Gry PlayStation 4

Need for Speed Rivals

przeczytasz w 3 min.

Need for Speed Rivals

Dość krytycznie oceniona przez nas najnowsza odsłona serii Need for Speed wyraźnie lepiej czuje się na konsolach nowej generacji niż na popularnych „blaszakach”. I trudno się temu dziwić – konsolowi gracze nie kręcą nosami na widok animacji ograniczonej do 30 klatek na sekundę. Nie mają też zazwyczaj żadnych problemów z optymalizacją czy właściwą konfiguracją gry. Po prostu wkładają płytę do napędu i wszystko śmiga. Tak samo jest i w tym przypadku.

Need for Speed Rivals

Jak zapewne wszystkim wiadomo Need for Speed: Rivals korzysta z silnika Frostbite 3, tego samego który napędza najnowszą odsłonę Battlefielda. Dzięki temu podczas zabawy możemy podziwiać dynamiczne oświetlenie w nagłych załamaniach pogody, zmianie cyklu dnia i nocy czy choćby wyładowań towarzyszących atakowi impulsem EMP. Nie sposób nie zauważyć też całkiem niezłych tekstur w wysokiej rozdzielczości i szczegółowo wykonanych modeli samochodów. Oczywiście to wszystko widzieliśmy już na pececie i to w nawet w lepszej, bardziej wyrazistej postaci.  Wersja konsolowa cierpi bowiem na klasyczne dlań przypadłości w postaci większego rozmycia i nieco mniejszej ostrości obrazu. Wady te jednak giną w czasie szybkich pościgów, bo przecież mało kto w takich momentach rozważa czy minięta właśnie ściana miała wyrazistą teksturę czy płaską jak wyheblowana decha. Podobnie rzecz się ma z pojawiającymi się czasami zbyt późno elementami horyzontu.


Różnice w oświetleniu wynikają z szybciej postępujących zmian pory dnia na PC

Te drobne bądź co bądź ułomności nie przeszkadzają czerpać całkiem sporą frajdę z zabawy w kotka I myszkę z innymi graczami. Pod tym względem Rivals doskonale wpasowuje się w konsolowe realia stanowiąc jedną z najciekawszych obecnie dedykowanych im zręcznościowych ścigałek.

Co wyróżnia Need for Speed Rivals w wersji PS4?

  • bardzo dobra oprawa audiowizualna z dynamiczną zmianą pór dnia i pogody
  • intuicyjne i wygodne sterowanie
  • brak konkurencji

Zauważone niedoskonałości:

  • mniej ostry i wyrazisty obraz niż w wersji PC
  • dość częste irytujące migracje hosta

Need for Speed Rivals

PC vs PS4 – która lepsza?

Największe zarzuty jakie mieliśmy do pecetowej edycji gry na PlayStation 4 nie występują. Co więcej nic tu nie szarpie, nic nie chrupie, a gra utrzymuje stałą płynność niezależnie od tego co dzieje się na ekranie. Jedyne poważniejsze zastrzeżenia można mieć sposobu łączenia się graczy podczas rozgrywki. Niewielka jak na razie baza posiadaczy PlayStation 4 i nowej odsłony Need for Speed powoduje, że nader często widzimy ekran informujący nas o zachodzącej właśnie migracji hosta. Chyba nie trzeba mówić jak to potrafi być frustrujące kiedy akurat byliśmy w trakcie emocjonującego pościgu za całkiem zgrabnie manewrującym przeciwnikiem. Mimo to jednak, gdybym miał wybierać platformę do zabawy z Rivals zdecydowałbym się na konsole. Nie ze względu na grafikę, bo ta na pececie jest wyraźnie lepsza, ale z uwagi na komfort zabawy i brak zmartwień wynikających z ewentualnych problemów sprzętowych.

Moja ocena:
Grafika:
dobry
Dźwięk:
dobry
Grywalność:
dobry
Ogólna ocena: