Monitory

19" Belinea 101920 C

przeczytasz w 5 min.
charakterystyka
 
typ matrycy
19" Premium MVA
0,294 mm
powłoka ekranu
matowa
 
rozdzielczość
1280x1024
 
czas reakcji
8 ms
realne 16
Jasność / Kontrast
270 cd/m2 ; 1200:1
 
paleta barw
16.7 mln
 
Kąty widzialności
170°/170°
pion / poziom
wyjścia/wejścia
D-Sub, DVI
wejście audio
 
inne cechy
wbudowane głośniki 2 x1W
 
wyposażenie
instrukcja, kabel D-Sub,
kabel audio
 
   
ergonomia
  
regulacja wysokości
regulacja nachylenia
Pivot
obrót w poziomie
TAK
TAK, 5° przód, 20° tył
TAK
TAK, po 45° w lewo i prawo
 
możliwość zawieszenia
TAK
 
zasilacz
wbudowany
 
szerokość ramki
boki 1,5cm, góra 1,5cm, dół 3,5 cm
 
spełniane normy
ISO 13406-II,, TCO03
 
inne przydatne
  
   
warunki gwarancyjne
36 miesięcy gwarancji, w tym na panel i świetlówkę
Informacje Belinea na temat wadliwych pikseli
opakowanie
kartonowe pudło, styropianowe wypełnienia,
celofanowy worek na monitorze, plastikowa osłona na matrycę

Wygląd i ergonomia


Wrażenia z użytkowania

Już po kilku minutach pracy na tym panelu aż chce się powiedzieć: 'Nie obudowa zdobi monitor'. Belinea 101920 może nie przyciąga swoją urodą - obudowa jest prosta, bez estetycznych smaczków, a postawiona w sklepie na półce obok Philipsa czy LG z pewnością przegra w 'konkursie piękności'. Ma za to niesamowicie dobrą matrycę - Premium MVA.

Pełna paleta 16.7 mln kolorów, dobre kąty widzenia i zaskakujący dobry czas reakcji matrycy. Podczas testów 'wyścigówka' i 'rozkład jazdy' w programie Pixel Persistence Analyzer - wyraźne smużenie pojawia się dopiero przy tempie 8. Jest to więc względnie bardzo szybka matryca, na której komfortowo można oglądać filmy i giercować.
Aby ostatecznie upewnić się co do naszych spostrzeżeń, postawiliśmy obok Belineę 101927, wyposażoną w matrycę TN z czasem reakcji - rzekomo - 3.9 ms. Nie dość, że matryca w modelu 101927 wcale nie wyglądała na szybszą, to miała zdecydowanie słabszą jakość kolorów. To porównanie trochę otworzyło nam oczy i poddało w wątpliwość dotychczasowy mit, jakoby matryce TN z założenia były szybsze od MVA. Czasami bywa różnie.

Podświetlenie, kontrast, nasycenie kolorów, głębia czerni i biel są po prostu świetne. I to wszystko fabrycznie, bez mozolnego dostrajania. Gdyby krzywa charakterystyki kolorów była inna niż ta, którą pokazał nam po pomiarze Eye-One Match 3, bylibyśmy ciężko zdziwieni.
Oczywiście jedyna rzecz, do której zawsze mamy zastrzeżenia, to wysoka fabrycznie luminancja matrycy. W tym wypadku wystarczy tylko zmniejszyć jasność do 50% i mamy idealny obraz o ergonomicznej luminancji. Bez żadnego wpływu na temperaturę i krzywą kolorów.

Matryca jest ładnie i równo podświetlona - największa różnica to tylko 12%, przy czym wszystkie rogi ekranu dobrze trzymają temperaturę kolorów. W praktyce gołym okiem nie zauważymy różnic pomiędzy środkiem a brzegami.

Bardzo dobra jakość cieniowania szarości i kolorów - dużo, dużo lepsza od tego co widać na matrycy TN.

Po tych zachwytach wypada chyba dodać, że monitora bynajmniej nie dostaliśmy do testów z firmy Maxdata, lecz wzięliśmy prosto z ' półki sklepowej'. To samo co testujemy dostanie klient w magazynu. Odpada więc ewentualna teoria spiskowa, jakoby na testy firma przygotowała egzemplarz z 'lepszą' matrycą.

Jedyne na czym 'złapaliśmy' tą Belineę to maksymalna luminancja. Niestety, model który testowaliśmy nie ma deklarowanych przez producenta 270 cd/m2, a jedynie 220. Szczerze powiedziawszy, w świetle powyższych zalet, to akurat nam najmniej przeszkadza.

Jeśli chodzi o kontrast 1200:1, no cóż, tu producenci mogą sobie pisać co im klawiatura przyniesie na monitor. Ten parametr ostatnimi czasy najmniej nas interesuje, bo jego wartość niewiele ma wspólnego z rzeczywistą jakością obrazu na monitorze, a coraz więcej z 'marketingowym' wabikiem na klientów. Różnic pomiędzy monitorem z kontrastem 1000:1 a 1200:1 zapewnie nie ma żadnych, poza sposobem pomiaru tych wartości - różne współczynniki kontrastu do jasności itp.

Dodatkowe funkcje i menu OSD w Belinei 101920 jest tak proste jak... tablica w klasycznym Mercedesie z 1970. O ile w Mercedesie ma to swój urok i klasę, to w nowoczesnym monitorze LCD niekoniecznie. Nie znajdziemy tu żadnych funkcji szybkiej zmiany jasności i kontrastu, zdefiniowanych trybów wyświetlania obrazu, trybów ECO, regulacji Gamma, ostrości czcionki itp, nie wspominając już o regulacji z poziomu Windows, czy programach do wykalibrowania jasności, kontrastu i temperatury.

Jednak ponownie można się zastanowić, czy jeśli fabryczny obraz jest tak dobry, te wszystkie funkcje i dodatki są nam potrzebne? Tak na dobrą sprawę najbardziej brakuje jedynie tych zdefiniowanych trybów wyświetlania obrazu - tekst, film, zdjęcia etc. lub przycisku do szybkiej zmiany jasności.

Testy

Testy kolorymetryczne.

Ustawienia fabryczne : jasność 100%, kontrast 50%, temperatura 6500K


 

Ustawienia ręczne : jasność 50%, kontrast 50%, temperatura 6500K

Równomierność podświetlenia :

rezultaty pomiaru jasności matrycy

Podsumowanie

Belinea 101920C nie musi się Wam podobać (choć i tak wygląda nieco ładniej od stojącej obok na naszym redakcyjnym biurku iiyamy E511S), ale to monitor ze znakomitą matrycą. Temu co widać na ekranie niewiele możemy zarzucić - pod warunkiem, że nie jest to OSD monitora ;)

Dodatkowe funkcje i wyposażenie są marne, ale na ogólną ocenę ergonomii wpływa też regulacja wysokości, możliwość obrotu ekranu w poziomie i funkcja pivot (obrót ekranu o 90°), z której przy tak świetnej matrycy - dobre kąty i ładne podświetlenie - korzysta się z czystą przyjemnością.

Jeśli więc zdecydujecie się na ten model, z całą pewnością nie będziecie tego żałować.

Ocena Parametrów:
jasność: 4/5
kontrast:
4/5
kolory: 4/5
równomierność: 5/5
kąty:
5/5
szybkość: 4/5
menu: 2/5
Podsumowanie
zastosowanie monitora
do grafiki, do gier, do oglądania filmów, do pracy
Jakość wykonania
całkiem nieźle
parametry
dobre
jakość obrazu
super
ergonomia
dobra
Ogólnie
(w tym cena/możliwości)
dobrze
 

 

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Gdzie można dostać ten monitor ?

  Witaj!

  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

  Połącz konto już teraz.

  Zaloguj przez 1Login