Płyty główne

Intel G31 Express

przeczytasz w 4 min.

 

 • orientacyjna cena w chwili publikacji testu: do 140 zł
 • przeznaczenie płyty: komputer domowy, biuro 
 • podobne płyty tej klasy: Asus P5KPL-AM Intel G31,  

 

Płyta Gigabyte GA-G31M-S2L nadaje się do komputera, który służy przede wszystkim do typowych zadań domowych, takich jak surfowanie w internecie, słuchanie muzyki i oglądanie filmów DivX. Dobrze sprawdzi się także w roli podstawy peceta przeznaczonego stricte do pracy.

Choć wymiary urządzenia odpowiadają standardowi microATX, nie ma sensu instalować tej płyty w niewielkiej i eleganckiej obudowie, którą można postawić później w salonie. Komputer nań oparty nie będzie bowiem w stanie zaoferować pełni możliwości, jeśli chodzi o dzisiejsze multimedialne centra domowe.

Zintegrowany układ graficzny to Intel GMA 3100, który nie oferuje złącza HDMI, co przekreśla ten model na tle tanich płyt głównych dla komputerów pracujących jako kina domowe HD. Oczywiście istnieje zawsze możliwość instalacji niedrogiej karty graficznej, która jest wyposażona w HDMI, ale jest to połowiczne rozwiązanie. Co więcej, jeśli komputer ma służyć głównie jako odtwarzacz multimediów, powinien być zbudowany z takich komponentów, które nie będą się marnować. Po co montować dość szybką kartę, skoro jej moc nie zostanie wykorzystana nawet w połowie?

Specyfikacja

Obsługa procesorów (LGA775)
Intel Core 2 Extreme/ Intel Core 2 Quad/ Intel Core 2 Duo/ Intel Pentium Extreme Edition/ Intel Pentium D/ Intel Pentium 4 Extreme Edition/ Intel Pentium 4/ Intel  Celeron
Chipsety- Chipset Intel G31 Express
- Mostek południowy ICH7
- zintegrowana grafika GMA 3100
Gigabit LAN
- Zintegrowany układ dźwiękowy Realtek ALC662
Szyna FSB1333/1066/800 MHz
Obsługa pamięci RAMdo 4 GB pamięci Dual Channel przez 2 złącza DIMM DDR2 (800, 667 MHz)
Wewnętrzne złącza1 x złącze zasilania 24-pin ATX
1 x złącze zasilania 4-pin ATX 12V
1 x złącze dla czujnika otwarcia obudowy
1 złącze wentylatora procesora, 1 x wentylatora systemowego  
1 x złącze front panel audio, 1 x CD in 
1 x SPDIF in/out
1 x IDE, 1 x FDD 
2 x USB 2.0/1.1
4 x SATA II 3Gb/s
Gniazda rozszerzeń1 x PCI-Express x4
1 x PCI-Express x16
2 x PCI
Wejścia/wyjścia na tylnym panelu1 x COM
1 x D-Sub
1 x LPT
1 x RJ45 LAN
3 gniazdka audio (wejście liniowe/ wyjście liniowe/mikrofon)
4 x USB 2.0/1.1
2 x PS/2 (klawiatura/mysz)
Monitoring sprzętowyKontrola prędkości obrotowej wentylatora procesora
System ostrzegania przed przegrzaniem procesora
Monitoring temperatury procesora
Ostrzeżenie przy uszkodzeniu wentylatora procesora / systemu
Monitoring systemu prędkości wentylatora
Monitoring napięć zasilania
BIOS4 Mbit'owy układ BIOS
Award BIOS
PnP 1.0a, DMI 2.0, SM BIOS 2.3, ACPI 1.0bVirtual Dual BIOS
Inne funkcje@BIOST
Centrum pobierania
Q-FlashT
Obsługa Easy Tune
Virtual Dual BIOS
XpressT Install
XpressT Install, XpressT Recovery
XpressT Recovery 2
Gwarancja3 lata

Chipset Intel G31 jest także łączony z tanim mostkiem południowym ICH7. Z tego powodu wyposażenie płyty również należy uznać za bardzo ubogie, po raz kolejny przekonując się o tym, że model GA-G31M-S2L nadaje się przede wszystkim do biur, gdzie znajdzie się w komputerze, który najczęściej wykorzystywany jest w roli bardziej zaawansowanego kalkulatora czy też maszyny do pisania.

Oczywiście GA-G31M-S2L ma także zalety: niewielkie wymiary, obsługa 45-nanometrowych procesorów Intela, słaby-bo-słaby, ale zawsze zintegrowany układ graficzny, jak również gigabitowa karta sieciowa, układ dźwiękowy HD oraz stosunkowo dobra jakość wykonania (w układzie zasilania procesora znalazły się kondensatory polimerowe).

Pozostałe wyposażenie obejmuje wyjście i wejście S/PDIF, 4 porty SATA 3 Gbps (tylko 4!), 6 portów USB (4 na tylnym panelu, jak i port D-Sub, oferujący sygnał analogowy, więc polecany dla monitorów CRT. Z tego powodu o wiele, wiele lepszą płytą wydaje się być model Gigabyte GA-73PVM-S2H, który jest co prawda o 30 zł droższy, ale za to oferuje m.in. DVI-D oraz HDMI. GA-G31M-S2L ma także złącze COM, jak i jeden slot PCI-Express x1, jeden slot PCIzExpress x16 oraz 2 sloty PCI.

Płyta obsługuje pamięć DDR2, której maksymalnie możemy zainstalować do 4 GB, ponieważ z uwagi na standard microATX w jej wyposażeniu znalazły się tylko dwa banki na RAM. Obsługiwana jest także pamięć DDR2 wyłącznie do częstotliwości 800 MHz. Jeśli chodzi o procesory, obsługa szyny FSB 1333 MHz nie sprawi, że nie uda nam się zainstalować dobrego CPU.

Model GA-G31M-S2L ma także ubogie chłodzenie. Chipset chłodzony jest wyłącznie przez aluminiowy radiator, co dodatkowy świadczy o tym, że jest to sprzęt na rynek low-end. I choć pracownicy biurowi nie będą narzekać na minimalne możliwości podkręcania, słabe wyposażenie i brak w postaci portu HDMI, co dyskwalifikuje ten produkt odnośnie kina domowego, i tak nie polecam tej płyty. Na rynku znaleźć można bowiem lepsze modele, które są w podobnej cenie, a ich wyposażenie stoi na o wiele wyższym poziomie. 
A skoro za dodatkowe 10-30 zł możemy stać się posiadaczami HDMI, DVI, większej liczbie portów SATA czy USB, to dlaczego mielibyśmy kupować GA-G31M-S2L? Odpowiedź jest tylko jedna: hurt. Jeśli zamierzasz kupić np. 100 płyt głównych do komputerów w twojej firmie, możesz wciąć pod uwagę ten model. W przeciwnym razie krótko - nie warto.

Temperatura

Wyniki pomiarów z programu Everest Ultimate:

 • Otoczenie procesora graficznego: 46 C (bez karty: 40 C)
 • Procesor: 58 C (bez karty: 53 C)
 • Płyta główna: 45 C (bez karty: 40 C)

Temperatura jest spora, ponieważ chipset chłodzony jest tylko aluminiowym radiatorem. Dlatego nie dziwi nas otoczenie procesora graficznego na poziomie 46 stopni Celsjusza, 58 stopni na CPU, a 45 stopni na płycie.

BIOS

 • Częstotliwość CPU: 100-700 MHz (skok -1 MHz)
 • Mnożnik CPU: 6-12 (skok - 1, brak wartości połówkowych)
 • Częstotliwość PCI-E: od 90 do 150 MHz (skok - 1 MHz)
 • DDR2 OverVoltage Control: od 0,1 do 0,04 V
 • FSB OverVoltage Control: od 0,1 do 0,3 V
 • Napięcie CPU: 0,5 - 1,6 V(skok - 0,0625 V)

Sympatycy podkręcania z pewnością nie wybiorą płyty z segmentu low-end. Natomiast osoba zainteresowana zakupem tej płyty najczęściej nie wie nawet czym jest overclocking. Dlatego możliwości podkręcania nie brałem pod uwagę przy ocenie tej płyty, bo… co tu właściwie oceniać?

Uwagi konstrukcyjne

Jeśli zdecydujemy się zainstalować większą kartę graficzną, będzie ona wystawać poza płytę, co zwiastuje problemy z umieszczeniem całej konstrukcji w odpowiednio super-małej obudowie dla microATX. Ale to nie jest główną wadą, ponieważ zdecydowana większość użytkowników Gigabyte GA-G31M-S2L nie będzie montować w niej szybkiej-dużej karty. Wadą jest fakt, że karta graficzna zasłania slot PCI, a nawet jeden port SATA. Dlatego instalacja małej karty jest tutaj wybitnie rekomendowana.

Moja ocena:
 
Jakość, instalacja:
Wyposażenie i funkcje dodatkowe:
Funkcjonalność:
Wydajność i podkręcanie:
Możliwości do ceny:
Ogólna ocena: