Monitory

Jakość obrazu

przeczytasz w 5 min.

Philips nie oferuje tak dobrej jakości obrazu, co niektóre inne monitory w tej klasie. Świetlówka świeci zbyt jaskrawym światłem (nawet po obniżeniu jasności), co przekłada się na ponadprzeciętne zmęczenie wzroku. Monitor ma również niewielkie problemy z odwzorowaniem kolorów - są one zbyt mało soczyste, a biel wpada w lekko kremowy odcień.

Z równomiernością podświetlenia jest za to całkiem nieźle. Na czarnej planszy testowej występuje co prawda niewielka poświata przy krawędziach ekranu, a przy białym tle ujawniają się lekko widoczne szare plamy na całej powierzchni ekranu, ale są to odstępstwa na tyle niewielkie, że nie przeszkadzają przy normalnym wykorzystaniu monitora.

Test kalibratorem potwierdza dobrą równomierność podświetlenia - za wyjątkiem lewego-dolnego rogu - różnice mieszczą się w 10%, co jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę, że mamy tutaj do czynienia z matrycą TN.

Nie tak różowo jest niestety z czasem reakcji matrycy - do najlepszych dużo mu brakuje. Producent deklaruje 8 ms Black to White, co już może budzić pewne wątpliwości. W praktyce czas reakcji niebezpiecznie zbliża się do 16 ms, co przy matrycy TN mogło robić wrażenie rok temu, ale obecnie trochę trąci myszką.

Tradycyjnie już, w specyfikacji przesadzono również z kątami widzenia - w praktyce, ze 160/160 robi się około 120/115. Nie oznacza to jednak, że jest źle - bez większych problemów można na tym monitorze np. oglądać film w trzy osoby. Po prostu te siedzące po bokach będą widziały nieco ciemniejsze kolory.

Monitor został domyślnie ustawiony na jasność 100% i kontrast 50% przy temperaturze kolorów 6500K. Zmieniliśmy jasność na 50%, pozostałe ustawienia pozostały bez zmian. Wartość luminancji wynosi wtedy ~140 cd/m2, czyli w sam raz, aby nie obciążać naszego wzroku.

Zmierzona przez kalibrator krzywa kolorów potwierdza nasze spostrzeżenia - składowe kolorów lekko rozjeżdzają się, a do tego biel nie jest idealnie zgodna z ustawieniami w menu. Co prawda temperatura barw jest ciut za wysoka, ale na plus należy zaliczyć fakt, że jest taka sama w różnych częściach matrycy.

Menu

Menu wygląda ładnie, ale o bogactwie funkcjonalności raczej nie można tu mówić. Są wszystkie niezbędne funkcje i nic poza tym. Szkoda, że wśród języków interfejsu użytkownika nie figuruje polski.

Do nawigowania po menu służą przyciski boczne. Pierwszy otwiera menu, drugi i trzeci służą do nawigacji, a czwarty i piąty zmieniają wybraną wartość. Poza menu ich funkcjonalność się zmienia - pozwalają na szybką zmianę jasności, regulację głośności, oraz automatycznej regulacji obrazu przy sygnale analogowym. Trochę brakuje osobnego przycisku do szybkiego zmieniania źródła sygnału z D-Sub na DVI i na odwrót - trzeba to robić w opcjach, co jest mało wygodne. Osoby, które podłączają dwa komputery do jednego monitora nie będą z tego rozwiązania zadowolone.

Dzięki funkcji Stand-alone (niezależny) można za to wykorzystać monitor w charakterze głośnika nawet wtedy, kiedy nie jest do niego podłączony żaden sygnał video. Jest to jednak funkcja trochę na wyrost, bo jak już wspominaliśmy, głośniki nie oferują przesadnie wysokiej jakości dźwięku.

Przedni przycisk dotykowy LightFrame pozwala na wybór jednego z predefiniowanych profili - do wyboru: Internet, Video-TV, Photo oraz ustawienia ręczne. Kiedy funkcja LightFrame jest aktywna, pod przyciskiem zapala się niebieska dioda.

Lista opcji w menu monitora:

  • Jasność i kontrast > Jasność / Kontrast
  • Kolor > 6500K / 9300K / sRGB / Oryginalne kolory / Użytkownika (R/G/B)
  • Wybór sygnału > Cyfrowy (DVI) / Analogowy (D-Sub)
  • Więcej ustawień > Język / Faza / Zegar / Ustawienia OSD (w pionie i poziomie) / Ustawienia
  • Audio (Niezależny / Wycisz)
  • Wyzeruj

Oprogramowanie

Wraz z monitorem otrzymujemy oprogramowanie SmartControl, LightFrame, FPadjust, elektroniczny podręcznik użytkownika (również po polsku) oraz sterowniki wraz z profilem ICM.

Dołączone oprogramowanie Philips SmartControl jest niestety trochę ubogie. Można regulować jasność, kontrast, głośność. Do tego dochodzi regulacja pozycji obrazu oraz parametrów sygnału monitora (przy korzystaniu z łącza D-Sub), ustawianie temperatury kolorów (również poszczególnych składowych kolorów) oraz możliwość wyzerowania ustawień monitora na fabryczne. I to właściwie wszystko, w dodatku podane w nieciekawej szacie graficznej i ukryte dość głęboko, bo w zakładce Settings okna Display Properties.
Zaletą SmartControl jest natomiast szybkie i bezproblemowe działanie. Warto zwrócić uwagę, że do regulacji monitora z poziomu oprogramowania nie trzeba podłączać kabla USB, wykorzystywany jest kanał DDC/CI.

W zestawie znajdziemy również skromniutki, składający się z zaledwie 5 ekranów, program FPadjust służący do prostej kalibracji monitora.

Bardziej interesujący jest program Philips LightFrame. Umożliwia on ustawienie dla wybranego okna lub fragmentu ekranu wybranego profilu wyświetlania (fotografia, Internet, tekst itp. - na poniższych screenach). Poprawia to jakość obrazu wybranych elementów na ekranie - stają się one wówczas nieczułe na zewnętrzną regulację jasności i kontrastu. Program działa dość sprawnie, zapamiętuje ustawienia i jest przyjemny w obsłudze. Jego wbudowane profile można łatwo edytować, oferuje też różne ciekawe opcje, takie jak redukcja artefaktów kompresji JPEG (może przydać się do wyświetlania zdjęć), czy regulacja ostrości. Ogólnie rzecz biorąc - kawał przydatnego software'u.

Podsumowanie

Mamy mieszane uczucia co do Philipsa 170X6. Z jednej strony, wielu użytkownikom może spodobać się naprawdę bardzo ładny i niebanalny wygląd, wbudowane głośniki i technologia LightFrame. Z drugiej, kłuje w oczy - dosłownie i w przenośni - stosunkowo słaba matryca, charakteryzująca się słabym czasem reakcji i nienajlepszymi kolorami.

Ten monitor ma naszym zdaniem więcej wad niż zalet, ale nie oznacza to, że jest szczególnie zły. Mimo to, na jego niekorzyść przemawia fakt, że na rynku w tej samej cenie można łatwo znaleźć znacznie lepsze propozycje. Polecamy 170X6 tylko tym, którzy dla oryginalnego designu gotowi są przymknąć oko na pozostałe niedoskonałości monitora. Pozostałym radzimy poszukać inny panel.

Ocena Parametrów:
jasność: 4/5
kontrast:
4/5
kolory: 3/5
równomierność: 4/5
kąty:
3/5
szybkość: 2/5
menu: 3/5
Podsumowanie
zastosowanie monitora
do pracy biurowej
Jakość wykonania
dobra
parametry
całkiem nieźle
jakość obrazu
całkiem nieźle
ergonomia
dobra
Ogólnie
(w tym cena/możliwości)
całkiem nieźle

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!