytasz w 1 min.

Do nForce4 producent dołącza oprogramowanie nTune. Pozwala ono na optymalizację działania komputera. Dokonywane to jest poprzez overclocking jednego z kilku newralgicznych elementów systemu: rdzenia graficznego, procesora, pamięci oraz chipsetu. nTune umożliwia również zmianę napięcia procesora, ustawień pamięci RAM, czy prędkości obrotowej wentylatorów systemowych.

Program pozwala na stworzenie kilku profili, np. jednego do gier, innego do pracy. Każdy z nich spowoduje odpowiednie dobranie parametrów systemu w celu uzyskania możliwie największej wydajności.

Uczucia dotyczące nTune mam mieszane. Z jednej strony, jest to dość ciekawe i łatwe z narzędzie, pozwalające na wyciśnięcie ze swojego systemu trochę więcej ponad nominalne możliwości. Z drugiej, większość tych opcji jest udostępniania przez BIOS komputera, bądź specjalizowane programy, takie jak PowerStrip. Tym niemniej nTune nie jest całkowicie bezużytecznym programem - choć nie jest to nic wielkiego i dubluje możliwości Biosu, czasem może się przydać.