Monitory

Menu OSD. Ocena

przeczytasz w 6 min.

Do nawigacji po menu OSD służą cztery przyciski na przednim panelu monitora. Pierwszy pozwala na wejście do menu, drugi i trzeci umożliwiają nawigację oraz zmianę wybranego parametru, ostatni służy do akceptacji wybranej opcji. Siła menu polega na tym, że jest intuicyjne i bardzo wygodne w obsłudze. Można bezproblemowo poruszać się między opcjami, zarówno w górę, jak i w dół na każdym poziomie, jednym przyciskiem cofamy się do głównego menu. Może brzmi to banalnie, ale w monitorach konkurencji nie zawsze było takie proste.

Menu pozwala na zmianę jasności i kontrastu, automatycznie dostrojenie obrazu, regulację kolorów, siłę głośności. Ciekawostką jest możliwość włączenia komunikatów ekranowych, które będą pojawiały się po przełączeniu monitora na inną rozdzielczość niż optymalna.

Ogólnie rzecz biorąc menu jest poprawnie rozplanowane, nie przeładowane nadmiarem opcji, po prostu funkcjonalne.

Lista opcji w menu monitora:

  • Automatyczne ustawienie
  • Kontrast i jasność > Kontrast / Jasność
  • Regulacja kolorów > Chłodne (9300K) / Normalne (6500K) / Ciepłe (5400K) / Użytkownika (R/G/B)
  • Informacje
  • Image Adjust > Pozycja w pionie i poziomie / Rozmiar w poziomie / Dostrajanie / Ostrość
  • Ustawienia > Język / Informuj o zbyt niskiej rozdzielczości / Pozycja OSD / Opóźnienie OSD / Wybór wejścia sygnału
  • Ustawienia fabryczne
  • Dźwięk > Głośność / Wyciszenie

Oprogramowanie

Niestety, do żadnego z monitorów nie jest dołączana płyta z oprogramowaniem. Na stronie producenta również niczego nie znaleźliśmy (może poza plikiem ICM z profilem kolorów). Wnioskujemy więc, iż monitor po prostu nie obsługuje sterowania z poziomu sterowników. Jednak, jako że ma wbudowane bardzo wygodne OSD, można wybaczyć ten brak.

Podsumowanie

ProLite E1700S i E1900S to dwa solidne i stosunkowo niedrogie monitory, które z jednej strony nie mają szczególnych wad, a z drugiej zbyt mocno nie wyróżniają się z tłumu. Na plus należy zaliczyć ładny design (zwłaszcza w czarnej wersji kolorystycznej) oraz wygodne, przemyślane menu. Zwraca też uwagę wejście cyfrowe DVI, które nie zawsze jest montowane w monitorach z tej półki cenowej.

Największe rozczarowanie budzi podany przez producenta czas reakcji. Nie jest on zły, ale wygląda na znacznie wyższy od deklarowanego. To oczywiście nie pierwszy przypadek, gdy producent monitora podaje 'fantastyczny' czas reakcji matrycy, podczas gdy w rzeczywistości jest ona niewiele, lub nawet wcale, szybsza od 16 milisekundowego produktu sprzed roku/dwóch. W naszych testach cały czas porównujemy nowe monitory do 20 calowej iiyamy E511S (16ms) i jak na razie niewiele nowych matryc wykazywało się lepszą szybkością.
Świadomość tego faktu wśród klientów jest niestety bardzo niska i aby konkurować z innymi markami iiyama jak widać musi stosować te same praktyki. Zwłaszcza, że coraz więcej producentów podaje absolutnie wyssane z palca dane - np: czas reakcji 2ms lub 4ms - które odnoszą się już chyba tylko do obrazu przy najwyższym możliwym kontraście i najbardziej obciętej palecie barw.

Dla niektórych użytkowników sporym minusem nowych iiyam E1700 i E1900 może być brak możliwości regulacji monitora z poziomu systemu operacyjnego, lub choćby kilka zdefiniowanych trybów pracy - tekst, film itp. Szkoda, bo pod tym względem wiele innych paneli wypada znacznie lepiej.

Mimo to uważamy, że są to godne polecenia monitory - głównie ze względu na atrakcyjną cenę i wyjątkowe warunki gwarancji. Jeśli do 30-dni od chwili zakupu na monitorze pojawi się choćby jeden martwy/wypalony subpiksel, iiyama deklaruje, że wymieni go na nowy. Warto o tym wiedzieć podczas zakupu monitorów z tej serii.

Z racji nieco niższych czasów reakcji 17" E1700S polecamy do gier i filmów, natomiast trochę wolniejszy, ale i większy E1900S powinien świetnie sprawdzić się w biurze.
Jeśli chodzi o różnicę w czasach reakcji pomiędzy serią S i SV, to jak pisaliśmy powyżej, czujemy w tym jakiś 'haczyk marketingowy'.

Ocena parametrów
iiyama E1700
iiyama E1900
jasność
4/5 4/5
kontrast 4/5 4/5
kolory
4/5 4/5
równomierność 4/5 3/5
 kąty 3/5
3/5
szybkość
4/5 3/5
menu 4/5 4/5
Podsumowanie
iiyama E1700
iiyama E1900
zastosowanie
monitora
gry, filmy, praca biurowa praca biurowa
Jakość wykonania
dobra dobra
ergonomia

 nieźle

 nieźle

jakość obrazu
dobra dobra
parametry
dobre dobre
inne cechy
zero martwych pikseli do 30 dnizero martwych pikseli do 30 dni
Ogólnie
dobrze  nieźle

 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!