Oprogramowanie

Paragon Drive Backup 8.5 Personal

przeczytasz w 2 min.

To kolejny komercyjny program, który już dawno przerósł konkurencję ze stajni Symantec. Paragon Drive Backup 8.5 Personal dysponuje ogromnym arsenałem funkcji.

Pierwsze uruchomienie programu pod Windows stawia przed naszymi oczami dość przejrzysty interfejs. Menadżer urządzeń wzbogacany jest o wirtualny Universal Image Mounter. Podobnie jak konkurenci (poza Partition Image) program pozwala skopiować partycję systemową z poziomu uruchomionego z niej systemu Windows. Program zajmuje około 40 MB na dysku, z czego część stanowi plik ISO, będący podstawą dla kreatora nośnika startowego.

Nośnik startowy uruchamia konsolową wersję programu, która nie chciała wystartować na naszej maszynie wirtualnej, zawieszając się podczas ładowania antycznego sterownika myszy. Maszyna realna nie była już dla niej wyzwaniem, niemniej jednak mysz i tutaj nie działała. Wersja konsolowa, podobnie jak w przypadku Acronis True Image ma zbliżone możliwości do windowsowej.
Program nie pretenduje do bycia jedynym narzędziem do backupu, co może przypaść do gustu użytkownikom rozmiłowanym w wyspecjalizowanych narzędziach.

Rzeczą godną szczególnego podkreślenia jest możliwość dołożenia obrazu partycji do płyty ratunkowej. Pozwala to zaoszczędzić miejsce na dysku oraz jest po prostu wygodne i logiczne.

Kreator kopii zapasowej jest wygodny, choć może wprowadzić niedoświadczonego użytkownika w stan dezorientacji - przykładowa mnogość miejsc do "zaptaszkowania" w przypadku dwóch partycji podstawowych. Oczywiście jak w każdym tego typu programie mamy szereg dodatkowych możliwości, związanych z tworzonymi archiwami, np. zabezpieczenie kopii hasłem, wybór stopnia kompresji, ustalenie harmonogramu wykonywania kopii, czy opatrzenie ich komentarzami. Program umożliwia utworzenie bazy danych posiadanych obrazów partycji, co znacznie ułatwia pracę. Można na przykład wskazać w bazie konkretny obraz i wykonać na jego podstawie kopię różnicową. Nieco dziwne jest działanie kreatora, który wymaga dodatkowego zaakceptowania zaplanowanych czynności już po jego zakończeniu.

Program dysponuje możliwością tworzenia i usuwania partycji. Może utworzyć zarówno standardowe partycje dla Windows (FAT16/32 i NTFS) jak i dla Linuksa (Ext2 i 3, ReiserFS, Swap), może również przeskanować powierzchnię dysku w poszukiwaniu błędów.