Zasilacze

Spire RockeTeer III 500W

przeczytasz w 2 min.
Moc (W)
500
PFC
Aktywne
Prąd dla +3.3v (A)
28
Prąd dla +5v (A)
46
Prąd dla +12v (A)
Ilość obwodów +12V
20/20
2
Prąd dla +5v SB (A)
3,0
Ilość wentylatorów
Średnica wentylatorów (mm)
1
120 mm
Regulacje obrotów wentylatorów
Monitoring obrotów wentylatorów
Tak
Nie
Ilość wtyczek molex 12v
Max. długość wiązki molex
6
80
Ilość wtyczek SATA
Max. długość wiązki SATA
2
65
Ilość wtyczek FDD
Max. długość wiązki FDD
2
95
Ilość wtyczek PCI-E
Max. długość wiązki PCI-E
1
50
Długość wiązki głównej ATX
Typ wiązki ATX
47
24/20-pin
Długość wiązki ATX12V
Liczba pinów wiązki ATX12V
50
8/4
Wyposażenie dodatkowe
Śrubki, kabel sieciowy,
opaski zaciskowe,
instrukcja

Nieco więcej informacji można znaleźć na stronie producenta.

Przyglądając się specyfikacji technicznej możemy wyobrazić sobie typowy zasilacz ATX z jednym, 12-centymetrowym, podwójnie łożyskowanym wiatrakiem i przymocowanymi na stałe kablami. Blachy niklowane są gładkie i otoczenie odbija się w nich prawie jak w lustrze. Ładnie prezentuje się wielki, srebrny grill osłaniający przezroczyste łopatki wentylatora.

Blachy są dobrze spasowane i nie rezonują, co spotykaliśmy czasem w tanich konstrukcjach.
Okablowanie przedstawia się w miarę nowocześnie, jest w pełni przystosowane do zasilania nowoczesnych komputerów zgodnie z normą ATX 2.01. Mamy 6 molexów w dwóch wiązkach, dwie wtyczki FDD (czasem przydają się do zasilania paneli sterujących bądź też starszych kart graficznych), jest wiązka ATX z uniwersalną wtyczką 24/20-pin, podobnie uniwersalna jest też wtyczka ATX12V, w której do 4 pinów można dopiąć drugie 4, w zależności od potrzeb użytkownika.

Po stronie minusów mamy tylko dwie wtyczki SATA i to na jednej wiązce, no i tylko jedna wtyczka PCI-E. Utrudnia to zbudowanie konfiguracji SLI/CrossFire - ale jak się okaże w dalszej części testu, akurat ten fakt będzie mieć najmniejsze znaczenie.

Po rozkręceniu obudowy wyjaśnia się, dlaczego zasilacz jest lżejszy niż konstrukcje o podobnej mocy renomowanych firm światowych.

Niewielka płytka drukowana, małe i wątłe radiatory... to nie jest napakowane po brzegi elektroniką wnętrze Tagana czy Chiefteca, jednak producent zadbał o zabezpieczenie przeciw przepięciom i przeciążeniom.

Z tabliczki znamionowej wynika, że zasilacz ma dwa obwody napięcia +12V o dobrej wydajności - po 240W na każdy obwód, jednak z zastrzeżeniem, że suma obciążeń nie może przekroczyć 384W. Zwraca uwagę bardzo mocny obwód napięcia +5V - aż 230W, co jest niesłychanie rzadkie i dzisiaj raczej mało przydatne.

Ważniejsze byłoby natomiast utrzymanie napięć w granicach normy ATX, a tutaj Spire SP-ATX-500W nie spisuje się zbyt dobrze.

Obciążając pojedyncze obwody napięciowe odkryliśmy, że zasilacz zupełnie nie radzi sobie z utrzymaniem napięcia +5V, które zjechało zdecydowanie poniżej granic dopuszczonych w normie ATX. Co więcej, w chwili obciążenia obwodu +5V wartością 200W napięcie +12V skoczyło do niebotycznego poziomu +13.3V!! To już niebezpieczne dla komputera wartości, mogące uszkodzić niektóre podzespoły, a na pewno spowodować utratę stabilności PeCeta. Inną sprawą jest, że dzisiejsze komputery nie obciążają w tak dużym stopniu obwodu +5V, dlatego opisywana sytuacja jest raczej mało prawdopodobna. Jednak jeśli producent wypuszcza na rynek taki zasilacz i gwarantuje jego zgodność z normami ATX, to zasilacz powinien sprostać dopuszczalnym obciążeniom - a Spire niestety, nie daje rady.

Zastrzeżenia mamy też do obwodu +12V - pod obciążeniem napięcie spada aż o 0.52V (mieszcząc się w granicach normy), co jest zdecydowanie za dużym spadkiem, sygnalizującym, że nie wszystko zostało dopracowane tak, jak należy.

Podobna sytuacja następuje przy obciążeniu łącznym wszystkich obwodów - napięcie +5V spada poniżej normy, potwierdzając naszą wcześniejszą diagnozę o słabej jakości napięć tego PSU.

W czasie testów wentylator pracował w miarę cicho, jednak z wyraźnym, słyszalnym terkotaniem, bardziej denerwującym od jednostajnego szumu innych wentylatorów. Po rozgrzaniu się radiatorów wentylator przyspieszył, szum stał się głośniejszy, terkotanie też - to nie jest zasilacz dla kogoś, kto lubi nocną pracę w ciszy i skupieniu.

W sumie firma Spire nie przekonała nas modelem SP-ATX-500W do swoich wyrobów, pomimo niskiej ceny nie możemy go polecić ani do rozbudowanych zestawów, ani do komputerów biurowo-domowych. Dyskwalifikują go przekraczające normy spadki napięć i głośna praca.

 
Pojedyncze napięcia pod obciążeniem
Napięcia pod obciążeniem łącznym
Tabela obciążeń (W)obciążenie
przy +3.3V
obciążenie
przy +5V
obciążenie
przy +12V
obciążenie
przy 3.3V + 5V + 12V
Spire RockeTeer III 500W
75200200
75 + 150 + 250 = 475
Napięcia pod obciążeniem
minimalnym (V)
+3.3V
+5V
+12V
Spire RockeTeer III 500W
3,41
5,02
12,29

 

Pojedyncze napięcia pod obciążeniem
+3.3V
+5V
+12V
Spire RockeTeer III 500W
3,30
4,62
11,77
Napięcia pod obciążeniem łącznym
+3.3V
+5V
+12V
Spire RockeTeer III 500W
3,28
4,69
12,45

Zobacz testy zasilaczy pod obciążeniem.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login