Monitory

Miro TD690 - 8 ms

przeczytasz w 8 min.
charakterystyka
strona producenta
 
typ matrycy
19" MVA
0,294 mm
powłoka ekranu
matowa
 
rozdzielczość
1280x1024
 
czas reakcji
8 ms (szary-biały-szary)
 
Jasność / Kontrast
250 cd/m2 ; 800:1
 
paleta barw
16.7 mln
 
Kąty widzialności
170°/170°
pion / poziom
wyjścia/wejścia
D-Sub
 
inne cechy
wbudowane głośniki 2 x 2W
 
wyposażenie
instrukcja, kabel D-Sub
 
   
ergonomia
  
regulacja wysokości
regulacja nachylenia
Pivot
obrót w  poziomie
nie
TAK, 20° przód, 50° tył
nie
nie
 
możliwość zawieszenia
nie
 
zasilacz
zewnętrzny
 
szerokość ramki
boki 2 cm, góra 1.5 cm, dół 2.5 cm
 
spełniane normy
ISO-13406-2 (klasa 2)
 
inne przydatne
  
   
warunki gwarancyjne
Gwarancja 3 LATA,
brak informacji na temat wadliwych pikseli
opakowanie
kartonowe pudło, celofanowy worek na monitorze

Wygląd i ergonomia




Firma chyba za bardzo wzięła sobie do serca pojęcie "płaski monitor". Płaskie kształty z tyłu niestety nie prezentują się najładniej, chyba, że powierzchnia ta zostanie wykorzystana przez sekretarkę (lub jej szefa) jako miejsce na karteczki Post-it !

Wrażenia z użytkowania

  • Na początek warto zaznaczyć, że TD690 to już trzeci z kolei model wyposażony w inną matrycę. Pierwszy dysponował matrycą z czasem 25ms, kolejny 20ms, a najnowszy, testowany tu właśnie przez nas - 8 ms.
    Z punktu widzenia klienta nie jest to rozsądne, bowiem nieświadomie może on kupić starszą wersje - zwłaszcza gdy sprzedawca sam nie będzie orientować się co sprzedaje lub celowo wprowadzi klienta w błąd.
  • 19 calowy panel z matrycą MVA wyposażony tylko w wyjście D-Sub? To może zrażać już na samym początku i ograniczać grupę potencjalnych odbiorców do posiadaczy kart graficznych dysponujących tylko złączem analogowym - np: grafika zintegrowana z płytą, notebooki itp.
  • Wbudowane głośniki dają dźwięk całkiem niezłej jakości - lepszy niż niektóre notebooki do 3000zł. Niby są dwa, stereo, ale umieszczone tak blisko siebie, że należy je traktować jako dźwięk mono.
  • Umocowanie tej 19 calowej matrycy na jednym wąskim pałąku jest zbyt elastyczne, co skutkuje drganiem całego ekranu przy każdym lekkim potrąceniu biurka. Ekran trzęsie się nawet podczas regulacji w MENU.
  • Firma Miro umieszcza przy tym monitorze znaczek "VESA Mounting", jednak nie wyobrażamy sobie jak można zamocować ten panel do ramienia VESA lub na ścianie. Po prostu nie ma takiej możliwości.
  • Przyciski MENU pokryte są gumą, co początkowo wydaje się świetnym pomysłem, jednak wciskają się stosunkowo ciężko i już po kilkunastu sekundach dostrajanie monitora zaczyna być męczące dla palców.
    Samo poruszanie się po MENU również nie jest najprzyjemniejsze z powodu mało intuicyjnej obsługi i kiepskiego opisania przycisków. Ale bynajmniej nie jest to jedynie wina inżynierów Miro. Za system OSD tego monitora odpowiada chip Realteka, a ta firma raczej znana jest z topornych i mało ergonomicznych interfejsów graficznych.
  • Zawartość MENU : (nazewnictwo oryginalne)
        COLOUR
      • Contrast : od 0 do 100
      • Brightness : 0 do 100
      • Gamma : 0 / 1 / 2 / 3
      • Colour Adjust : R.G.B. od 0 do 100
      • White Balance : YES lub NO

        PICTURE
      • H.Position : 0 do 100
      • V.Position : 0 do 100
      • Sharpness : 1 / 2 / 3 / 4 /5
      • Phase : 0 do 100
      • Clock : 0 do 100

        OSD Menu
      • Language
      • OSD H.Pos : 0 do 100
      • OSD V.Pos : 0 do 100
      • OSD Timer : ON (1 do 30s) / OFF
      • Tranlucent : 0 do 7

        Misc.
      • Signal Source (
      • Mode Select : 640x400, 720x400
      • Reset
      • Volume
  • Od razu rzuca się w oczy brak jakichkolwiek zdefiniowanych ustawień temperatury kolorów. Jedyna dostępna funkcja "White Balance : YES lub NO", to najdziwniejsza (delikatnie mówiąc) funkcja na jaka trafiliśmy podczas testowania monitorów LCD. Nie służy ona praktycznie niczemu.
  • Kolejny znaczek który Miro umieszcza przy tym monitorze na swojej stronie www to zgodność z sRGB, ale w Menu monitora nie znajdujemy ustawienia temperatury barw sRGB, tak jak to ma miejsce w przypadku innych monitorów zgodnych z tym standardem.
  • Fabryczny obraz jest słaby - kolory są matowe, czerń i  szarości wyblakłe. Regulacja jasnością i zmiana gamma nic nie daje.
  • Zakres regulacji jasnością wyraźnie szwankuje w tym monitorze. Przy minimalnej jasności (w MENU na skali 0) luminancja matrycy wynosi aż 130 cd/m2. Z kolei maksymalna luminancja - przy 100% jasności - wynosi tylko 210 cd/m2.
  • Jedynym sposobem na poprawienie głębi czerni i kolorów  było obniżenie gamma w sterownikach karty graficznej do 0.80.
    Kolejny krok to obniżenie o 5% barwy niebieskiej. Dopiero taki obraz i kolory można było uznać za dobre.
  • Po takim - mimo wszystko mozolnym - dostrojeniu, Miro TD690 oferuje całkiem ładny obraz, na który duży wpływ ma wysoki współczynnik kontrastu. Obraz jest dzięki niemu bardzo żywy, a czcionki wyraźne.

Testy

Testy kolorymetryczne.

Po ręcznym dostrojeniu :
- kontrast 50%, jasność 15%,
- Gamma 0, Gamma w sterownikach karty graficznej 0.80
- R.G.B = 50.50.45

Przy takich ustawieniach panel zupełnie nie przypomina tego, co reprezentuje sobą tuż po wyjęciu z pudełka. Temperatura kolorów jest poprawna - zakładając że stroimy go do 6500K - czerń jest głębsza, kolory bardziej nasycone. Biel odrobinę za 'różowa'. Krzywa charakterystyki kolorów całkiem niezła.

Równomierność podświetlenia : Miłym zaskoczeniem jest ładnie i równomiernie podświetlona matryca. Tylko prawy dolny róg jest zaledwie o 5% jaśniejszy od pozostałych - czego gołym okiem nie widać. Środek ekranu z reguły jest nieco jaśniejszy od brzegów - o czym przekonaliśmy się w poprzednich testach - a stosunek pomiędzy środkiem a najciemniejszym rogiem (~10%) jest tu znacznie lepszy niż np: w 19" SONY HS94B. Miro TD690 możemy więc uznać za bardzo dobrze podświetlony panel.


Kąty widzialności : Do 85° w poziomie i pionie (w obu kierunkach) zobaczymy zawartość na ekranie, ale już powyżej 60° kolory zaczynają tracić nasycenie, biel znika. Kąty w tej matrycy są całkiem niezłe.

Szybkość reakcji : matryca Miro TD690 faktycznie w niektórych testach wykazuje ciut lepszą szybkość od naszej redakcyjnej iiyamy E511, a więc czas reakcji jest z całą pewnością niższy od 16 ms. Są jednak i takie testy - np: 'Streaky pictures' (wyścigówka) programu diagnostycznego Pixel Persistence Analyzer, w którym wyraźnie widać niebieską smugę za przemieszczającym się obiektem.
W grach 3D i podczas oglądania filmów DVD, TD690 oceniamy jako bardzo szybki panel.

Podsumowanie

Miro TD690 to bardzo prosty monitor, z niską ergonomią i nie wysublimowanymi funkcjami - brak gotowych wzorców temperatur kolorów, żadnych predefiniowanych ustawień monitora z których szybko można skorzystać. Do tego zdecydowanie zbyt wysoka luminancja przy jasności ustawionej na minimum - dla porównania SONY HS94B w trybie LOW oferuje dwukrotnie niższą luminancje (70 cd/m2), która doskonale nadaje się do czytania w nocy. Rzecz jasna nie oznacza to, że na monitorze Miro nie można uzyskać niższej jasności, jednak trzeba to już będzie robić z poziomu sterowników karty graficznej, a to przecież zmniejsza ergonomię samego monitora.

Do maksymalnej luminancji też mamy zastrzeżenia - producent podaje współczynnik 250, podczas gdy wartość zmierzona do ok 220 cd/m2.

Z drugiej strony, po dokładnym dostrojeniu jakość obrazu na ekranie jest bardzo ładna, a sama matryca jest bardzo szybka i świetnie nadaje się do dynamicznych gier lub oglądania filmów. Kontrast jest wysoki, kolory ładnie nasycone i klarowne. Widać wyraźnie, że Miro zamontowało do swojego TD690 matrycę o świetnych możliwościach, ale zawaliło jej fabryczne dostrojenie.

Gdyby producent bardziej przyłożył się do lepszego wyregulowania tego monitora w fabryce, zrobił nieco lepsze MENU, dołożył kilka funkcji więcej, z pewnością wyszedł by mu znacznie lepszy produkt, a tak niestety jest jedynie 'całkiem niezły'.

(*) Pomimo naszej umiarkowanej oceny warto jednak dodać, że w przedziale do 1500 zł to na dzień dzisiejszy najszybszy 19 calowy panel z matrycą MVA 16.7 mln kolorów, a więc mimo wszystko warto na niego zwrócić uwagę. Jeśli chętni na TD690 skorzystają z naszych wskazówek dotyczących wyregulowania obrazu, otrzymają świetnej jakości LCD w najniższej cenie.

Ocena Parametrów:
jasność: 4/5
kontrast:
5/5
kolory: 4/5
równomierność: 4/5
kąty:
4/5
szybkość: 5/5
menu: 2/5
Podsumowanie
zastosowanie monitora
do pracy, filmów, gier
Jakość wykonania
całkiem nieźle
parametry
dobre
jakość obrazu
dobra
ergonomia
słabo
Ogólnie
(w tym cena/możliwości)
dobra (*)

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!