Przeczytaj, zanim kupisz film Blu-ray
Oprogramowanie

Przeczytaj, zanim kupisz film Blu-ray

przeczytasz w 5 min.

W Windows 8 zrezygnowano z integracji kodeków, dlatego system nie radzi sobie z filmem DVD oraz Blu-ray. Przedstawiamy alternatywne programy do odtwarzania.

Przyzwyczajeni doświadczeniem w pracy z Windows 7 uważacie zapewne, że w Windows 8 równie łatwo odtworzycie płytę DVD. Logicznym następstwem wydawałaby się możliwość odtwarzania w „ósemce” płyt Blu-ray. Nic bardziej mylnego – Windows 8 nie tylko nie odtwarza niebieskich krążków, standardowo nie jest w stanie poradzić sobie nawet z filmem na DVD.

Dlaczego Windows 8 nie odtwarza DVD i Blu-ray?

Odpowiedź jest prozaiczna – chodzi oczywiście o pieniądze. Kodeki MPEG-2/4 używane do odtwarzania obrazu z płyt DVD i Blu-ray, a także Dolby Digital do odtwarzania dźwięku kosztują. Za każdą sprzedaną kopię systemu Windows 7 (gdzie kodeki są wbudowane) Microsoft płaci właścicielowi patentu (MPEG-LA) 2 dolary. Cena licencji Dolby Digital jest prawdopodobnie zbliżona. Koszty te są przeniesione na nabywcę systemu, bez względu na to, czy odtwarza on płyty DVD, czy też nie. W Windows 8 Microsoft zdecydował się zatem zrezygnować z integracji kodeków.

Czy mogę odtwarzać płyty DVD w Windows 8 i Windows 8 Pro?

Tak, ale wymaga to pewnych dodatkowych zabiegów. Posiadacze Windows 8 Pro są w nieco lepszej sytuacji gdyż wystarczy że zainstalują dodatek Windows Media Center. Niestety, za darmo można było go zdobyć tylko do 31 stycznia tego roku. Obecnie trzeba za niego zapłacić 45 zł. Jeśli zatem nie posiadamy działającego klucza dodatku Media Center dla Windows 8 Pro musimy go nabyć. Aby to uczynić uruchamiamy aplikację „Dodaj funkcje do systemu Windows 8”, którą wyszukujemy po nazwie na ekranie Start. W programie wybieramy opcję „Chcę kupić klucz produktu w trybie online”.

dodaj funkcje - windows 8

W następnym kroku wybieramy „Windows 8 Media Center Pack”.

Windows 8 Media Center Pack

Po kilku chwilach zostaniemy poproszeni o podanie danych osobowych oraz wskazanie formy płatności (karta kredytowa lub PayPal) w celu zakończenia zamówienia.
Po instalacji dodatku możemy już odtwarzać filmy z płyt DVD, ale tylko w programie Media Center. Płyty Blu-ray nadal nie są odtwarzane.

Posiadacze „zwykłej” wersji Windows 8 mają większy problem. Muszą uaktualnić system do wersji Pro. W amerykańskiej wersji Windows Store można nabyć ten dodatek za 99 dolarów, oczywiście po angielsku.

Windows 8 Professional Pack

Czy nie da się za darmo?

To chyba najważniejsza odpowiedź – da się. Aby odtwarzać płyty DVD nie potrzebujemy kupować powyższych dodatków. Wystarczy użyć dostępnego za darmo programu VLC dostępnego pod tym adresem. VLC ma własny zestaw kodeków, niezależny od systemu operacyjnego, dzięki czemu działa w każdej wersji Windows.

Uruchamiamy program VLC i w menu „Plik” wskazujemy opcję „Otwórz płytę”. W wyświetlonym oknie wybieramy DVD i wskazujemy napęd, w którym znajduje się płyta i klikamy „Odtwarzaj”.

VLC

W zależności od zawartości płyty, wyświetlone zostanie menu lub odtworzony materiał wstępny. Wszystko w łatwy, przejrzysty i bezproblemowy sposób.

VLC

Czy VLC odtwarza płyty Blu-ray?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Teoretycznie program jest wyposażony w odpowiednie biblioteki, ale są one sobie w stanie poradzić tylko z niezabezpieczonymi cyfrowo płytami. Niezabezpieczone płyty Blu-ray są jak Yeti – podobno ktoś kiedyś je widział, ale było to jeszcze w czasach, gdy po ziemi biegały mamuty. W praktyce przy próbie odtworzenia kupionej w sklepie, bądź wypożyczonej płyty z filmem zobaczymy komunikat jak poniżej.

VLC bez aacs

Dla VLC są dostępne biblioteki AACS, które można pobrać ze strony producenta (nieskompilowane) lub gotowe do użycia stąd. W przypadku systemu Windows 8, plik libaacs.dll umieszczamy w katalogu gdzie zainstalowany jest program VLC. Na tej samej stronie znajdziemy też bazę kluczy AACS, ale uwaga – ich użycie może być niezgodne z prawem! Osoby, które chciałyby jednak spróbować, uprzedzam: klucze są na tyle stare, że prawdopodobnie większość z nich została już wpisana na czarną listę. W praktyce oznacza to, że przy ich pomocy może się udać odtworzenie co najwyżej płyt nagranych w momencie wydania tej paczki kluczy. Wszystkie nowości wydawnicze będą zabezpieczone nowszymi kluczami. VLC na nic się zatem nie zda, zobaczycie jedynie komunikat jak ten poniżej.

VLC

Czym jest AACS i po co się go stosuje?

AACS to technologia DRM służąca do ochrony zawartości płyt HD DVD i Blu-ray przed nieautoryzowanym kopiowaniem. Stosuje się ją po to by uniemożliwić kopiowanie zawartości płyt. W praktyce jest to jeden z elementów utrudniania życia legalnym nabywcom płyt. Zabezpieczone w ten sposób nośniki odtworzymy w stacjonarnych odtwarzaczach Blu-ray, ale bez odpowiedniego, zwykle dość drogiego, oprogramowanie nie będzie możliwe wyświetlenie ich na ekranie komputera.

Jak odtworzyć Blu-ray na komputerze?

Niestety, aby oglądać filmy Blu-ray na ekranie komputera będziemy musieli użyć dedykowanego oprogramowania. Jeśli wraz z napędem Blu-ray otrzymaliśmy w zestawie odpowiednie oprogramowanie to możemy czuć się szczęściarzami. Na 99 % wystarczy ono aby odtwarzać filmy. Jeśli kupiliśmy sam napęd, będziemy musieli zainwestować kolejne przynajmniej kilkadziesiąt złotych w software. Dobrym wyborem będzie PowerDVD, którego wersję testową można pobrać ze strony cyberlink.com. Jest to program rozbudowany, sprawnie działający, ale kosztujący nieco ponad 120 €.

PowerDVD

Jeśli nasz komputer spełnia wszystkie wymagania, będziemy w stanie odtworzyć film. Jeśli nie, możemy zobaczyć komunikat jak ten poniżej. Informuje on użytkownika, że próbuje odtworzyć film na ekranie podłączonym poprzez złącze analogowe.

PowerDVD

Równie dobrze z odtwarzaniem Blu-ray poradzi sobie tańszy WinDVD Pro 11, który można nabyć tutaj. Niestety nie udało mi się znaleźć żadnego darmowego, w pełni legalnego sposobu na odtwarzanie płyt Blu-ray na komputerze, nie licząc używania czasowych wersji komercyjnego oprogramowania. Wadą tego rozwiązania jest niestety właśnie rzeczone ograniczenie czasowe. Większość z nich przestaje działać po 30 dniach. Reinstalacja programu nie powoduje wydłużenia tego czasu o kolejne 30 dni (niezbędne byłoby przeinstalowanie całego systemu).

Jak sprawdzić czy komputer spełnia minimalne wymagania do odtwarzania Blu-ray?

Ta operacja na szczęście jest bardzo prosta, choć sama konieczność jej przeprowadzenia jest co najmniej kontrowersyjna. Na temat HDCP i DRM powstało już bardzo wiele tekstów, z których większość utrzymana jest w podobnym tonie. Właściciele komputerów wyposażonych jedynie w analogowy monitor (podłączany za pomocą D-Sub) mogą zapomnieć o treściach HD. HDCP wymaga, aby wszystkie elementy (napęd, karta graficzna, sterowniki karty graficznej, ekran) obsługiwały to zabezpieczenie. Jeśli posiadamy kartę graficzną wyposażoną w wyjścia cyfrowe musimy upewnić się, że mamy odpowiednio aktualne sterowniki. Ponadto starsze telewizory LCD, choć ich odsetek będzie naprawdę niewielki, mogą nie obsługiwać bezpiecznego połączenia. Na nich też nie odtworzymy cyfrowych materiałów z niebieskiego krążka.

Na stronie znajdziemy program BD & 3D Advisor, który umożliwi sprawdzenie zgodności naszego zestawu multimedialnego z wymaganiami koniecznymi do odtwarzania płyt Blu-ray. Uruchamiamy program i wybieramy przycisk po lewej stronie.

BD & 3D Advisor

Jeśli zostanie od uruchomiony na ekranie analogowym zobaczymy następujący wynik.

BD & 3D Advisor

W przypadku cyfrowego połączenia przez DVI lub HDMI, a także na ekranach wbudowanych w notebooki ten test przejdzie pozytywnie. Na poniższym ekranie widać jednak, że komputer nie jest wyposażony w oprogramowanie do odtwarzania filmów i odpowiedni napęd.

BD & 3D Advisor

Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione na ekranie zobaczymy komunikat informujący o sukcesie.

BD & 3D Advisor

Tym samym programem możemy sprawdzić czy nasz zestaw będzie w stanie odtwarzać materiały w 3D. W tym celu na pierwszym ekranie wybieramy prawy przycisk.

BD & 3D Advisor

 

W strefie Windows 8 znajdziesz wszystkie publikacje dotyczące Windows 8.

Artykuł o podobnej tematyce:

Komentarze

44
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fiona
  72
  Tytuł powinien brzmieć: Przeczytaj zanim kupisz Windows 8
  • avatar
   Konto usunięte
   32
   Kolejny minus na rzecz Windows 8.
   • avatar
    Lubo_90
    24
    2 U.S. dollars = 6.40399609 Polish zloty
    2 kodeki = niecałe 13 zł. A teraz chcą 45 za jakiś media pack, nie ma to jak dobry interes.
    • avatar
     Red23
     19
     Mój Win7 również nie odtwarza BD. Jedyne co pomaga to DVDFab Passkey. Na płycie dostałem PowerDVD i nie aktualizuje kluczy AACS. Krew człowieka zalewa - kupuje film za 100zł, biegnie do domu, odpala i nie działa. A pirat się śmieje.
     • avatar
      vinnere
      9
      Najgorsza kryptoreklama jaką widziałem. poza tym cena windows8 + jakieś programy + ewentualny napęd blueray to prawie 600zł, ten artykuł udowodnił, że lepeij kupić tani odtwarzać do TV/monitora albo pobrać film z torrentów ho! ho! ho! ;)
      • avatar
       Konto usunięte
       6
       Ja pierdziu kto korzysta z systemowych kodeków 99% ludzi ściąga zewnętrzne kodeki i playery
       Do odtworzenia BR można uzyć bezpłatnych playerów jak choćby
       DVD-Ranger Player, DAPlayer a instalując dodatkowo AnyDVD można uruchomić płytę BR na innych jak wspomniany VLC Player
       • avatar
        head_charge
        4
        na win 7 też sobie blu ray nie pooglądasz. kupiłem sobie blu ray, dołączony program za free nie mógł odpalić Limitless, próbowałem pobrać poprawki itp a bd advisor twierdził wtedy, że hd 6870 z najnowszymi kodekami nie spełnia wymagań. jaja jak berety. to sobie kupiłem kino domowe blu ray 3d Lg i jestem w siódmym niebe. a blu ray w kompie nieużywany. do majstra geniusza : może chcesz w przyszłości płacić za obsługę myszki lub klawki przez os
        • avatar
         severian
         3
         Ale ściema z tym płatnym Media center.4 dolce więcej nie robi jakiejś większej różnicy.
         • avatar
          OBoloG
          2
          Mnie to zastanawia że stacjonarny odtwarzacz blueray można kupić już za niewiele ponad 200 zł. a tu powerDVD kosztuje 120 Euro sam program???!!! No litości a propos po co komu windows na linux odtworzysz blueray bez problemow na kodekach platnych lub darmowych np w wersji beta ktore oficjalnie mogą nie działać a działają i można je pobrać za free.
          No ale windows 8 jest dla profesjonalistów z grubym portwelem.
          • avatar
           Konto usunięte
           1
           Nie bronie Windows 8, ale Windows 7 także nie odtwarza płyt Blu-Ray. A kodeki, programy do samego DVD są darmowe. Co do 'niebieskich' płyt jak ktoś chce oryginalny program to polecam Mac Blu-Ray Player (w promocji kupiłem za ok 99zł - standardowo ok 130-150zł)
           • avatar
            Konto usunięte
            1
            Dlatego ludzie używają torrentów :) póki wielcy panowie od zabezpieczeń filmów nie wpadną na pomysł, że jedyne co tym robią to sobie szkodzą, zabezpieczenia podwyższają cenę końcową a utrudniają tylko życie szaremu kowalskiemu bo ten co ogarnięty to ściągnie z p2p film obejrzy i to bez problemów za free (no prawie bo cena prądu i neta ale to groszowe sprawy).
            • avatar
             Konto usunięte
             1
             Do blu-ray polecam ps3 ;D Kupić używkę i śmiga aż miło.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Kiedyś z zabezpieczonymi filmami na DVD z pobliskiej wideoteki radziłem sobie instalując DVD Decryptera lub Any DVD. Jako że nie posiadałem stacjonarnego odtwarzacza, a odtwarzanie z napędu było głośne, kopiowałem te płyty i przerabiałem na Xvidy i oglądałem.
              To były piękne czasy. Dorabiałem sobie nawet i sprzedawałem kolegom z roboty pornosy. Starzy zboczeńcy się zachwycali i mówili że obraz jak żyleta, nie to co na kasetach vhs. Interes niestety długo nie trwał, bo zaczął się upowszechniać dostęp do neta i ludzie dowiedzieli się o torrentach.
              • avatar
               Grzywacz
               -5
               autor najwyraźniej nie słyszał o Media Player Classic, który też czyta Bluray.
               • avatar
                majster-b
                -19
                Jak zwykle, polakowi wszystko trzeba dać za darmo... nawet office powinni dodawać za free, razem z sharepoint'em, dynamicsem, mssqlem i bóg wie czym jeszcze. Hejterzy na linuxa... tam na pewno obejrzycie sobie BR... :)
                Za książki się weźcie gimbusy...
                • avatar
                 moris231
                 0
                 1. Ps3 odpali BR
                 2. Raczej BR jest do wysokich rozdzielczości, jeśli mamy dobry monitor to czemu nie inaczej BR jest nie opłacalny.
                 3. Do do W8 program iDeer Blu-ray Player 1.2.10.1249
                 4. Już bardziej opłaca się kupić odtwarzać BR , niż kombinować z płatnymi programami. Napęd + program to już duży wydatek .
                 • avatar
                  gorecka90
                  0
                  Założyłam konto tylko po to by podziękować za ten artykuł! :)
                  W pięć minut zainstalowałam VLC i odtwarza DVD z wypożyczalni :) Po kilku dniach szukania na forach rozwiązania problemów wyświetlanych przez alerty innych programów byłam sfrustrowana, a rozwiązanie tak proste. DZIĘKUJĘ! :o)
                  • avatar
                   gorecka90
                   0
                   Założyłam konto tylko po to by podziękować za ten artykuł! :)
                   W pięć minut zainstalowałam VLC i odtwarza DVD z wypożyczalni :) Po kilku dniach szukania na forach rozwiązania problemów wyświetlanych przez alerty innych programów byłam sfrustrowana, a rozwiązanie tak proste. DZIĘKUJĘ! :o)