Płyty główne

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

Nasze wrażenia z testów nForce4? Po pierwsze, wygląda na to, że AGP umrze szybciej, niż mogło się to z początku wydawać. Przesiadka na PCI-Express przynosi nowe możliwości, które na AGP były niemożliwe do osiągnięcia (lub przynajmniej pozostały niewykorzystane). Mowa przede wszystkim o SLI. Na razie jedynie karty nVidii z serii GT obsługują tę funkcję, jednak prawdopodobnie również ATI skusi się na wykorzystanie podobnej technologii w swoich chipach graficznych.

Po drugie, wydaje się, że okres życia nForce3 nie był zbyt długi - najpierw problemy z implementacją AGP w pierwotnej wersji tego chipsetu, potem do dłuższym oczekiwaniu wreszcie udany nForce3-250. Minęło zaledwie kilka miesięcy i nadszedł nForce4. Na szczęście tym razem wygląda na to, że nVidia wyciągnęła wnioski ze swoich przeszłych błędów - nie dość, że nForce4 ma bardzo porządną wydajność nie tylko na papierze, ale również w praktyce, to jeszcze jako pierwszy na rynku udostępnia funkcje, które dla entuzjastów wysokiej wydajności są nie do przecenienia.

Jeśli więc ktoś planuje kupienie nowego komputera, bądź solidny upgrade, a do tego jest sympatykiem AMD, szczerze polecamy nForce4 - tym bardziej, że nVidia przygotowała w trzech wersjach - po jednej dla każdej półki cenowej. Wygląda na to, że oczekiwanie na plaformę PCI-Express dla Athlona 64 warte było zachodu - użytkownicy otrzymali nie tylko wysoką wydajność na akceptowalnym poziomie cenowym, ale również mnóstwo nowych możliwości, w tym przywrócone do życia SLI.

nVidia nForce 4
Nowoczesna, 'high endowa' platforma dla procesorów  AMD Athlon 64.
+ PCI-Express
+ SATA 300
+ NVIDIA ActiveArmor

 

Gigabyte K8NXP-9
nForce 4 Ultra
dobrze zaprojektowana i znakomicie wyposażona płyta pod Athlona 64
+ Dual Power System, DualBIOS,

 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!