Systemy operacyjne

Czy powinieneś wymienić XP na 7?

przeczytasz w 2 min.

Jeśli jesteś lojalnym użytkownikiem Windows XP i nie wymieniłeś go dotąd na Vistę, pewnie zastanawiasz się, czy przesiadka na "siódemkę" ma sens.

Użytkownicy XP często wyjaśniali, że nie zdecydowali się na Vistę, ponieważ obawiali się problemów z kompatybilnością, twierdzili że Vista nie oferuje jakichś świetnych funkcji, które byłyby warte przesiadki, albo - najzwyczajniej - informowali, że z XP jest im wygodnie. Przyzwyczaili się i nie ma w tym nic dziwnego.

O ile Windows Vista faktycznie miał trudne początki i zszargał opinię systemów Microsoftu, to jednak "siódemka" jest naprawdę udanym oprogramowaniem. Używam Windows 7 od kilku miesięcy i nie mam żadnych powodów do narzekań. System oferuje szereg przydatnych funkcji (o 10 wg nas najlepszych piszemy na następnych stronach), których nie znajdziesz w XP. Do tego naprawdę ładnie wygląda, co też ma przecież znaczenie.

Windows 7 to również doskonały system dla graczy, ponieważ obsługuje biblioteki DirectX 11 (podobnie jak Vista). Bogatsze efekty wizualne w grach powodują, że możesz liczyć na jeszcze lepszą rozrywkę. Co więcej, nieoficjalne źródła donoszą, że "siódemka" jest szybsza od Visty, więc tym bardziej powinna przypaść do gustu graczom.

Windows XP ma jednak rzesze fanów. Jego premiera odbyła się w 2001 r. i wciąż jest używany przez miliony użytkowników. W pełni zrozumiemy, jeżeli uznasz, że nadal chcesz go używać, choć trzeba przyznać, że "siódemka" jest naprawdę świetnym systemem i można ją uznać za godnego następcę XP.

Osoby chcące pozostać przy XP muszą natomiast wiedzieć, że śmierć tego OS-u jest już wyznaczona i przypadnie 8 kwietnia 2014 r. Od tego czasu Microsoft nie będzie oferował jakiekolwiek pomocy technicznej i przestanie naprawiać luki w zabezpieczeniach. Nie oznacza to, co oczywiste, że będziesz musiał się wówczas pozbyć XP - od 9 kwietnia będziesz po prostu zdany wyłącznie na siebie.

Seria sond o Windows

Niebawem opublikujemy krótki artykuł na podstawie sond przeprowadzanych na stronie głównej Benchmark.pl. Zadaliśmy wam kilka pytań i mamy już wasze opinie. Teraz zdradzę tylko, że z wyników sond także wynika, iż Windows 7 to udany system.