Gry PlayStation 4

Need for Speed Rivals

Need for Speed Rivals

Dość krytycznie oceniona przez nas najnowsza odsłona serii Need for Speed wyraźnie lepiej czuje się na konsolach nowej generacji niż na popularnych „blaszakach”. I trudno się temu dziwić – konsolowi gracze nie kręcą nosami na widok animacji ograniczonej do 30 klatek na sekundę. Nie mają też zazwyczaj żadnych problemów z optymalizacją czy właściwą konfiguracją gry. Po prostu wkładają płytę do napędu i wszystko śmiga. Tak samo jest i w tym przypadku.

Need for Speed Rivals

Jak zapewne wszystkim wiadomo Need for Speed: Rivals korzysta z silnika Frostbite 3, tego samego który napędza najnowszą odsłonę Battlefielda. Dzięki temu podczas zabawy możemy podziwiać dynamiczne oświetlenie w nagłych załamaniach pogody, zmianie cyklu dnia i nocy czy choćby wyładowań towarzyszących atakowi impulsem EMP. Nie sposób nie zauważyć też całkiem niezłych tekstur w wysokiej rozdzielczości i szczegółowo wykonanych modeli samochodów. Oczywiście to wszystko widzieliśmy już na pececie i to w nawet w lepszej, bardziej wyrazistej postaci.  Wersja konsolowa cierpi bowiem na klasyczne dlań przypadłości w postaci większego rozmycia i nieco mniejszej ostrości obrazu. Wady te jednak giną w czasie szybkich pościgów, bo przecież mało kto w takich momentach rozważa czy minięta właśnie ściana miała wyrazistą teksturę czy płaską jak wyheblowana decha. Podobnie rzecz się ma z pojawiającymi się czasami zbyt późno elementami horyzontu.


Różnice w oświetleniu wynikają z szybciej postępujących zmian pory dnia na PC

Te drobne bądź co bądź ułomności nie przeszkadzają czerpać całkiem sporą frajdę z zabawy w kotka I myszkę z innymi graczami. Pod tym względem Rivals doskonale wpasowuje się w konsolowe realia stanowiąc jedną z najciekawszych obecnie dedykowanych im zręcznościowych ścigałek.

Co wyróżnia Need for Speed Rivals w wersji PS4?

  • bardzo dobra oprawa audiowizualna z dynamiczną zmianą pór dnia i pogody
  • intuicyjne i wygodne sterowanie
  • brak konkurencji

Zauważone niedoskonałości:

  • mniej ostry i wyrazisty obraz niż w wersji PC
  • dość częste irytujące migracje hosta

Need for Speed Rivals

PC vs PS4 – która lepsza?

Największe zarzuty jakie mieliśmy do pecetowej edycji gry na PlayStation 4 nie występują. Co więcej nic tu nie szarpie, nic nie chrupie, a gra utrzymuje stałą płynność niezależnie od tego co dzieje się na ekranie. Jedyne poważniejsze zastrzeżenia można mieć sposobu łączenia się graczy podczas rozgrywki. Niewielka jak na razie baza posiadaczy PlayStation 4 i nowej odsłony Need for Speed powoduje, że nader często widzimy ekran informujący nas o zachodzącej właśnie migracji hosta. Chyba nie trzeba mówić jak to potrafi być frustrujące kiedy akurat byliśmy w trakcie emocjonującego pościgu za całkiem zgrabnie manewrującym przeciwnikiem. Mimo to jednak, gdybym miał wybierać platformę do zabawy z Rivals zdecydowałbym się na konsole. Nie ze względu na grafikę, bo ta na pececie jest wyraźnie lepsza, ale z uwagi na komfort zabawy i brak zmartwień wynikających z ewentualnych problemów sprzętowych.

Moja ocena:
Grafika:
dobry
Dźwięk:
dobry
Grywalność:
dobry
Ogólna ocena: